A A A

"Üretim Reform Paketi yeni yatırımlar için fırsat"

Eklenme : 2017-05-16 16:11

GAZİANTEP - Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Konukoğlu, sanayicilerin maliyet yükünü azaltan ‘Üretim Reform Paketi'nin yeni yatırımların önünün açılması için fırsat olduğunu belirtti.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adil Sani Konukoğlu, "Sanayicilerin maliyet yükünü azaltan Üretim Reform Paketi, yeni yatırımların önünün açılması için fırsattır." dedi.

Üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışılan ‘Üretim Reform Paketi' ile ilgili açıklamalarda bulunan Konukoğlu, organize sanayi bölgelerinin daha güçlü ve verimli çalışması, maliyetlerin iyileştirilmesi ve üretimin önündeki engellerin kaldırılması ile nitelikli iş gücü yetişmesi açısından önemli düzenlemeler içerdiğini ifade etti.

Paketle, planlı sanayi alanlarında emlak vergisinin, elektrik faturalarında TRT payının, hafta sonu çalışma ruhsatı bedelinin, damga vergisi ve harçların kaldırılmasıyla yapı denetim bedeli indirimi sağlanmasının sanayicinin sırtındaki maliyet kamburunu hafifleteceğini vurgulayan Konukoğlu, kamu ihalelerinde yerli üreticilere fiyat avantajı sağlanmasının da yerli üretimi destekleyeceğini bildirdi.

OSB yönetimlerinin teknik kolej kurmasının, özel endüstri meslek lisesi ve meslek yüksekokulu açılmasının teşvik edilmesi ve öğrencilere eğitim desteği sağlanmasının kalifiye eleman sorununun çözümüne merhem olacağını ifade eden Konukoğlu, ayrıca özel endüstri bölgeleri ile üniversitelerde teknoloji transfer ofisi kurmanın önünün açılmasını pozitif bir gelişme olarak değerlendirdi.

Konukoğlu, "Üretim Reform Paketi sivil toplum aktörlerinin görüşleri alınarak, katılımcı ve rasyonel şekilde hazırlandı. Ülkemizin ekonomik büyümesi için yatırım şart. Yatırım üretim demektir, istihdam demektir. Yatırım ortamını iyileştirerek sanayicilerin rekabet gücünü artıracak ‘Üretim Reform Paketi' yeni yatırımların önünün açılması için bir fırsattır. İş dünyasının sesine kulak veren başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Faruk özlü olmak üzere paketin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyor, bir an önce yasalaşmasını ve uygulanmaya başlanmasını bekliyoruz."

Gaziantep OSB'nin Türkiye'nin en büyüğü konumunda bulunduğunu ve bölgede son 3 yılda 120 yeni işletmenin faaliyete geçtiğini belirten Konukoğlu, şu anda 90 yatırımın da devam ettiğini, Gaziantepli sanayiciler olarak ülke hedeflerine ulaşmak için var güçleriyle çalıştıklarını da bildirdi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Hizmet sektörü güven endeksi yükseldi

Hizmet sektörü güven endeksi yükseldi

2017-07-25 10:56:05

Hizmet sektörü güven endeksi 103,7 değerine yükselerek iyimser durumunu korudu.

Sanayi ve hizmet sektörlerindeki yoğunlaşma istatistikleri açıklandı

Sanayi ve hizmet sektörlerindeki yoğunlaşma istatistikleri açıklandı

2017-07-25 10:28:09

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılının sanayi ve hizmet sektörlerindeki yoğunlaşma istatistiklerini açıkladı. Buna göre, yoğunlaşma 103 sınıfta çok yüksek olarak gerçekleşti.

Konut satışları azaldı

Konut satışları azaldı

2017-07-24 10:45:29

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 Haziran ayına ait konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre Türkiye genelinde konut satışları 2017 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,1 oranında azalarak 97 bin 579 oldu.

TÜM HABERLER

DGS soru ve cevaplarının tamamı aday erişimine açıldı

​2017 Dikey Geçiş Sınavı soru ve cevaplarının tamamı adayların erişimine açıldı.

"Uyuşturucu bağımlılığı tamamen bir halk sağlığı sorunudur"

Diyarbakır ÇEMATEM'de görev yapan uzmanlar, uyuşturucu bağımlılığının tamamen bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ailelerin çocuklara öğüt vermekten ziyade onları dinlemeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Şanlıurfa’da tarihi evler restore ediliyor

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan Şanlıurfa'da tarihi yapıların ortaya çıkması ve korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 'Urfa Evleri’nin restorasyonunu sürdürüyor.

Adana'da "ByLock" operasyonu: 45 gözaltı

Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'ByLock' kullandıkları iddia edilen 45 kişi gözaltına alındı.

Tarihi Akdamar Adası ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

Van Gölü'ndeki en büyük ada olan Akdamar Adası, doğal güzelliği yanı sıra, tarihiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.
TÜM HABERLER