A A A

Elektrik üreten tek perde

Eklenme : 2017-05-14 19:42

BURSA - Ahmet Fuat Yalçın, tasarladığı proje ile perdelerden elektrik üretmeyi hedefliyor.

Elektrik üreten tek perde

İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans projesi olarak başladığı "Güneş Perdesi" ile dereceler elde eden Ahmet Fuat Yalçın, projesini Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi'nde geliştirmeye devam ediyor.

Güneş gören yüzeyleri fotovoltaik (ısıya maruz kaldığında enerji üretebilen) hücrelerle kaplanarak elektrik üretimi gerçekleştirilen perde için patent başvurusu da yapıldı.

Projesiyle, daha önce TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen "2238 Üniversite Girişimcilik ve Yenilikçilik Yarışması"nda genel kategoride "Güneş Perdesi Projesi"yle birinci olmuş, daha sonra Sanayi Bakanlığının vermiş olduğu TEKNO Girişimcilik desteği ile fon alarak bir şirket kuran Ahmet Fuat Yalçın, Türk Hava Yolları 6. Bursa Bilim Şenliği proje yarışmasında ise, usta mucitler kategorisinde 3'üncü oldu.

Şu an doktorasını yapan 28 yaşındaki Ahmet Fuat Yalçın, "Güneş Perde"sinin Türkiye'de elektrik üreterek para kazandıran tek perde olduğunu söyledi.

Perdenin üzerine gelen güneş ışınlarıyla elektrik üretildiğini ifade eden Yalçın, "Elektriğin her evde, her ortamda üretilmesini sağlayan tek perde. Para kazandıran tek perde. Üzerine gelen ışınlar ile birlikte elektrik üretebiliriz. Üretilen elektrik istenirse şebekeye satıla bilir, istenirse aküye depolanıp kendi evimizde kullana biliriz. Her evde, her ofiste elektrik üretilmesini sağlamış olduk. Perdemizin kumaşı değişebiliyor. İstendiği zaman kumaşı çıkartıp yıkayabiliriz veya kumaşını değiştirebiliriz." şeklinde konuştu.

"Televizyonu 28 saat, buzdolabını 2 saat, 10 adet lambamızı da 21 saat çalıştırabiliriz"

Yalçın, güneş perdesinin ürettiği elektrik değerlerine de değinerek, "Varsayalım ki güneye bakan 4 metrekarelik bir penceremiz var. Perde tamamen gün boyunca kapalı olması halinde, bir gün içerisinde toplam üretilen elektrik ile birlikte televizyonu 28 saat, buzdolabını 2 saat, 10 adet lambamızı da 21 saat çalıştırabiliriz. Bir günde bir metrekarelik alanda 350 watt elektrik üretiliyor." ifadelerini kullandı.

Fiyatı 180 dolar

Mevcut perdelerin metrekare fiyatlarının 30 ile 200 dolar aralığında değiştiğini belirten Yalçın, elektrik üreten perdelerin metre karesinin ise 180 dolar olduğunu söyledi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER