A A A

Yitik bir turizm bölgesi: Şahmiran

Eklenme : 2017-05-15 10:18

BİTLİS - Bitlis'in Tatvan ilçe sınırları içinde bulunan Şahmiran köyü, binlerce yıllık geçmişi ile saklı bir tarih bahçesi olarak kendini muhafaza ediyor.

Yitik bir turizm bölgesi: Şahmiran

Tatvan ilçe sınırları içinde, Nemrut Dağı'nın eteklerinde bulunan Şahmiran (Çekmece) köyü, binlerce yıllık Ayesofya Camii ve kalesi ile saklı bir tarih bahçesi olarak duruyor.

Van Gölü'nün, eteklerine uzandığı köy, 60 haneden oluşuyor. Daha önce Nemrut kraterine çıkmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin içerisinden geçtiği köy, son zamanlarda yapılan çalışmalarla geçiş güzergâhı, tarihi köyün içerisinden çıkarılmış durumda.

Köyün hemen arkasında, Nemrut'un yaylası (zozan) olarak bilinen mevkide 4 büyük kalenin yan yana dizilişiyle adeta yitik bir turizm bölgesi olarak nitelendiriliyor.

İlk ve ortaokulun bulunduğu köyde çocuklar, okuldan çıkar çıkmaz soluğu yaylada bulunan koyunların yanında alıyor. Kışları soğuk ve yazları serin geçen köyde, geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalı. Nemrut'un eteklerinde bulunmasına rağmen köylülerin en büyük sıkıntıları suyun az oluşu. Şahmiran köyü, tüm olumsuzluklara rağmen tarihi ile çevre köylerden daha önde.

Köyün içinde bulunan ve kiliseden dönüştürülen Ayesofya Camii'nin tarihi bin 517 yıllık bir zamana dayanıyor. Cami, 3 yıl önce Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilmiş. Estetiği ve tarihiyle görenleri kendisine hayran bırakan Ayesofya, şimdilerde 7'den 70'e köylülerin huzur içinde ibadet ettiği bir mekân.

Köyün tarihi ve yaşamı hakkında bilgi veren Mehmet Baran, "Köyümüz Tatvan ilçesine bağlıdır. Bu köyün tarihi çok eskidir. Çünkü köyümüzde eskiye dayanan objeler çok ön plandadır. İsmini Komagene Kralı Nemrut'tan alıyor. Rivayetlere göre Nemrut denilen kral, kış aylarını Adıyaman'da geçirirken, yazları serin olması dolayısıyla burada geçiriyormuş." dedi.

"Eminim ki araştırma yapılırsa bir tarihin burada yattığı görülecektir"

Bugüne kadar köyün tam anlamıyla bir araştırmaya tabi tutulmadığına dikkat çeken Baran, sözlerine şöyle devam etti: "Bugüne kadar bu köy herhangi bir araştırmaya tabi tutulmamış. Eminim ki bu araştırmalar yapılırsa bir tarihin burada yattığı görülecektir. Üzerinde bulunduğumuz tepe ve bunun gibi 4 tane kale var. Bunlara ilişkin höyükler, tarihi bulgular, yaşam alanları ortaya çıkmış. Burada dünyanın en büyük ikinci krater gölü var. Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Fakat tarım eskide yapıldığı kadar yapılmıyor. Tatvan ilçesine yakın olması nedeniyle birçok köylümüz esnaflık yapıyor." diye konuştu.

"Bu köy bir tarihtir"

Köy sakinlerinden Orhan Ural ise köyde su sıkıntısının olduğu, köylünün geçim kaynağının tarım ve hayvancılığa dayandığını belirterek, şunları söyledi: "Köyümüzün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Suyumuz olmadığı için tarım ile fazla uğraşmıyoruz. Köyümüz, tarihi ve doğa güzelliğiyle ön plandadır. Köyde kiliseden çevirdiğimiz bin 517 yıllık bir camimiz vardır. Tepe şeklinde 4 tane kalemiz vardır. Gerçekten bu köy bir tarihtir." şeklinde konuştu. (İLKHA)Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi
Tatvan'da tarihi Ayasofya cami restore edildi

Bitlis’in Tatvan ilçesine bağlı Çekmece (Şahmiran) köyünde bulunan ve kiliseden camiye çevrilen 1515 yıllık tarihi Ayasofya cami restore edildi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

DİMED üyeleri tarihle buluştu

DİMED üyeleri tarihle buluştu

2017-08-16 14:47:18

DİMED, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan üyelerini düzenlediği gezi programıyla tarihle buluşturdu.

Gümüşün karayla uyumu: Savat

Gümüşün karayla uyumu: Savat

2017-08-10 18:33:39

​Tarihte yaklaşık 2 bin 500 yıllık geçmişi olan gümüşün üzeri karartılarak gerçekleştirilen "savat", Vanlı ustaların ellerinde sanata dönüşüyor.

TÜM HABERLER

Antep fıstığı hasadı başladı

Gaziantep'in dünyaca ünlü ve kentin en önemli geçim kaynaklarından olan Antep fıstığının hasadı başladı.

AK Parti'li yöneticilere saldırılarla ilgili 4 PKK'li öldürüldü

İçişleri Bakanlığı, AK Parti'li yöneticilere yönelik saldırıların faili olan 4 PKK'linin öldürüldüğünü açıkladı.

HÜDA PAR'ın Kudüs için düzenleyeceği etkinliğin engellenmesine tepki

​HÜDA PAR İstanbul Başkanı Erdal Elibüyük, ''Kudüs İçin YolA ÇIK'' bisikletli eylem turu etkinliğine izin verilmemesine tepki göstererek tüm engellemelere rağmen bireysel olarak eylemlerini gerçekleştireceklerini söyledi.

Çocuklar Kur'an-ı Kerim ile boks eğitimini bir arada alıyor

Muş Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde çocuklar, Kur'an-ı Kerim ile boks eğitimini bir arada alıyorlar.

Kurban Bayramı'nda trafik denetimleri arttırılacak

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Kurban Bayramı'nda trafik denetimleri arttırılacak.
TÜM HABERLER