A A A

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Eklenme : 2017-05-13 09:23

BATMAN - Batman'da UMKE ekibine yönelik, olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi verildi.

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Batman’da Batı Raman Mevkiinde UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) personellerine yönelik doğada pusula ile yön bulma, triyaj, ekip arası iletişimi güçlendirme ve hasta ile yaralı taşıma teknikleri başlıklarından oluşan ''Olumsuz Doğa Koşullarında Hastaya Müdahale'' eğitimi düzenlendi.

Yapılan eğitim tatbikatıyla ilgili açıklamada bulunan Batma İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, UMKE ekibinin, büyük çaplı bir afet, çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu olağan dışı durumlar ve ambulans ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı elverişsiz doğa koşullarında, olaya müdahale ederek medikal kurtarma işlemlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

UMKE personellerine yönelik doğada ''Olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale'' eğitimi verdiklerini belirten Bodakçi, "Uygulamalı eğitimde UMKE ekipleri toplam 5 etaptan oluşan parkuru büyük bir dikkatle geçmeye başladı. UMKE ekiplerimiz engelli parkurda hasta taşıma sedyesi üzerinde su dolu bidonları taşıyarak, hastaya zarar vermeden taşıma yöntemleri üzerinde çalıştılar. Daha sonra otomobil lastiklerinden oluşturulan parkurda sedyeyle hasta taşınarak elverişsiz arazi koşullarında hastayı dengeli taşıma çalışması yapıldı. Afet ve olağan dışı durumlarda UMKE ekiplerinin hasta seçme ve ayıklama işlemlerini hızlıca ve doğru şekilde yapmaları amaçlanmıştır. Enkaza bir hasta yerleştirilmiş ve timlerden bu hastaya enkaz altında gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak hasta taşıma tekniklerine uygun şekilde güvenli bölgeye taşınması istenmiştir. Tüm UMKE timlerimiz etapları başarıyla tamamlamıştır." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Adıyaman'da öğretmenlere kişisel gelişim semineri

Adıyaman'da öğretmenlere kişisel gelişim semineri

2017-06-25 13:00:52

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde öğretmenlere yönelik kişisel gelişim semineri verildi.

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

Mardin’de milli eğitim müdürleri toplantısı yapıldı

2017-06-24 13:27:58

Mardin’de ilçe milli eğitim müdürleri ile sene sonu değerlendirme toplantısı yapıldı.

"Öğretmenlik için KPSS yeterli değil"

2017-06-19 19:01:19

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, iyi ve nitelikli öğretmen olup olunmayacağını ve kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS'nin yeterli olmadığını belirtti.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER