A A A

"Zenginliğinizin size hükmetmesinden korkun"

Eklenme : 2017-05-15 09:09

KONYA - Konya'da iş adamlarıyla bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, zenginliğin ve servetin kişiye hükmetmesinden korkulması gerektiğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bir dizi programlara katılmak üzere Konya'ya geldi.

İş adamlarıyla bir araya gelen Görmez, burada katılımcılara hitap ederek, Konya'nın ilim, irfan, maneviyat ve vakıf şehri olduğunu söyledi.

Yüz yıllık acılardan sonra çok daha iyi olmak ve iyiliği yeryüzüne taşımak için daha güçlü olup, daha fazla çalışmaları gerektiğini belirten Görmez, zenginlik ve servetin Allah'ı anmaktan alıkoymasından korkulmasının önemine değindi.

Görmez, "Cenabı Hak yüce kitabında ideal müminleri ve zenginleri bize tarif ederken, 'Alışveriş ve ticaret onları Allah'ı zikretmekten, onları namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymaz.' buyurur. Biz Müslümanlar Türkiye'de her açıdan varlıkla imtihan ediliyoruz. Zaman zaman imtihanı kaybetmekle karşı karşıya kalıyoruz. Cenabı Hak, verdiği bütün nimetleri alma gücüne şüphesiz sahiptir. Hiçbir zaman şımarmamalı, hiçbir zaman gevşememeliyiz. Bu yüzyıllık acılardan sonra çok daha iyi olmak, iyiliği yeryüzüne taşımak için çok daha güçlü olmalıyız. Çok daha fazla çalışmalıyız. Çalışıyorsunuz, üretiyorsunuz. Cenabı Hak bereketini versin. Çok çalışın ve zengin olun. Zenginlikten hiç korkmayın ama bir şeyden korkun. Zenginliğin kalbinize hükmetmesinden korkun. Zenginliğinizin, servetinizin size hükmetmesinden korkun." dedi.

"Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman kardeşlerimizi de düşünerek üretin"

Servetin kişiyi eşinden ve çocuklarından alıkoymasından korkulması gerektiğini vurgulayan Görmez, sözlerine şöyle devam etti: "Zengin olun ama yeter ki parayı kalbe koymayın. Çünkü kalp, Cenabı Allah'ın nazargâhıdır. Oraya başka bir şey girmemeli. Bütün mazlum dünyanın size ihtiyacı var, bize ihtiyacı var. Onları düşünerek zengin olun. Sadece Karabağ'daki kardeşimizi değil, Balkanlar'daki kardeşimizi değil, Afrika'nın en ücra köşesinde iki asırdır sömürgeler altında inim inim inleyen Müslüman kardeşimizi de düşünerek üretin. Çevrenizdeki fakirleri, şehrinizin fakirlerini sakın unutmayın. Asgari ücretlerle çalıştırdığınız işçileri unutmayın. Her ilimizde müftülerimizle iş adamlarımız birlikte oturup zekât ve hayır müessesini bütün dünyanın ihtiyaçlarını dikkate alarak, kendi yakınımızdan başlayarak, 'Allah'ın muradına uygun daha nasıl müesseseleştiririz?' bunun üzerinde birlikte durmamız gerekir."

Görmez, Türkiye'de yapılabilecek en büyük hatanın Diyanet İşleri Başkanlığının sıradan bürokratik bir kuruma dönüştürülmesi olduğunu dile getirerek, "Diyanet'i sıradan bürokratik bir kuruma dönüştürdüğünüz zaman camileri de devlet dairesine, imamları da devlet memuruna dönüştürürsünüz. Camiler devlet dairesi olursa imamlar da devlet memuru olur. Diyanet bürokratik bir mekanizma olursa bırakın Afrika'yı, Asya'yı, dünyayı, kendi ülkemizin manevi hayatını ayakta tutması bile mümkün olmaz." şeklinde konuştu.

Son olarak Görmez, dünyada ezanın ilk okunduğu yer olan Kamçatka'ya cami inşa edecekleri bilgisini verdi.

Toplantıya, Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç, Vali Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Müftüsü Ali Akpınar ve iş adamları katıldı. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

Batman’da ‘Namaz’ ile tanıştırılan 3 bini aşkın çocuk için program düzenlendi

2017-08-20 23:06:07

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında iki haftada namaz eğitimini başarıyla tamamlayan 3 bini aşkın çocuk için Batman’da program düzenlendi.

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

İçişleri Bakanı Soylu Siirt’te

2017-08-20 22:38:13

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bir dizi temaslarda bulunmak üzere Siirt’e geldi.

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

Yoldan çıkan araç kayalıklara çarptı: 2 yaralı

2017-08-20 21:27:06

Mardin’de seyir halindeki aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER