A A A

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Eklenme : 2017-05-13 09:23

BATMAN - Batman'da UMKE ekibine yönelik, olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi verildi.

UMKE ekibine doğa koşullarında hastaya müdahale eğitimi

Batman’da Batı Raman Mevkiinde UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) personellerine yönelik doğada pusula ile yön bulma, triyaj, ekip arası iletişimi güçlendirme ve hasta ile yaralı taşıma teknikleri başlıklarından oluşan ''Olumsuz Doğa Koşullarında Hastaya Müdahale'' eğitimi düzenlendi.

Yapılan eğitim tatbikatıyla ilgili açıklamada bulunan Batma İl Sağlık Müdürü Dr. İhsan Bodakçi, UMKE ekibinin, büyük çaplı bir afet, çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu olağan dışı durumlar ve ambulans ekiplerinin ulaşmakta zorluk yaşadığı elverişsiz doğa koşullarında, olaya müdahale ederek medikal kurtarma işlemlerini gerçekleştirdiğini söyledi.

UMKE personellerine yönelik doğada ''Olumsuz doğa koşullarında hastaya müdahale'' eğitimi verdiklerini belirten Bodakçi, "Uygulamalı eğitimde UMKE ekipleri toplam 5 etaptan oluşan parkuru büyük bir dikkatle geçmeye başladı. UMKE ekiplerimiz engelli parkurda hasta taşıma sedyesi üzerinde su dolu bidonları taşıyarak, hastaya zarar vermeden taşıma yöntemleri üzerinde çalıştılar. Daha sonra otomobil lastiklerinden oluşturulan parkurda sedyeyle hasta taşınarak elverişsiz arazi koşullarında hastayı dengeli taşıma çalışması yapıldı. Afet ve olağan dışı durumlarda UMKE ekiplerinin hasta seçme ve ayıklama işlemlerini hızlıca ve doğru şekilde yapmaları amaçlanmıştır. Enkaza bir hasta yerleştirilmiş ve timlerden bu hastaya enkaz altında gerekli tıbbi müdahaleler yapılarak hasta taşıma tekniklerine uygun şekilde güvenli bölgeye taşınması istenmiştir. Tüm UMKE timlerimiz etapları başarıyla tamamlamıştır." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

2017-05-25 10:35:39

AÖF tarafından 3-4 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek final sınavının giriş belgeleri yayımlandı.

DGS başvuruları başladı

DGS başvuruları başladı

2017-05-24 10:07:39

Üniversitelerin lisans programlarına dikey geçişe yönelik gerçekleştirilecek DGS için başvurular başladı.

KPSS alan sınavı giriş belgeleri erişime açıldı

KPSS alan sınavı giriş belgeleri erişime açıldı

2017-05-23 15:26:53

ÖSYM, KPSS Alan Bilgisi sınavının giriş belgelerini erişime açtı.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center