A A A

"Sivrisineklerden dolayı gece rahat uyuyamıyoruz"

Eklenme : 2017-05-16 17:35

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde sıcak havaların gelmesiyle gün yüzüne çıkan sivrisineklerden dolayı uyuyamadıklarını söyleyen vatandaşlar belediyeden ilaçlama yapmalarını istediler.

Viranşehir ilçesinde sıcakların kendisini iyice hissettirmesiyle birlikte haşereleri de beraberinde getirdi. Sivrisinek nedeniyle gece pencerelerini açamadıklarını ve parklarda oturamadıklarını söyleyen vatandaşlar, belediyeden ilaçlama yapmasını istediler.

Sivrisineklerin sokmasıyla vücutta tahriş meydana geldiğini söyleyen Ziraat Danışmanı Nurettin Dal, "İlçemizde sıcaklıklar baş gösterdi. Bundan dolayı geceleyin yatarken pencereleri açmak zorunda kalıyoruz. Pencereleri açtığımızda da sivrisineklerin içeri girmesiyle vücudumuzda aşırı derecede tahriş meydana geliyor, özelikle çocukların vücudunda daha çok tahriş oluyor. Belediyemizden derhal ilaçla yapılmasını istiyoruz." dedi.

Havaların ısınması ve belediyenin ilaçlama yapmaması nedeniyle sivrisineklerin arttığını ifade eden ilçe esnafından Halil Dolaş, "Sıcaklıklar artmasından dolayı sivrisinekler her gün çoğalıyor. Bu sinekler, muhtemelen kenar mahallelerde bulunan tarlalardan ve derelerden şehir merkezine geliyor. Bu da ciddi anlamda halkı rahatsız ediyor. Benim evimin karşısında park olduğu için geceleri pencerelerimizi açamıyoruz. Hastalıklar baş göstermeden yetkililerin bir an önce çalışma başlatması gerekiyor." şeklinde konuştu.

"Sivrisineklerden dolayı yemek yiyemiyoruz"

Sivrisinekler nedeniyle rahat ders çalışamadığını belirten öğrenci Metin İnan ise "Olağanüstü sıcaklıklar baş göstermeye başladı. Sadece ilçemizde değil bütün bölgede aşırı derecede sıcaklıklar artı. Sıcaklıkların artmasıyla beraber sivrisinekler çoğalmaya başladı. Akşam ders çalıştığımda sıcak olduğundan dolayı pencereleri açmak zorunda kalıyoruz. Pencereleri açtığımızda ise sivrisineklerden dolayı ders çalışamıyorum, hatta sivrisineklerden dolayı yemek dahi yiyemiyoruz. Yetkililerin bir an önce bir çözüm bulmasını istiyoruz." diye konuştu.

"Her yıl bu ilaçlama yapılıyordu bu yıl hâlâ yapılmadı"

İlçe sakinlerinden İsmail Demir, "Sivrisineklerden dolayı geceleyin rahat uyuyamıyoruz daha önceki yıllarda bu vakitte ilaçlama yapıldığı için rahat etmiştik ama bu yıl hâlâ bir ilaçlama yapılmadı. Bundan dolayı yetkililerden ricamız bir çözüm bulmalarıdır." İfadelerinin kulandı.

İlçenin kenar mahallesinde bulunan Özal Mahallesi sakinlerinden Sinan Tekin de şöyle konuştu: "Bizim mahallemizde sivrisinekler çoktur normalde her yıl vardı ama bu tarihten önce ilaçlama yapılıyordu. Bu yıl hâlâ ilaçlama yapılmamış, bizler çocuklarımızla beraber sivrisineklerden dolayı dışarıda yatamıyoruz, içerisi de çok sıcaktır. Biz ilçenin kenar mahallesin de ikamet ettiğimiz için çevremizde ekinler var. Bu nedenle sivrisinekler daha çoktur bundan dolayı bizim isteğimiz yetkililerin bizi bir an önce bu büyük sorundan kurtarmasıdır."

Köydeki öğrencileri ilçeye getiren servis şoförü Hamut Deniz "İlçeye her gün öğrenci getiriyorum. Sivrisineklerden dolayı ilçede duramıyoruz. Köye gitme saatine kadar yolcular parkta bekliyor. Sivrisineklerden dolayı yolcular rahat bir şekilde parkta oturamıyor. Bu sorunun bir an önce bir çözüme kavuşturulmasını istiyoruz." dedi. (Sabri Acet-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center