A A A

"İmamlarımız atanmış din görevlisi değil adanmış din gönüllüsü olsun"

Eklenme : 2017-05-12 18:41

BURSA - Bursa İl Müftülüğünün yeni hizmet binası açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, imamların atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü olmasını istediklerini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bursa İl Müftülüğünün yeni hizmet binası açılış törenine katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan müftülük binasının açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, " İmamlarımız atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü olsun istiyoruz. Sadece günde 5 defa namaz kıldıran memur değil, şehrin, mahallenin, sokağın, köyün, kasabanın, beldenin manevi hayatını ayakta tutan bir manevi mimar olarak çalışsın." dedi.

"En büyük gayemiz şehirlerin ruhunu ve kalbini muhafaza etmektir"

Bursa'nın İslam medeniyetinin ilim ve irfan merkezi olduğunu söyleyen Görmez, "Şehirlerin de bir ruhu var, bir kalbi var. Bursa, ruhu olan bir şehirdir. Bursa, ruhu yüce olan bir şehirdir. Bursa, kalbi olan bir şehirdir. Kalbi 'Allah Allah' diye atan bir şehir. Beton binalar çoğaldıkça şehirlerimizin ruhu, kalbi zaman zaman zayıflıyor. Şehirlerimizin ruhunu ve kalbini güçlü tutmamız lazım. Diyanet İşleri, il müftülükleriyle beraber, en büyük gayemiz şehirlerin ruhunu korumak, kalbini muhafaza etmektir. Semalara yükselen gökdelenler çoğaldıkça, göklerden gelecek rahmete ihtiyacımız artıyor. Binalar çoğaldıkça insanın ruhunu ayakta tutmak için daha büyük çabalara ihtiyaç duyuyoruz." dedi.

"İmamlarımız atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü olsun"

"Diyanet ve müftülüklerin sıradan bürokratik bir mekanizma olmadığını vurgulayan Görmez, "Diyanetin asli görevi şehrin manevi ve ilmi hayatını ayakta tutmaktır. Diyanet ve müftülükler sıradan bürokratik bir mekanizma değildir, olmamalıdır. Şehirlerimizin dini ve manevi hayatını ayakta tutmak için çalışmalıdır. İmamlarımız atanmış din görevlisi değil, adanmış din gönüllüsü olsun istiyoruz. Sadece günde 5 defa namaz kıldıran memur değil, şehrin, mahallenin, sokağın, köyün, kasabanın, beldenin manevi hayatını ayakta tutan bir manevi mimar olarak çalışsın. Mihrabın abidi, minberin âlimi, kürsünün nasihi olsun istiyoruz. Vatandaşlarımızın her biri, her türlü problemini buralara getirebilmeli, birbirine küsen 2 kardeş olduğu zaman barışmak için camilere gelmelidir. " ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığının önemine de değinen Görmez, "Milletlerin siyasi ve ekonomik istikrarı önemlidir. Ancak coğrafya şunu gösteriyor; Müslüman milletler dini ve manevi istikrarını, dini bütünlüğünü, din güvenliğini kaybettiği zaman, siyasi ve ekonomik istikrarı da yok olur. Güven ve barışı da yok olur. Her caminin bir hizbe dönüştüğü, her okulun bir partiye dönüştüğü, her dini müessesenin bir fırkaya dönüştüğü bir ülke olmak istemiyorsak hep birlikte Diyanet İşleri Teşkilatımızı gözümüz gibi korumamız, muhafaza etmemiz lazım." diye belirtti.

Yapımı 18 ay süren Bursa İl Müftülüğünün hizmet binası açılırken, cami ve konferans salonunun temeli de atıldı. Yalova yolu Altınova Mahallesi'nde inşa edilen müftülük binası 9 milyon TL'ye mal oldu. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Ramazan’da beslenme tavsiyeleri

Ramazan’da beslenme tavsiyeleri

2017-05-26 13:52:36

Batman Halk Sağlığı Müdürlüğü Ramazan’da sağlıklı ve yeterli beslenmenin önemine dikkat çekerek önemli tavsiyelerde bulundu.

Gaziantep’te firik sezonu başladı

Gaziantep’te firik sezonu başladı

2017-05-26 13:39:43

Gastronomi şehri Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan firikte yılın ilk üretimi gerçekleştirildi.

Silopi Halk Eğitim Merkezinin ürünleri sergilendi

Silopi Halk Eğitim Merkezinin ürünleri sergilendi

2017-05-26 13:38:21

Şırnak'ın Silopi ilçesinde Halk Eğitim Merkezinin yılsonu sergisi düzenlenen törenle açıldı.

TÜM HABERLER

Kuyumcu soygunu ile ilgili 8 kişi gözaltına alındı

Gaziantep’te eşi ile birlikte av tüfeğiyle bir kuyumcuyu soymaya çalışırken çıkan çatışmada yaralanan kadın soyguncu ile olaya karışmış olabilecekleri değerlendirilen 5’i yabancı uyruklu 8 kişi gözaltına alındı.

"Camilere çocuklarımızla birlikte teravih namazına gidelim"

On bir ayın sultanı Ramazan ayının bugün kılınacağı ilk teravih namazına ilişkin açıklamalarda bulunan Bitlis İl Müftüsü M. Faysal Geylani, camilere çocuklarla birlikte gidilmesi gerektiğini belirtti.

Diyarbakır'da maddi hasarlı trafik kazası

Diyarbakır'da hızını alamayan otomobilin başka bir otomobile çarpmasıyla meydana gelen kazada maddi hasar oluştu.

2017 yılı yaş çay fiyatları açıklandı

2017 yılı yaş çay fiyatı, destekleme bedeli ile beraber 2 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

PKK operasyonunda yüklü miktarda uyuşturucu ele geçirildi

Mardin’de PKK’ye düzenlenen operasyon kapsamında 16 kilo 650 gram esrar ve 2 bin 591 kök Hint keneviri ele geçirildi.
TÜM HABERLER
Kod Center