A A A

Çamurdan elektrik üretiliyor

Eklenme : 2017-05-15 12:30

BURSA - Bursa'da katı atık depolama sahasında arıtma tesislerinden çıkan çamurlardan elektrik üretimi başladı.

Çamurdan elektrik üretiliyor

BUSKİ tarafından projelendirilip Doğu Atıksu Arıtma Tesisi'nde inşa edilen çamur yakma tesisinde elektrik üretimine başlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, üretilen tesis sayesinde atık çamurların bertaraf edileceğini söyledi.

Arıtma tesislerinin atıklarının uzun yıllardır Bursa için sorun olduğunu belirten Altepe, "Arıtma tesisi atığı olan çamurların bertaraf edilmesi gerekiyor. Yıllarca süren çalışmalardan sonra artık dünyada ilk denemeleri yapılan bu sistemle çamurun kendisini kendi kalorisiyle yakma sistemini ilk kez Bursa'da oluşturduk ve yerli üretimle gerçekleştirdik. 300 ton çamur, arıtma tesisinde 400 ton kapasiteli akışkan yataklı kazanlarda yakılabiliyor ve yok ediliyor. Çevreye zarar verme ihtimali de kalmıyor." dedi.

Arıtma tesisinin dünyada kurulan en modern ve randımanlı sistem olduğu bilgisini veren Altepe, sözlerine şöyle devam etti:

"Sistemimiz artık çalışmaya başladı. Son teknolojik metotları kullanarak yerli üretimle kentimize kazandırdığımız tesis artık çalışıyor. Dünyanın en kaliteli çamur yakma tesisi Bursa'da. Her şey kriterlere uygun. Çevreye zarar vermeden, çevreye zararlı tüm arıtma tesisi atıkları burada yok ediliyor. Buradan çıkan buharla elektrik de üretilmeye başlamış oluyor. Yapılan elektrik üretimiyle birlikte yaklaşık 12 yıl içinde de tesis kendini amorti etmiş olacak. Dünyada kurulan en randımanlı ve modern sistem oldu."

Türkiye ve diğer ülkelerdeki şehirlere bu sistemi ihraç etmeyi hedeflediklerini dile getiren Altepe, "Yerli teknolojiyle Bursa'da üretilen akışkan yataklı kazanlar ve kullanılan sistem başarıya ulaştı. Çevreye zarar vermeden, en modern çamur bertaraf sistemi Bursa'da kurulmuş oldu. Hem Bursa'mıza hem ülkemize hayırlı uğurlu olsun." ifadelerini kullandı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Işık ihlali kazaya neden oldu

Işık ihlali kazaya neden oldu

2017-07-20 15:24:31

​Batman'da kırmızı ışık ihlali yaptığı belirtilen kamyonetin, otomobile çarpması sonucu meydana gelen kazada bir kişi yaralandı.

Batman Lobisi kuruluyor

Batman Lobisi kuruluyor

2017-07-20 15:02:52

Batman'da 20 oda ve meslek örgütü bir araya gelerek, Batman Lobisi kurulması için çalışma başlattı.

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

Mardinliler de Siyonist işgalcileri telin edecek

2017-07-20 14:55:43

​Siyonist İsrail’in Mescid-i Aksa’ya ve Filistinlilere yönelik saldırıları, Mardin merkez Artuklu ilçesinde protesto edilecek.

TÜM HABERLER

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bin 500 kişi başvurdu

Batman’da Tüketici Hakem Heyetine bu yıl içerisinde yaklaşık bin 521 başvuru yapıldığı bildirildi.

Yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi

Siirt’te kimi mahallelerde devam eden yol yapım çalışmaları esnafı canından bezdirdi.

İkram çeşmesinden limonata akıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, "İkram Çeşmesi" ile her gün 4 bin 500 kişiye ücretsiz limonata dağıtıyor.

Dışişleri Bakanlığından Ukrayna açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, "Ukrayna'nın doğusunda yeni bir devlet kurulduğu" yönündeki ifadelere ilişkin açıklama yaptı.

Erzurum'da 2 şüpheli ölüm vakası

Erzurum'un Yakutiye ilçesinde kendisinden 3 gündür haber alınamayan yaşlı bir adam evinde, bir başka kişi ise yerde ölü halde bulundu.
TÜM HABERLER