A A A

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Eklenme : 2017-05-13 18:09

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananların anlatıldığı resim çalıştayı açıldı.

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Şanlıurfa Valiliğinin desteğiyle Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi temalı resim çalıştayı düzenlendi.

3 gün sürecek ve çizilen resimlerin halkın izlenimine sunulacağı çalıştayda, darbe girişiminin yapılmak istendiği gecede yaşanan olaylar resimlere aktarıldı.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, söz konusu çalıştaya 22 ressamın katıldığını belirtti. Çelik, "22 ressam arkadaşımızla 15 Temmuz darbe gecesi sürecini resimlendirmiş bulunuyoruz. Ben burada Cumhurbaşkanımızın darbe gecesinde telefonla halka seslenişini yapmaya çalıştım.  Dolunayın içinde veriyorum. İşte, elin içinde telefon var. Burada Cumhurbaşkanımızın portesi olacak. Bu telefon sayesinde darbe püskürtüldü, durduruldu." dedi.

Darbe girişimi gecesinde halkın birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergilediğine değinen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "15 Temmuz darbe gecesi sürecinde Anadolu'da bir kaos yaşandı ve içimizdeki hainler benzeri görülmemiş bir darbe teşebbüsünde bulundular. Bu seferki darbe direkt halkın üzerineydi. Kurşunlarla, bombalarla halkı öldürme hedeflendi. Daha önce benzeri bir şey yaşanmamıştı. Bu püskürtülen darbe çok büyük zararlarla beraber güzel sonuçlar da getirdi. Bu güzel sonuçlardan bir tanesi halkımız kenetlendi, tek yumruk oldu, birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergiledi. Bu birlikteliğimiz ülkeye, inancımıza ne kadar bağımlı olduğumuzu ve tek kişi de kalsak ülkemizi hiçbir zaman kimseye kaptıramayacağımızın bir mesajı oldu dünyaya."

Şanlıurfa'da zengin bir ressam kitlesi olduğunu sözlerine ekleyen Çelik, "Biz bunu Valimizle projelendirdik. Biz, 'Bu süreç bizden sonraki nesillere kalıcı belge olsun, sanatçılar da kendi iç dünyasını, duygu ve düşüncelerini bir şekilde somutlaştırıp dışa vererek halkla paylaşsınlar.' dedik. Çünkü biz sanatçıları toplumun öncüleri, toplumun neferleri olarak biliyoruz. Toplumun önünde giderler ve topluma ışık tutarlar. 'Biz de darbelere karşıyız, ülkemizi ve milletimizi seviyoruz.' diyerek Harran Üniversitesinden 3, Milli Eğitim Bakanlığından 6, diğerleri halk sanatçımız olmak üzere 22 yürekli ressamımızla 3 gün boyunca valiliğimizin finansmanlığında bu çalışmayı yürütüyoruz. Sonra bu çalışmayı sergileyeceğiz. Bu bir sergi değil, resim çalıştayıdır." şeklinde konuştu.

Çalıştaya katılan diğer ressamlar ise "15 Temmuz gecesi Türkiye'nin yaşadığı sarsıntı, deprem, acı, ölümler ve benzeri hepimizin hafızasına yerleşti. Biz de 15 Temmuz darbe gecesinde yaşananları resimlendireceğiz." ifadelerini kullandılar. (Hüseyin Yetmiş/Hüseyin Sayhar-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

​Peygamber Sevdalıları Platformunun, farklı illerde düzenleyeceği bazı bayramlaşma programlarının yer ve zamanı belirlendi.

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

​Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine, ittihad ve vahdetin Müslümanlar için tek çare olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bazı Arap ülkelerinin ticari ve diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Katar’a ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Umut Kervanı Vakfından muhtaçlara yardım

Umut Kervanı Vakfının Türkiye genelinde Ramazan'da muhtaçlara yardımları devam ediyor.

Otomobil şarampole uçtu: 2 ölü 3 yaralı

​Adıyaman’ın Kahta ilçesinde otomobilin şarampole uçması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi öldü, 3 kişi yaralandı.
TÜM HABERLER