A A A

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Eklenme : 2017-05-13 18:09

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananların anlatıldığı resim çalıştayı açıldı.

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Şanlıurfa Valiliğinin desteğiyle Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi temalı resim çalıştayı düzenlendi.

3 gün sürecek ve çizilen resimlerin halkın izlenimine sunulacağı çalıştayda, darbe girişiminin yapılmak istendiği gecede yaşanan olaylar resimlere aktarıldı.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, söz konusu çalıştaya 22 ressamın katıldığını belirtti. Çelik, "22 ressam arkadaşımızla 15 Temmuz darbe gecesi sürecini resimlendirmiş bulunuyoruz. Ben burada Cumhurbaşkanımızın darbe gecesinde telefonla halka seslenişini yapmaya çalıştım. Dolunayın içinde veriyorum. İşte, elin içinde telefon var. Burada Cumhurbaşkanımızın portesi olacak. Bu telefon sayesinde darbe püskürtüldü, durduruldu." dedi.

Darbe girişimi gecesinde halkın birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergilediğine değinen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "15 Temmuz darbe gecesi sürecinde Anadolu'da bir kaos yaşandı ve içimizdeki hainler benzeri görülmemiş bir darbe teşebbüsünde bulundular. Bu seferki darbe direkt halkın üzerineydi. Kurşunlarla, bombalarla halkı öldürme hedeflendi. Daha önce benzeri bir şey yaşanmamıştı. Bu püskürtülen darbe çok büyük zararlarla beraber güzel sonuçlar da getirdi. Bu güzel sonuçlardan bir tanesi halkımız kenetlendi, tek yumruk oldu, birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergiledi. Bu birlikteliğimiz ülkeye, inancımıza ne kadar bağımlı olduğumuzu ve tek kişi de kalsak ülkemizi hiçbir zaman kimseye kaptıramayacağımızın bir mesajı oldu dünyaya."

Şanlıurfa'da zengin bir ressam kitlesi olduğunu sözlerine ekleyen Çelik, "Biz bunu Valimizle projelendirdik. Biz, 'Bu süreç bizden sonraki nesillere kalıcı belge olsun, sanatçılar da kendi iç dünyasını, duygu ve düşüncelerini bir şekilde somutlaştırıp dışa vererek halkla paylaşsınlar.' dedik. Çünkü biz sanatçıları toplumun öncüleri, toplumun neferleri olarak biliyoruz. Toplumun önünde giderler ve topluma ışık tutarlar. 'Biz de darbelere karşıyız, ülkemizi ve milletimizi seviyoruz.' diyerek Harran Üniversitesinden 3, Milli Eğitim Bakanlığından 6, diğerleri halk sanatçımız olmak üzere 22 yürekli ressamımızla 3 gün boyunca valiliğimizin finansmanlığında bu çalışmayı yürütüyoruz. Sonra bu çalışmayı sergileyeceğiz. Bu bir sergi değil, resim çalıştayıdır." şeklinde konuştu.

Çalıştaya katılan diğer ressamlar ise "15 Temmuz gecesi Türkiye'nin yaşadığı sarsıntı, deprem, acı, ölümler ve benzeri hepimizin hafızasına yerleşti. Biz de 15 Temmuz darbe gecesinde yaşananları resimlendireceğiz." ifadelerini kullandılar. (Hüseyin Yetmiş/Hüseyin Sayhar-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Hakkari'de FETÖ operasyonu: 3 gözaltı

Hakkari'de FETÖ'ye yönelik operasyonda, "ByLock" kullandıkları tespit edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
TÜM HABERLER