A A A

Gaziantep’te kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Eklenme : 2017-05-16 17:41

GAZİANTEP - Gaziantep’te geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen kan bağışı kampanyası büyük bir ilgi gördü.

Gaziantep’te kan bağışı kampanyasına yoğun ilgi

Şahinbey Belediyesi’nin organize ettiği Gaziantep Valiliği ile Kızılay’ın destek verdiği 8’inci geleneksel kan bağışı kampanyasına vatandaşlar yoğun bir ilgi gösterdi.

Kan bağışı için 15 Temmuz Demokrasi Meydanında stantlar kuruldu. Kan vermek isteyen vatandaşlar, önce kan bağışçısı bilgilendirme formunu doldurarak, görevli olan doktorlar tarafından genel durumu değerlendirildi.

Bağışçının, kan basıncı ve nabzı ölçülerek, kan sayımı için küçük bir örnek alındı. Daha sonra sağlık açısından sorunu bulunmayan vatandaşlardan kan alındı.

Alandaki stantları ziyaret ettikten sonra gazetecilere bir açıklama yapan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, kampanya ile amaçlarının daha önce kan vermemiş insanların bağışı yapmasını sağlamak olduğunu söyledi.

“Kan vermemiş insanları kan bağışında bulunmasını sağlamak”

Tahmazoğlu, 2009 yılında 41 kişi ile başlanan kan bağışı kampanyasına, 2013 yılında 2 bin 883 kişinin, geçen yıl ise 3 bin 156 kişinin kan vererek Türkiye kan toplama rekorunu kırdıklarını belirtti.

Tahmazoğlu şöyle konuştu: "Bizim burada amacımız daha önce kan vermemiş insanları kan bağışında bulunmasını sağlamak. Bu alışkanlıkları olanları da düzenli hale getirmek. Bu yüzden 2013 yılından beri her yıl düzenli olarak kan bağışı kampanyası düzenliyoruz. Bu kampanyayı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda düzenliyoruz ki tüm vatandaşlarımız rahatlıkla ulaşabilsin.”

Türkiye kan bağışı rekorunun kendilerinde olduğunu da anımsatan Tahmazoğlu, bu yıl da düzenlenen 8’inci kan bağışı kampanyasının vatandaşlardan yoğun bir ilgi gördüğünü belirterek, “Biz rekorumuzu yeniliyoruz. Artırarak devam ediyoruz. 7 yıl önce başlamıştık. Bin 800, 2 bin ünite ve en son geçtiğimiz yıl tek noktada 3 bin 156 ünite kan toplayarak Türkiye kan toplama rekorunu elinde tutan Şahinbey Belediyesi, bu yıl kendi rekorunu kırmak istiyor.” dedi.

Tahmazoğlu açıklamasının ardından kan bağışında bulundu.

 “Hayat kurtarmak için kan vermek önemlidir”

8’inci geleneksel kan bağışı kampanyasına katılan vatandaşlar ise İLKHA’ya yaptıkları açıklamada, kan vermenin çok önemli olduğunu ve kan bağışında bulunmanın hayat kurtardığı gibi sağlık açısından da önemli olduğuna vurgu yaptılar.

Kan vermenin hayat kurtardığına işaret eden Fevzi Koyuncu, “Bu kampanyanın devamı inşallah gelir. Kan lazımdır. Sadece bugün değil, bütün vatandaşların devamlı kan vermesi lazım. Bunu bir gelenek haline getirmemiz lazım. Kan vermek hayat kurtarır. Çünkü kan her insana lazım olabilir. ‘Bana lazım olmayacak’ diye bir durum yoktur. Kendi sağlığımız içinde kan vermemiz lazım. Kimse kan vermekten korkmasın. Kan vermek çok faydalıdır.” dedi.

Sağlık durumu el veren herkesin kan bağışında bulunması gerektiğini belirten Turgay Ekmekçi ise, “Kan herkese lazım olan bir ihtiyaçtır. Herkesi kan vermeye davet ediyorum. Ben sürekli olarak kan veren biriyim. Ben kan vermenin tüm vatandaşlar tarafından benimsenip uygulanması gerektiğini düşünüyorum. Bu kan kampanyası gazi şehrimize yakışan bir harekettir. Eğer vermeye engeli yoksa her insan kan verebilir. Kimsenin kan verme konusunda endişe taşımasına gerek yok. Kan verince vücut sürekli kanı tazeliyor. İnsan daha sağlıklı oluyor.” ifadelerini kullandı.

Gazianteplilerin bu yılda kan bağışı kampanyasına büyük bir ilgi gösterdiğini ve Gaziantep’in kendi rekorunu kıracağını ifade eden Gamze Ekmekçi de “Hastalarımıza, bebeklerimize ve askerlerimize kan ihtiyacı olduğunu düşünerek kan vermeliyiz. Kendi çocuklarımı evde bırakıp sabah ilk işim kan vermek oldu. Mutluyum, gurur duyarak kan vermeye geldim. 3 ayda bir sürekli kan veriyorum. Kan vermek çok faydalıdır. Sağlıklı yaşamak için kan vermeyi tercih ediyorum. Bu yıl yine rekor kırılmasını bekliyoruz. Böyle bir konuya adım attıkları için herkese teşekkür ediyorum. Herkesin bu kampanyaya destek vermeye davet ediyorum.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center