A A A

İlk ve ortaokul öğrencilerinden "Bilim Şenliği"

Eklenme : 2017-05-12 17:16

MUŞ - Muş merkezde bulunan İlyas Sami İlk ve Ortaokulu, TÜBİTAK işbirliği ile “Bilim Şenliği” gerçekleştirdi.

İlk ve ortaokul öğrencilerinden

“4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı” kapsamında Muş İlyas Sami İlkokulu ve Ortaokulunda TÜBİTAK işbirliği ile “Bilim Şenliği” gerçekleşti.

Etkinlikte öğrenciler, matematik, fizik, kimya ve biyoloji dallarında yıl boyunca hazırladıkları projeleri sergilediler. Şenliğe, Muş İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, okul idarecileri, öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı.

Şenlikle ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Milli Eğitim Müdürü İlci, öğrencilerin birbirinden güzel bilimsel eserler ortaya koyduğunu ve bunların daha güzel eserler ortaya koyarak geleceğimizi daha yaşanılır hale getireceklerine inandığını söyleyerek, “Öğrencilerimizin birbirinden güzel çalışmaları var. Bu çalışmalara emek ve destek veren herkesi kutluyoruz. Bunu bir kez daha gördük kırsal kesimlerdeki öğrencilerimizin de düşünebildiği, üretebildiği, yeni ünovasyon ürünlerini sergiledikleri ve günümüzde sorun yaşanan alanlarda yeni çözümler ürettiklerini gördük. Öğrencilerimiz birbirinden güzel bilimsel eserler ortaya koymuşlar. Bu da gösteriyor ki ilimizde de bilimsel projeler yapabilecek öğrencilerimiz var. Öğrencilerimiz hem meraklı hem de ünovatif çalışmalara ciddi manada emek veriyorlar. Bunlar bizim umudumuz, bizim ve ülkenin geleceğidir. Modern çağda daha güzel eserler ortaya koyarak geleceğimizi daha yaşanılır, daha mükemmel hale getireceklerine olan inancımız tamdır.” diye konuştu.

“Öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi ve yeni buluşlara kapı aralamak için bu projeler önemlidir”

Okul Müdürü Siracettin Koçlardan ise amaçlarının öğrencilerin teorik bilgileri kavrayıp gerçek hayattaki karşılıklarını görmeleri, ileride kendilerini daha büyük projelere hazır hissetmeleri için imkân sağlamak olduğunu belirterek, “Amacımız öğrencilerimizin ilerde daha faydalı bireyler olmalarını sağlamaktır. Hem farkındalık oluşturmak hem de öğrencilerin yeteneklerini keşfetmeleri açısından bu projeler önemlidir. Öğrencilerin özgüvenlerinin gelişmesi ve yeni buluşlara kapı aralamak için bu projeler önemlidir. Böylelikle öğrenciler daha büyük projeler için kendilerinde güven hissediyorlar.” şeklinde konuştu.

“Bu programlar bizi bilgilendiriyor, zihnimizi açıyor ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor”

Bu tür programların kendilerini geliştirdiğini ifade eden 6’ncı sınıf öğrencisi Fatma Baykal, “Bu programlar bizi bilgilendiriyor, zihnimizi açıyor ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Kısacası bizi geliştiriyor. Ben zamir ve sıfat kutusu yaptım. Altı çizili kelimeler zamir ise zamir kutusuna, sıfat ise sıfat kutusuna atılmasını sağlayan bir araştırma yaptım. Böylelikle zamirler ve sıfatları ayırmayı ve bunların işlevlerini öğrendim.” ifadelerini kullandı.

Atık maddeleri çöpe atmak yerine onlardan daha faydalı malzemeler yapmayı amaçladıklarını söyleyen okul öğrencilerinden Beyda Berfin Yıkın, “Bugün etkinlik için geliştirdiğimiz ürünleri sergiledik. Amacımız, bilmeyen öğrencilere görsel hafızaya dayanarak onlara yeni şeyler katmak ve atıklardan daha çok şey yapılabileceğini, atıkları çöplere atmak yerine geri dönüştürülebileceğini öğretmek. Bunları birlikte başardık.” diyerek atık maddelerin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. (Ayetullah-Tarhan - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

Meteorolojiden 7 il için sıcak hava uyarısı

​Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüğünden, 7 il için kuvvetli sıcak hava uyarısı yapıldı.

Bayramda hayvanat bahçesini 38 bin 500 kişi ziyaret etti

Türkiye’de ilk, Avrupa’da ikinci ve dünyada ise dördüncü sırada yer alan Gaziantep Hayvanat Bahçesi’ni Ramazan Bayramı’nda çoğunluğu çevre illerden olmak üzere 38 bin 500 kişi ziyaret etti.

Sosyal yardım alanları istihdam edenlere sigorta prim desteği

Sosyal yardım alanların istihdam teşvikine yönelik yapılan bir düzenleme ile işverenlere sigorta prim desteği sağlanacak.

Dicle Elektrikten uyarı

Dicle Elektrik Mardin İl Müdürlüğü, dikkat edilmemesi durumunda Kızıltepe’de elektrik şebekesinin devre dışı kalabileceğini belirtti.

Anız yakanlara para cezası kesilecek

Anız yangınlarıyla ilgili uyarılarda bulunan Batman Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, anız yakanlar hakkında para cezasının kesileceğini bildirdi.
TÜM HABERLER