A A A

Rehber öğretmenlerden yeni düzenlemeye tepki

Eklenme : 2017-05-15 16:26

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da bir grup rehber öğretmen, kendilerinin iş yükünü arttıracağı iddiasıyla Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yönetmeliği’nde yapılacak değişikliklere tepki gösterdi.

Rehber öğretmenlerden yeni düzenlemeye tepki

Şanlıurfa’da Eğitim-Bir-Sen’de bir araya gelen bir grup rehber öğretmenler, kendilerinin iş yükünü arttıracağı öne sürdükleri taslağa tepki gösterdi.

Sendika binasında bir araya gelen rehber öğretmenler adına basın açıklamasını Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Coşkun okudu.

Milli Eğitim Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri “Nisan 2017 Kurum İdari Kurulu” toplantısını hatırlatan Coşkun, bu toplantıda rehber öğretmenlerin asli görevlerinden uzaklaşmalarına sebep olacak türden ilave görevler konusunun istişare edilmeden yapılmaması gerektiğini dile getirdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıllarda değişmesi gündeme gelen Psikolojik Danışma ve Rehberlik Yönetmeliği’nin değişiminin gelen tepkiler üzerine iptal edildiğini belirten Coşkun, buna benzer bir durumun son günlerde tekrar gündeme geldiğini ifade etti.

Hazırlandığı belirtilen söz konusu taslağa değinen Coşkun, “Ancak son günlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasının düşünüldüğü, bu hususta bir taslağın hazırlandığı, buna göre rehber öğretmenlere nöbet görevinin getirileceği, mesai başlangıç ve bitiş saatlerinin ayrıntılı olarak düzenleneceği, psikolojik danışma faaliyetlerinin kaldırılacağı gibi iddialar dile getirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Rehber öğretmenlerin istihdam amacına ve asli görevlerine aykırı düzenlemelerin kabulü mümkün olmadığına vurgu yapan Coşkun, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri, niteliği gereği sürekli gözlem ve süreç takibi esasına dayanan, dolayısıyla yer ve zamana bağlı kılınması, belli bir zaman diliminde ifa edilerek tamamlanması mümkün olmayan faaliyetler olduğunu söyledi.

Çoşkun, açıklamasının devamında yönetmeliğin bazı olumsuzluklara neden olacağına vurgu yaparak şöyle devam etti:

"Bu nedenledir ki, rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin ve bu hizmetleri yürüten rehber öğretmenlerin mesai saatlerine tabi kılınması, nöbet görevi gibi asli işlerini sekteye uğratacak ve zarar verecek yan yükümlülükler altına sokulması, rehberlik faaliyetinin özüne zarar verecek, uzun vadeli olumsuz sonuçlara neden olacaktır.  Diğer taraftan psikolojik danışma faaliyetinin ve psikolojik danışmanlık görevinin ortadan kaldırılması, eğitim kurumlarında her geçen gün daha sık rastlanılan madde bağımlılığı, sınav ve başarı kaygısı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, öfke kontrolü, akran baskısı ve zorbalığı, stresle başa çıkma gibi ciddi problemlerin sağlıklı bir şekilde tespit edilip soruna uygun çözümlerin ortaya konulmasına engel olacaktır.”

Bakanlığa çağrıda bulunan Coşkun, rehber öğretmenlere asli görevleri ile bağdaşmayan, asli görevlerinden uzaklaşmalarına sebep olacak türden ilave görevler ve yükler getiren bir düzenlemeden kaçınılması gerektiğini vurguladı. (Osman Gülebak - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler"

2017-05-30 01:08:11

Batman’da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ABD’nin silah satışlarıyla ilgili, "Eğer bir olmazsak kanımızı akıtarak para kazanmaya devam edecekler" dedi.

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

Balkondan düşen çocuk hayatını kaybetti

2017-05-30 00:30:12

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde balkondan düşen bir yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

Gaziantep'te 8 kişi FETÖ’den tutuklandı

2017-05-30 00:14:18

Gaziantep'te FETÖ’nün emniyet yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10 kişiden 8'i tutuklandı.

TÜM HABERLER

İlkokul öğrencilerinden "İstanbul’un Fethi 1453" tiyatro gösterisi

Elazığ İsmet Paşa İlkokulu öğrencileri İstanbul’un Fethi'ni konu alan bir tiyatro sergiledi.

Bingöl Üniversitesi yeni bölümlerine 510 öğrenci kontenjanı verildi

Bingöl Üniversitesinde açılan yeni bölümlerine, YÖK tarafından 510 öğrenci kontenjanı verildi.

Manisa'da zehirlenen askerlerden 11'i daha taburcu edildi

Manisa'da 1.Piyade Eğitim Tugay Komutanlığında bir çeşit zehirlenme geçiren askerlerden 11'i daha taburcu edildi.

Van mevsim çiçekleriyle renklendi

Van Büyükşehir Belediyesi, yeşil bir kent için refüjlere ve park alanlarına mevsim çiçekleri ekti.

Van’da ASM’ye giren hırsızlar yakalandı

Van’ın İpekyolu ilçesinde bulunan 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne (ASM) hırsızlık amacı ile giren 3 kişi yakalandı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center