A A A

İlk ve ortaokul öğrencilerinden "Bilim Şenliği"

Eklenme : 2017-05-12 17:16

MUŞ - Muş merkezde bulunan İlyas Sami İlk ve Ortaokulu, TÜBİTAK işbirliği ile “Bilim Şenliği” gerçekleştirdi.

İlk ve ortaokul öğrencilerinden

"4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı" kapsamında Muş İlyas Sami İlkokulu ve Ortaokulunda TÜBİTAK işbirliği ile "Bilim Şenliği" gerçekleşti.

Etkinlikte öğrenciler, matematik, fizik, kimya ve biyoloji dallarında yıl boyunca hazırladıkları projeleri sergilediler. Şenliğe, Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı.

Şenlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü İlci, öğrencilerin birbirinden güzel bilimsel eserler ortaya koyduğunu ve bunların daha güzel eserler ortaya koyarak geleceğimizi daha yaşanılır hale getireceklerine inandığını söyleyerek, "öğrencilerimizin birbirinden güzel çalışmaları var. Bu çalışmalara emek ve destek veren herkesi kutluyoruz. Bunu bir kez daha gördük kırsal kesimlerdeki öğrencilerimizin de düşünebildiği, üretebildiği, yeni ünovasyon ürünlerini sergiledikleri ve günümüzde sorun yaşanan alanlarda yeni çözümler ürettiklerini gördük. öğrencilerimiz birbirinden güzel bilimsel eserler ortaya koymuşlar. Bu da gösteriyor ki ilimizde de bilimsel projeler yapabilecek öğrencilerimiz var. öğrencilerimiz hem meraklı hem de ünovatif çalışmalara ciddi manada emek veriyorlar. Bunlar bizim umudumuz, bizim ve ülkenin geleceğidir. Modern çağda daha güzel eserler ortaya koyarak geleceğimizi daha yaşanılır, daha mükemmel hale getireceklerine olan inancımız tamdır." diye konuştu.

"öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi ve yeni buluşlara kapı aralamak için bu projeler önemlidir"

Okul Müdürü Siracettin Koçlardan ise amaçlarının öğrencilerin teorik bilgileri kavrayıp gerçek hayattaki karşılıklarını görmeleri, ileride kendilerini daha büyük projelere hazır hissetmeleri için imkân sağlamak olduğunu belirterek, "Amacımız öğrencilerimizin ilerde daha faydalı bireyler olmalarını sağlamaktır. Hem farkındalık oluşturmak hem de öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri açısından bu projeler önemlidir. öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi ve yeni buluşlara kapı aralamak için bu projeler önemlidir. Böylelikle öğrenciler daha büyük projeler için kendilerinde güven hissediyorlar." şeklinde konuştu.

"Bu programlar bizi bilgilendiriyor, zihnimizi açıyor ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor"

Bu tür programların kendilerini geliştirdiğini ifade eden 6'ncı sınıf öğrencisi Fatma Baykal, "Bu programlar bizi bilgilendiriyor, zihnimizi açıyor ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Kısacası bizi geliştiriyor. Ben zamir ve sıfat kutusu yaptım. Altı çizili kelimeler zamir ise zamir kutusuna, sıfat ise sıfat kutusuna atılmasını sağlayan bir araştırma yaptım. Böylelikle zamirler ve sıfatları ayırmayı ve bunların işlevlerini öğrendim." ifadelerini kullandı.

Atık maddeleri çöpe atmak yerine onlardan daha faydalı malzemeler yapmayı amaçladıklarını söyleyen okul öğrencilerinden Beyda Berfin Yıkın, "Bugün etkinlik için geliştirdiğimiz ürünleri sergiledik. Amacımız, bilmeyen öğrencilere görsel hafızaya dayanarak onlara yeni şeyler katmak ve atıklardan daha çok şey yapılabileceğini, atıkları çöplere atmak yerine geri dönüştürülebileceğini öğretmek. Bunları birlikte başardık." diyerek atık maddelerin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. (Ayetullah-Tarhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İnternet kullanımı arttı

İnternet kullanımı arttı

2017-08-18 11:30:48

TÜİK, 2017 Hanehalkı bilişim teknolojileri kullanımı istatistiklerine göre, İnternet kullanımı 2016’da yüzde 61,2 iken 2017’de yüzde 66,8 oldu.

Uludağ Gözlem Festivali

Uludağ Gözlem Festivali "AstroFest 2017" başladı

2017-07-29 19:27:07

Bursa Büyükşehir Belediyesinin geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve bilimi gençlere sevdirmek hedefiyle projelendirdiği “Uludağ Gözlem Festivali” (AstroFest 2017) başladı.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

TÜM HABERLER

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.

"Biz sağ oldukça bu acı yüreğimizden çıkmaz"

Gaziantep’te geçtiğimiz yıl bir kına gecesinde gerçekleştirilen canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin yakınları, olayın yıl dönümünde yakınlarının kabrini ziyaret etti.
TÜM HABERLER