A A A

Mart ayı “Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” istatistikleri açıklandı

Eklenme : 2017-05-12 15:35

HABER MERKEZİ - TÜİK, 2017 yılı mart ayına ait “Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” ile ilgili verileri açıkladı.

Mart ayı “Süt ve Süt Ürünleri Üretimi” istatistikleri açıklandı

"Süt ve Süt Ürünleri Üretimi" ile ilgili 2017 yılının mart ayına ait veriler açıklandı. TÜİK' in açıkladığı verilerde, ticari süt işletmeleri tarafından mart ayında 794 bin 111 ton inek sütü toplanırken, toplanan inek sütü miktarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 azaldığı belirtildi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 138 bin 319 ton olarak gerçekleşirken bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artış gösterdi.

İnek peyniri üretimi, 57 bin 585 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,9 artarken koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 270 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,4 arttı.

Yoğurt üretimi 97 bin 740 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5 azaldı. Ayran üretimi ise 62 bin 697 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 artış gösterdi.

Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3,5 iken protein oranı ise ortalama yüzde 3,3 olarak tespit edildi.

Veride son olarak, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının mart ayında bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldığı, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 4,8 azaldığı belirtildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

2017-07-22 12:54:41

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arı yetiştiricilerine yüzde 60 oranında hibe desteğinin verileceğini duyurdu.

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

2017-07-21 10:36:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2017 yılı ikinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,9 arttı.

"Dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçileri mağdur ediyoruz"

2017-07-21 08:59:00

​Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, buğday taban fiyatını çok daha yüksek beklediklerini, açıklanan fiyatın dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçiyi memnun etmediğini söyledi.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER