A A A

"Bilim fuarlarını dünya çapında bilim adamlarını yetiştirme aşaması olarak görüyoruz"

Eklenme : 2017-05-11 18:56

MARDİN - Kızıltepe Anafartalar Ortaokulunda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında konuşan ilçe Milli Eğitim Müdürü, bilim fuarlarını dünya çapında bilim adamlarını yetiştirme aşaması olarak gördüklerini ve bu çalışmaları önemsediklerini söyledi.

Mardin’in Kızıltepe Anafartalar Ortaokulunda düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarının açılışı yoğun katılım ile gerçekleştirildi. Fuar açılışına Kızıltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Az, Milli Eğitim Şube Müdürleri, Halk Eğitim müdürü Mehmet Hadi Gökdemir, Eğtim-Bir-Sen Kızıltepe Temsilcisi Tarık Yılmaz, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenci velileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Okulun spor salonunda yapılan ilk törende bir konuşma yapan ilçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Az, şunları söyledi:

"Bilim fuarları eğitim-öğretimde son yıllarda özellikle bilimsel çalışma alanlarının çocuklarımızda merak uyandırması, çocuklarımızın bu alanlara yönlendirme, onları geleceğe hazırlama ve gelecekte ülkemizi temsil edecek, dünya çapında bilim adamlarını yetiştirmenin aşaması olarak görüyoruz. Dolayısıyla bu çalışmaları oldukça önemsiyoruz. Hepimizin malumu, günümüzde ekonomik, siyasal ya da sosyal gücün yanında bilim, dünyayı yöneten en önemli unsur. Teknoloji alanında dünyaya hâkim olan toplumların ciddi anlamda diğer alanlarda da hâkim olduklarını ve kültür transferini gerçekleştirdiklerini görebilmekteyiz."

Okul Müdürü Mehmet Ali Demir ise bilim ve sevginin paylaştıkça güzel olduğuna vurgu yaparak şunları söyledi:

“TUBİTAK desteğiyle bu yıl ikincisini düzenlediğimiz TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarımızı gerçekleştirmenin mutluluğu içindeyiz. Hepinizin bildiği üzere bilim fuarları öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı, bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biridir. Bilim fuarları, genç beyinlerin, bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlar. Bu tür etkinlikler hayal gücü ile yaratıcılığın birleşimidir. Eğitim kurumlarının öncelikli amacı da bu yaratıcılığın ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktır. Öğretmen ve öğrencilerimizin gayretli çalışmalarıyla ortaya çıkan bu projelerin bilim ve teknik buluşlara kapı aralamasını temenni ederiz. Unutmamalıyız ki eğitim sevgidir, mutluluktur, bilimdir; bilim ve sevgi ise paylaşıldıkça çoğalan bir değerdir.”

Protokol üyeleri ve davetliler okul bahçesinde kurulan stantlarda sergilenen projeleri gezerek çalışmalar hakkında öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldılar. Program, davetlilere yapılan ikramların ardından sona erdi. (Mehmet Aslan -İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

Diyarbakır'da "Dünya Kudüs Günü" etkinliğine davet

Siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Diyarbakır'da iftar etkinliği düzenlenecek.

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.
TÜM HABERLER