A A A

Viranşehir'de "Sabır Günü" etkinliği düzenlendi

Eklenme : 2017-05-12 20:09

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin Eyüp Nebi beldesinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen "Sabır Günü" etkinliği düzenlendi.

Viranşehir'de

Viranşehir'e bağlı Eyüp Nebi beldesinde düzenlenen 15'inci Uluslararası Eyüp Nebi Sabır Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Sabır ödülleri 15 Temmuz'da ve PKK saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine verildi.

Etkinliğe; Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna,  İl Müftüsü İhsan Açık, Şanlıurfa AK Parti Milletvekili Mehmet Akyürek ilçe Kaymakamı Ömer Çimşit, İlçe Müftüsü Kamil Oktay, Belediye Başkan Yardımcıları, Cami-Der Başkanı Mehmet Kaya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Sinan Ateş katıldı.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyesinin ortaklaşa düzenlendiği etkinlik, saat 10.30’da Ahmet Pasçı'nın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı.

Açık,  "Başta Hz Muhammed (sav) olmak üzere tüm Peygamberlere ve özelikle şu anda huzurlarında misafir olduğumuz Eyüp Peygambere ashabına ve tüm Peygamberlerin ailelerine salât ve selam olsun. Biz burada şu an ne yapıyoruz, neden buradayız, birde buna vesile olan kim? Hz Eyüp (as) yani bir Peygamber Allah’ın seçmiş olduğu ve seçilmiş bir insan, Peygamberlerin özeliklerinden olan ‘en güzel örnek olan şahsiyettir. Hz Âdem'den Hz Muhammed'e kadar gelen tüm Peygamberlerin ilk baştaki özeliklerinden bir tanesidir. Peki, bizim burada yapmak istediğimiz şey nedir? Bir Peygamberi anmak Allah'ın seçtiği o seçkin insanı anabilmek nerde makamının, kabrinin olduğu alanda onu anacağız ki o da bizi ahrette ansın onu anacağız onu öğreneceğiz ve onu örnek alacağız hedefimiz bu." dedi.

Açık, "Bizler Şanlıurfalılar olarak, bütün şahsiyetli insanları özellikle Peygamberleri hiç unutmayacağız. Burada bir Peygamber varsa onu anmak bizim görevimizdir." Şeklinde konuştu.  

Yapılan konuşmanın ardından her yıl verilen sabır sadakat ve vefa ödülleri verildi. Daha sonra Cuma namazı kılındı. Gelen misafirlere verilen sabır pilavının ardından beldeye getirilen sakalı şerif ziyaret edilerek program sona erdi. (Sabri Acet-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER