A A A

Diyarbakır’da arılı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi

Eklenme : 2017-05-15 12:21

DİYARBAKIR - Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından GAP İdaresi kaynakları kullanılarak, 45 çiftçimize 900 arılı kovan Kafkas Melezi Arı verildi.

Diyarbakır’da arılı kovanı dağıtımı gerçekleştirildi

Diyarbakır Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Dicle İlçe Müdürlüğü GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projesini, Diyarbakır’da uygulamak üzere bir araya geldi. Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından GAP İdaresi kaynakları kullanılarak, 45 çiftçimize 900 arılı kovan Kafkas Melezi Arı verildi.

GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında Diyarbakır’ın Dicle ilçesinde, “Arıcılığı Geliştirme Projesi” ile mevcut kovan sayısının yarısı kadar daha arılı kovan ilave edilerek, arıcılık yüzde 50 daha artırılmış olacak.

Proje açılışına Diyarbakır Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar,Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Ödoğlu, Ziraat Odası Başkanı Mustafa Can, Dicle Organik Meyve Üreticiler Birliği Başkanı Mehmet Şahinoğlu ,proje sahibi çiftçiler, mahalle muhtarları davet edilerek yemeğin ardından dağıtım törenine başlandı.

Töreninde bir konuşma yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, 18 çiftçinin 2 bin 200 arılı kovanı olduğunu belirterek, Dicle’le de yaptıkları dağıtımla,arıcılığı yüzde 50 daha  artırmış olacaklarını belirti.  

Dicle Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Murat Ödoğlu ise Dicle ilçesi GAP Entegre Kırsal Kalkınma Projeleri kapsamında, Dicle İlçesi Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında yapılan projenin, proje miktarının 388 bin 176 TL olduğunu söyledi.

Ödoğlu, arılı kovanı dağıtımında, dağıtımı yapılan arıların Kafkas melezi arılar olduğunu ifade etti.

Verilen malzeme miktarını ise şöyle açıkladı: “Arılı Ailesi(petekli) 2 katlı 10 çıta 7 dolu 5 İ arılı, boş kovan-yatay, maske (kollu fermuarlı) ve şalvar, körük (büyük boy paslanmaz), eldiven(uzun kollu vinleks), şurupluk-kayık plastik, mahmuz, el demiri, sır tarağı, çerçeve delici, bal bıçağı(mumu kesme bıçağı), fırça, 500 gram makara tel biz delgi, 3’lü paslanmaz motorsuz  bal süzme makinası,  3’er kilo mum."  (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

2017-05-25 10:58:34

Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,4 oranında artarak yaklaşık 36,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Konut satışları arttı

Konut satışları arttı

2017-05-24 10:46:39

Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu.

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

2017-05-23 16:08:38

Mardin merkez Artuklu Belediyesi ile Kaymakamlık tarafından hazırlanarak Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’ başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center