A A A

Diyarbakır’da arılı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi

Eklenme : 2017-05-15 12:21

DİYARBAKIR - Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından GAP İdaresi kaynakları kullanılarak, 45 çiftçimize 900 arılı kovan Kafkas Melezi Arı verildi.

Diyarbakır’da arılı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi

Diyarbakır Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Dicle İlçe Müdürlüğü GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projesini, Diyarbakır'da uygulamak üzere bir araya geldi. Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından GAP İdaresi kaynakları kullanılarak, 45 çiftçimize 900 arılı kovan Kafkas Melezi Arı verildi.

GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde, "Arıcılığı Geliştirme Projesi" ile mevcut kovan sayısının yarısı kadar daha arılı kovan ilave edilerek, arıcılık yüzde 50 daha artırılmış olacak.

Proje açılışına Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar,Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat ödoğlu, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Can, Dicle Organik Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Şahinoğlu ,proje sahibi çiftçiler, mahalle muhtarları davet edilerek yemeğin ardından dağıtım törenine başlandı.

Töreninde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, 18 çiftçinin 2 bin 200 arılı kovanı olduğunu belirterek, Dicle'le de yaptıkları dağıtımla,arıcılığı yüzde 50 daha artırmış olacaklarını belirti.

Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat ödoğlu ise Dicle ilçesi GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında, Dicle İlçesi Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılan projenin, proje miktarının 388 bin 176 TL olduğunu söyledi.

ödoğlu, arılı kovanı dağıtımında, dağıtımı yapılan arıların Kafkas melezi arılar olduğunu ifade etti.

Verilen malzeme miktarını ise şöyle açıkladı: "Arılı Ailesi(petekli) 2 katlı 10 çıta 7 dolu 5 İ arılı, boş kovan-yatay, maske (kollu fermuarlı) ve şalvar, körük (büyük boy paslanmaz), eldiven(uzun kollu vinleks), şurupluk-kayık plastik, mahmuz, el demiri, sır tarağı, çerçeve delici, bal bıçağı(mumu kesme bıçağı), fırça, 500 gram makara tel biz delgi, 3'lü paslanmaz motorsuz bal süzme makinası, 3'er kilo mum." (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

2017-07-22 12:54:41

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arı yetiştiricilerine yüzde 60 oranında hibe desteğinin verileceğini duyurdu.

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

2017-07-21 10:36:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2017 yılı ikinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,9 arttı.

"Dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçileri mağdur ediyoruz"

2017-07-21 08:59:00

​Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, buğday taban fiyatını çok daha yüksek beklediklerini, açıklanan fiyatın dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçiyi memnun etmediğini söyledi.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER