A A A

İmam hatipli öğrenciler projelerini tanıttı

Eklenme : 2017-05-11 21:00

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesinde imam lise öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttı.

İmam hatipli öğrenciler projelerini tanıttı

Hilvan Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında öğrenciler, hazırladıkları projelerini tanıttı.

Okul bahçesinde düzenlenen fuara Hilvan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehdi Turgut, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, İlçe Müftüsü Tahsin Ekim, Ziraat Odası Başkanı Hikmet İpar, STK temsilcileri, okul Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Fuarın açılışı lisenin öğrencilerinden İsmail Bolgaz'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Ardından ilçe Müftüsü Tahsin Ekim, dua etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Turgut fuarda yaptığı konuşmada, dini ilimlerin ve pozitif ilimlerin birbirinden ayrı olmadığına dikkat çekti.

Turgut, "Pozitif ilimler ile dini ilimlerin birbirleriyle ayrı olduğunu savunan bir sürü bilim insanı vardır. Oysa ikisi de birbirinin kaynağıdır ikisini birbirinden ayırt etmek imkânsızdır. Birbirini tamlayan ve tümleyen iki husustur. İmam Hatip Lisesinde TÜBİTAK metabolik olarak bize genellikle pozitif ilimlerini hatırlatır. Oysa gerçek şu ki bilim kendi içinde sınıflara ayrılır. Pozitif veya nakli ilimleri ayırt edemezsiniz. Ayırt ettiğiniz zaman biz 18'inci yüzyıldan 1980'e kadar düşen handikaba düşeriz nitekim de düştük ve bir şeyler öğretemedik. Neden böyle bir çıkmaza girdik? Çünkü dini bilimleri ve pozitif bilimleri birbirinden ayrı tuttuk. Bu gün artık ülkemizde hamdolsun bu ayrımın olmadığını görüyoruz. Nitekim siz bunları barıştırıp tümlediğiniz zaman toplumun terakkiyeti de ilerlemesi de kaçınılmaz olur." diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından protokoldakiler, öğrencilerin hazırlamış olduğu Kur'an'ın bilimselliği, matbaa, medya, 28 Şubat dönemi ve 15 Temmuz köşesini anlatan çalışmaları gezerek bilgi aldı. (Ramazan Şefkatlı- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

Şanlıurfa’da bilim merkezinin açılışı için protokol imzalandı

2017-07-21 14:04:17

Şanlıurfa GAP Vadisinde yapılacak Bilim Merkezi'nin açılışı için protokol imzalandı.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

TÜM HABERLER

Zulüm ve darbe dönemlerinin tanığı: Risale-i Nur talebesi Hafız Ali -2

Sadece bir döneme değil, kritik eşiklere tanıklık etmiş olan Hafız Ali, İttihat Terakki zihniyetinin yaşatmış olduğu zulümlere, sonraki yıllarda gerçekleşen darbelere ve Üstad Bediüzzaman ile hayatının kesişmesine dair önemli anekdotlar anlattı.

Batı Akdeniz için fırtına uyarısı

​Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Akdeniz'in batısı için öğle saatlerinden itibaren fırtına uyarısında bulundu.

Çalınan 2'nci motosikletini de kendi çabalarıyla buldu

​Batman'da bir kişi, çalınan 2'nci motosikletini de uzun uğraşlar sonucu kendi çabalarıyla buldu.

Valilikten yanan 27 binaya ilişkin açıklama

​Çankırı'nın Yapraklı ilçesinde çıkan yangınla ilgili valilikten yapılan açıklamada, 27 binanın tamamen yandığı bildirildi.

"Kudüs ve Mescid-i Aksa direnişi tüm ümmetin direnişidir"

​İstanbul-Bahçelievler Dayanışma Platformu tarafından Siyonist işgalcilerin, Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerini protesto etmek için basın açıklaması düzenlendi.
TÜM HABERLER