A A A

Suriyeli anne engelli çocuğu için yardım bekliyor

Eklenme : 2017-05-16 15:33

GAZİANTEP - Suriye'deki iç savaştan dolayı biri engelli 3 çocuğu ile birlikte Türkiye'ye sığınan ve imkânsızlıklar içinde hayata tutunmaya çalışan Suriyeli anne, tek isteğinin engelli oğlunu tedavi ettirmek olduğunu söyledi.

Suriyeli anne engelli çocuğu için yardım bekliyor

Ülkesindeki iç savaştan dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye sığınan günlerce Kobani sınırında kaldıktan sonra önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine ardından da Gaziantep’e yerleşen Suriyeli Hilal Bekir, biri engelli 3 çocuğu için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Suriye’nin Kobani şehrinde yaşayan Ebekin ailesi, 4 yıl önce biri engelli 3 çocuğuyla Türkiye’ye göç ederek önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine ardından da Gaziantep’e yerleşti. Gaziantep'te hayata tutunma mücadelesi veren Bekir ailesi, başta engelli çocukları olmak üzere yetkililerden ve hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.

Kobani’den biri bedensel engelli 3 çocuğu ve eşi ile Gaziantep’e gelip Şahinbey ilçesinin Üçoklar Mahallesi’nde kiraladıkları 2 odalı evde yaşam mücadelesi veren Hilal Bekir ve Muhammed Bekir çiftinin Ceysen Bekir (11) çocukları henüz bebek iken yakalandığı sarılık hastalığının ardından tedavi gördüğü hastanede yanlış yapılan iğne sonucu bedensel engelli kaldı.

4 yıldır doğup büyüdüğü topraklardan uzakta yaşamanın burukluğunu yaşadığını belirten Anne Hilal, “Biz Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye geldik. Çocuğum engelli olduğu için mecburen Türkiye’ye gelmek zorunda kaldık. 4 yıldır da Türkiye’deyiz. Kendi ülkemizden uzak bir şekilde bu topraklarda yaşıyoruz. Kobani’deki evimiz yandı. Savaş esnasında da evimizin içindeki eşyaları da hırsızlar çaldılar. Burada kirada oturuyoruz.”dedi.

Engelli çocuğunun başta sağlık olmak üzere birçok ihtiyacını karşılayamadığını ve hayırseverlerden de çocuğunun fizik tedavisi görmesi için yardım talebinde bulunan Bekir, “Oğlum 11 yıldır durumda. Yeni doğduğunda sarıklık hastalığına yakalandı, sarılığı çok olduğu için Suriye’de iken hastaneye götürdük. Yanlış iğne vurdular. Sarılığını indireceklerine yükselttiler. Suriye’de iken tedavi gördüğü hastanede bize ‘oğlunuz ya ölür ya da engelli kalır’ dediler. Allah’a şükürler olsun ne yapalım bu şekilde engelli kaldı. Oğlumu burada ameliyat etmek istedik. Doktorlar bize ameliyat yerine fizik tedavi yapmamızı söylediler. Ama hiçbir yerde fizik tedaviyi kabul etmediler.”ifadelerini kullandı.

Eşinin ayağı kırıldığı için bir aydır çalışamadığını belirten Bekir, “Türkiye’de durumumuz çok zor. Eşim ne iş olsa yapıyor. Bir aydır da eşimin ayağı kırılmış çalışamıyor. Şu an evde oturuyor. Su, elektrik ve ev kirası çocuğumun masrafları bu engelli çocuğuma hâlen süt veriyorum. Her yemeği yiyemiyor. Ev masrafları derken geçimimiz çok zor. Eşimin de ayağı alçıda olduğu için çalışmıyor. Çok zor durumdayız. Ben istiyorum ki bize yardım etsinler çocuğumun fizik tedavi görmesi gerekiyor. Doktora götürüyoruz. Bize Suriyeli olduğumuz için ‘Türkiye vatandaşı olmadığınız için size fizik tedavi olmaz’ diyorlar. Nereye gitsek bizi kabul etmiyorlar. Sesimizi kim duyuyorsa bize yardım etsinler. Eğer oğlum fizik tedavi görse yürüyebilecek.”şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center