A A A

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Eklenme : 2017-05-13 18:09

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'da Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi gecesinde yaşananların anlatıldığı resim çalıştayı açıldı.

Şanlıurfa'da '15 Temmuz darbe girişimi' konulu resim çalıştayı

Şanlıurfa Valiliğinin desteğiyle Yeşilay Cemiyeti tarafından 15 Temmuz darbe girişimi temalı resim çalıştayı düzenlendi.

3 gün sürecek ve çizilen resimlerin halkın izlenimine sunulacağı çalıştayda, darbe girişiminin yapılmak istendiği gecede yaşanan olaylar resimlere aktarıldı.

Konu hakkında bilgilendirme yapan Yeşilay Cemiyeti Şanlıurfa Şube Başkanı Muharrem Çelik, söz konusu çalıştaya 22 ressamın katıldığını belirtti. Çelik, "22 ressam arkadaşımızla 15 Temmuz darbe gecesi sürecini resimlendirmiş bulunuyoruz. Ben burada Cumhurbaşkanımızın darbe gecesinde telefonla halka seslenişini yapmaya çalıştım.  Dolunayın içinde veriyorum. İşte, elin içinde telefon var. Burada Cumhurbaşkanımızın portesi olacak. Bu telefon sayesinde darbe püskürtüldü, durduruldu." dedi.

Darbe girişimi gecesinde halkın birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergilediğine değinen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: "15 Temmuz darbe gecesi sürecinde Anadolu'da bir kaos yaşandı ve içimizdeki hainler benzeri görülmemiş bir darbe teşebbüsünde bulundular. Bu seferki darbe direkt halkın üzerineydi. Kurşunlarla, bombalarla halkı öldürme hedeflendi. Daha önce benzeri bir şey yaşanmamıştı. Bu püskürtülen darbe çok büyük zararlarla beraber güzel sonuçlar da getirdi. Bu güzel sonuçlardan bir tanesi halkımız kenetlendi, tek yumruk oldu, birlik ve beraberlik içerisinde duruş sergiledi. Bu birlikteliğimiz ülkeye, inancımıza ne kadar bağımlı olduğumuzu ve tek kişi de kalsak ülkemizi hiçbir zaman kimseye kaptıramayacağımızın bir mesajı oldu dünyaya."

Şanlıurfa'da zengin bir ressam kitlesi olduğunu sözlerine ekleyen Çelik, "Biz bunu Valimizle projelendirdik. Biz, 'Bu süreç bizden sonraki nesillere kalıcı belge olsun, sanatçılar da kendi iç dünyasını, duygu ve düşüncelerini bir şekilde somutlaştırıp dışa vererek halkla paylaşsınlar.' dedik. Çünkü biz sanatçıları toplumun öncüleri, toplumun neferleri olarak biliyoruz. Toplumun önünde giderler ve topluma ışık tutarlar. 'Biz de darbelere karşıyız, ülkemizi ve milletimizi seviyoruz.' diyerek Harran Üniversitesinden 3, Milli Eğitim Bakanlığından 6, diğerleri halk sanatçımız olmak üzere 22 yürekli ressamımızla 3 gün boyunca valiliğimizin finansmanlığında bu çalışmayı yürütüyoruz. Sonra bu çalışmayı sergileyeceğiz. Bu bir sergi değil, resim çalıştayıdır." şeklinde konuştu.

Çalıştaya katılan diğer ressamlar ise "15 Temmuz gecesi Türkiye'nin yaşadığı sarsıntı, deprem, acı, ölümler ve benzeri hepimizin hafızasına yerleşti. Biz de 15 Temmuz darbe gecesinde yaşananları resimlendireceğiz." ifadelerini kullandılar. (Hüseyin Yetmiş/Hüseyin Sayhar-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

2017-05-19 14:50:58

Gaziantep'te kilim dokumacılığının son temsilcilerinden olan bir usta, küçük iş yerinde ürettiği çeşit çeşit kilimleri dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

TÜM HABERLER

Tunceli'de 2 asker yaralandı

Tunceli'nin merkez Çiçekli bölgesinde PKK'ye yönelik operasyonda 2 asker yaralandı.

Konya merkezli 27 ilde FETÖ operasyonu

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Konya merkezli 27 ilde operasyon düzenlendi.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Nusaybin’de "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri yapıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde "Dünya Çevre Günü" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tartıştığı ağabeyini öldürdü iddiası

Gaziantep’te bir kişinin tartıştığı ağabeyini göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi.
TÜM HABERLER
Kod Center