A A A

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Eklenme : 2017-05-13 09:23

BATMAN - Batman'da UMKE ekibine yönelik, olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi verildi.

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Batman'da Batı Raman Mevkiinde UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) personellerine yönelik doğada pusula ile yön bulma, triyaj, ekip arası iletişimi güçlendirme ve hasta ile yaralı taşıma teknikleri başlıklarından oluşan ''Olumsuz Doğa Koşullarında Hastaya Müdahale'' eğitimi düzenlendi.

Yapılan eğitim tatbikatıyla ilgili açıklamada bulunan Batma İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, UMKE ekibinin, büyük çaplı bir afet, çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu olağan dışı durumlar ve ambulans ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı elverişsiz doğa koşullarında, olaya müdahale ederek medikal kurtarma işlemlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

UMKE personellerine yönelik doğada ''Olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale'' eğitimi verdiklerini belirten Bodakçi, "Uygulamalı eğitimde UMKE ekipleri toplam 5 etaptan oluşan parkuru büyük bir dikkatle geçmeye başladı. UMKE ekiplerimiz engelli parkurda hasta taşıma sedyesi üzerinde su dolu bidonları taşıyarak, hastaya zarar vermeden taşıma yöntemleri üzerinde çalıştılar. Daha sonra otomobil lastiklerinden oluşturulan parkurda sedyeyle hasta taşınarak elverişsiz arazi koşullarında hastayı dengeli taşıma çalışması yapıldı. Afet ve olağan dışı durumlarda UMKE ekiplerinin hasta seçme ve ayıklama işlemlerini hızlıca ve doğru şekilde yapmaları amaçlanmıştır. Enkaza bir hasta yerleştirilmiş ve timlerden bu hastaya enkaz altında gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak hasta taşıma tekniklerine uygun şekilde güvenli bölgeye taşınması istenmiştir. Tüm UMKE timlerimiz etapları başarıyla tamamlamıştır." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da namazı öğrenen binlerce çocuk yürüyüş yaptı

Batman’da namazı öğrenen binlerce çocuk yürüyüş yaptı

2017-08-20 20:28:55

Batman’da Kur’an Nesli Platformu’nun verdiği eğitimle namazla tanışan binlerce kız ve erkek çocuk, farkındalık yürüyüşü yaptı.

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

Van’da öğrencilere bisiklet ve Kur’an hediye edildi

2017-08-18 19:10:51

Van'ın Edremit ilçesinde yaz Kur’an kurslarını tamamlayan 100 öğrenciye bisiklet ve Kur’an-ı Kerim hediye edildi.

Muş'ta ücretli öğretmenler için

Muş'ta ücretli öğretmenler için "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı

2017-08-17 16:47:47

Muş'ta özel eğitim okullarında ve evde eğitim hizmetleri kapsamındaki öğretmen ihtiyacını karşılamak için ücretli öğretmenlere yönelik "Özel Eğitim Uygulamaları Kursu" açıldı.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER