A A A

Suriyeli anne engelli çocuğu için yardım bekliyor

Eklenme : 2017-05-16 15:33

GAZİANTEP - Suriye'deki iç savaştan dolayı biri engelli 3 çocuğu ile birlikte Türkiye'ye sığınan ve imkânsızlıklar içinde hayata tutunmaya çalışan Suriyeli anne, tek isteğinin engelli oğlunu tedavi ettirmek olduğunu söyledi.

Suriyeli anne engelli çocuğu için yardım bekliyor

Ülkesindeki iç savaştan dolayı 4 yıl önce Türkiye'ye sığınan günlerce Kobani sınırında kaldıktan sonra önce Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine ardından da Gaziantep'e yerleşen Suriyeli Hilal Bekir, biri engelli 3 çocuğu için hayırseverlerden yardım bekliyor.

Suriye'nin Kobani şehrinde yaşayan Ebekin ailesi, 4 yıl önce biri engelli 3 çocuğuyla Türkiye'ye göç ederek önce Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine ardından da Gaziantep'e yerleşti. Gaziantep'te hayata tutunma mücadelesi veren Bekir ailesi, başta engelli çocukları olmak üzere yetkililerden ve hayırseverlerden yardım talebinde bulundu.

Kobani'den biri bedensel engelli 3 çocuğu ve eşi ile Gaziantep'e gelip Şahinbey ilçesinin Üçoklar Mahallesi'nde kiraladıkları 2 odalı evde yaşam mücadelesi veren Hilal Bekir ve Muhammed Bekir çiftinin Ceysen Bekir (11) çocukları henüz bebek iken yakalandığı sarılık hastalığının ardından tedavi gördüğü hastanede yanlış yapılan iğne sonucu bedensel engelli kaldı.

4 yıldır doğup büyüdüğü topraklardan uzakta yaşamanın burukluğunu yaşadığını belirten Anne Hilal, "Biz Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye geldik. Çocuğum engelli olduğu için mecburen Türkiye'ye gelmek zorunda kaldık. 4 yıldır da Türkiye'deyiz. Kendi ülkemizden uzak bir şekilde bu topraklarda yaşıyoruz. Kobani'deki evimiz yandı. Savaş esnasında da evimizin içindeki eşyaları da hırsızlar çaldılar. Burada kirada oturuyoruz."dedi.

Engelli çocuğunun başta sağlık olmak üzere birçok ihtiyacını karşılayamadığını ve hayırseverlerden de çocuğunun fizik tedavisi görmesi için yardım talebinde bulunan Bekir, "Oğlum 11 yıldır durumda. Yeni doğduğunda sarıklık hastalığına yakalandı, sarılığı çok olduğu için Suriye'de iken hastaneye götürdük. Yanlış iğne vurdular. Sarılığını indireceklerine yükselttiler. Suriye'de iken tedavi gördüğü hastanede bize ‘oğlunuz ya ölür ya da engelli kalır' dediler. Allah'a şükürler olsun ne yapalım bu şekilde engelli kaldı. Oğlumu burada ameliyat etmek istedik. Doktorlar bize ameliyat yerine fizik tedavi yapmamızı söylediler. Ama hiçbir yerde fizik tedaviyi kabul etmediler."ifadelerini kullandı.

Eşinin ayağı kırıldığı için bir aydır çalışamadığını belirten Bekir, "Türkiye'de durumumuz çok zor. Eşim ne iş olsa yapıyor. Bir aydır da eşimin ayağı kırılmış çalışamıyor. Şu an evde oturuyor. Su, elektrik ve ev kirası çocuğumun masrafları bu engelli çocuğuma hâlen süt veriyorum. Her yemeği yiyemiyor. Ev masrafları derken geçimimiz çok zor. Eşimin de ayağı alçıda olduğu için çalışmıyor. Çok zor durumdayız. Ben istiyorum ki bize yardım etsinler çocuğumun fizik tedavi görmesi gerekiyor. Doktora götürüyoruz. Bize Suriyeli olduğumuz için ‘Türkiye vatandaşı olmadığınız için size fizik tedavi olmaz' diyorlar. Nereye gitsek bizi kabul etmiyorlar. Sesimizi kim duyuyorsa bize yardım etsinler. Eğer oğlum fizik tedavi görse yürüyebilecek."şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

Gül: Hakim ve savcılarımız süreci takip ediyor

2017-07-22 18:49:07

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Gaziantep’te, gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Almanlar hakkında sorulan soruyu cevaplayan Gül, “Bu konuda bizim açımızdan ilgili olan boyut yargılamanın adil, bağımsız bir şekilde yapılmasıdır” dedi.

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

Sur’daki çalışmalarla ilgili toplantı düzenlendi

2017-07-22 18:24:29

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devam eden restorasyon çalışmalarıyla ilgili toplantı düzenlendi.

Van’da eroin ele geçildi

Van’da eroin ele geçildi

2017-07-22 18:15:45

Van’ın Tuşba ilçesinde park halinde bulunan bir araçta yapılan aramada yaklaşık 39 kilogram eroin ele geçildi.

TÜM HABERLER

"Siyonist’in emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terör yoktur"

HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siyonistlerin, şeytani emellerini gerçekleştirmek için uygulamayacağı terörün olmadığına dikkat çekerek Müslümanların, ihtilafı bir kenara bırakıp Siyonizm'e karşı birleşmesi gerektiğini belirtti.

“Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulmalıdır”

Siyonist teröristlerin Mescid-i Aksa ve Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği zulme tepki gösteren Erbakan Vakfı Bitlis Şubesi, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıları sonlandıracak bir eylem planı oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Mescid-i Aksa" çağrısı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

Mardin STK’ları terör çetesini lanetledi

Siyonist terör şebekesinin Mescid-i Aksa’ya yönelik baskı ve saldırıları kınayan MÜSİAD Mardin Şubesi ve Mardin Berberler ve Kuaförler Odası, Siyonist işgalcilerin Müslümanları şehit etmesi ve ibadet yapılmasını engellemesine sert tepki gösterdi.

"Kitap okuyana çay ve kahve bedava"

​Van’da kafe işleten 2 edebiyat öğretmeni, bir araya gelerek oluşturdukları sosyal sorumluluk projesiyle kitap okuyan müşterilerine ücretsiz çay ve kahve ikramında bulunuyor.
TÜM HABERLER