A A A

Gaziantep’te kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Eklenme : 2017-05-16 17:41

GAZİANTEP - Gaziantep’te geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen kan bağışı kampanyası büyük bir ilgi gördü.

Gaziantep’te kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Şahinbey Belediyesi'nin organize ettiği Gaziantep Valiliği ile Kızılay'ın destek verdiği 8'inci geleneksel kan bağışı kampanyasına vatandaşlar yoğun bir ilgi gösterdi.

Kan bağışı için 15 Temmuz Demokrasi Meydanında stantlar kuruldu. Kan vermek isteyen vatandaşlar, önce kan bağışçısı bilgilendirme formunu doldurarak, görevli olan doktorlar tarafından genel durumu değerlendirildi.

Bağışçının, kan basıncı ve nabzı ölçülerek, kan sayımı için küçük bir örnek alındı. Daha sonra sağlık açısından sorunu bulunmayan vatandaşlardan kan alındı.

Alandaki stantları ziyaret ettikten sonra gazetecilere bir açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kampanya ile amaçlarının daha önce kan vermemiş insanların bağışı yapmasını sağlamak olduğunu söyledi.

"Kan vermemiş insanları kan bağışında bulunmasını sağlamak"

Tahmazoğlu, 2009 yılında 41 kişi ile başlanan kan bağışı kampanyasına, 2013 yılında 2 bin 883 kişinin, geçen yıl ise 3 bin 156 kişinin kan vererek Türkiye kan toplama rekorunu kırdıklarını belirtti.

Tahmazoğlu şöyle konuştu: "Bizim burada amacımız daha önce kan vermemiş insanları kan bağışında bulunmasını sağlamak. Bu alışkanlıkları olanları da düzenli hale getirmek. Bu yüzden 2013 yılından beri her yıl düzenli olarak kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bu kampanyayı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenliyoruz ki tüm vatandaşlarımız rahatlıkla ulaşabilsin."

Türkiye kan bağışı rekorunun kendilerinde olduğunu da anımsatan Tahmazoğlu, bu yıl da düzenlenen 8'inci kan bağışı kampanyasının vatandaşlardan yoğun bir ilgi gördüğünü belirterek, "Biz rekorumuzu yeniliyoruz. Artırarak devam ediyoruz. 7 yıl önce başlamıştık. Bin 800, 2 bin ünite ve en son geçtiğimiz yıl tek noktada 3 bin 156 ünite kan toplayarak Türkiye kan toplama rekorunu elinde tutan Şahinbey Belediyesi, bu yıl kendi rekorunu kırmak istiyor." dedi.

Tahmazoğlu açıklamasının ardından kan bağışında bulundu.

"Hayat kurtarmak için kan vermek önemlidir"

8'inci geleneksel kan bağışı kampanyasına katılan vatandaşlar ise İLKHA'ya yaptıkları açıklamada, kan vermenin çok önemli olduğunu ve kan bağışında bulunmanın hayat kurtardığı gibi sağlık açısından da önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Kan vermenin hayat kurtardığına işaret eden Fevzi Koyuncu, "Bu kampanyanın devamı inşallah gelir. Kan lazımdır. Sadece bugün değil, bütün vatandaşların devamlı kan vermesi lazım. Bunu bir gelenek haline getirmemiz lazım. Kan vermek hayat kurtarır. Çünkü kan her insana lazım olabilir. ‘Bana lazım olmayacak' diye bir durum yoktur. Kendi sağlığımız içinde kan vermemiz lazım. Kimse kan vermekten korkmasın. Kan vermek çok faydalıdır." dedi.

Sağlık durumu el veren herkesin kan bağışında bulunması gerektiğini belirten Turgay Ekmekçi ise, "Kan herkese lazım olan bir ihtiyaçtır. Herkesi kan vermeye davet ediyorum. Ben sürekli olarak kan veren biriyim. Ben kan vermenin tüm vatandaşlar tarafından benimsenip uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu kan kampanyası gazi şehrimize yakışan bir harekettir. Eğer vermeye engeli yoksa her insan kan verebilir. Kimsenin kan verme konusunda endişe taşımasına gerek yok. Kan verince vücut sürekli kanı tazeliyor. İnsan daha sağlıklı oluyor." ifadelerini kullandı.

Gazianteplilerin bu yılda kan bağışı kampanyasına büyük bir ilgi gösterdiğini ve Gaziantep'in kendi rekorunu kıracağını ifade eden Gamze Ekmekçi de "Hastalarımıza, bebeklerimize ve askerlerimize kan ihtiyacı olduğunu düşünerek kan vermeliyiz. Kendi çocuklarımı evde bırakıp sabah ilk işim kan vermek oldu. Mutluyum, gurur duyarak kan vermeye geldim. 3 ayda bir sürekli kan veriyorum. Kan vermek çok faydalıdır. Sağlıklı yaşamak için kan vermeyi tercih ediyorum. Bu yıl yine rekor kırılmasını bekliyoruz. Böyle bir konuya adım attıkları için herkese teşekkür ediyorum. Herkesin bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER