A A A

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için hazırlıklar tamamlandı

Eklenme : 2017-05-11 17:53

BATMAN - Batman’ın Hasankeyf ilçesinde bulunan Zeynel Bey Türbesi, taşınmak üzere “SPMT” aracına yerleştirildi. Taşımanın yarın sabah saatlerinde başlanması bekleniyor.

Zeynel Bey Türbesi'nin taşınması için hazırlıklar tamamlandı

Ilısu Barajı sularının altında kalacak olan Batman'ın tarihi Hasankeyf ilçesinde bulunan Zeynel Bey Türbesi, mevcut yerinden kaldırılarak Hasankeyf yeni kültürel park alanına taşınıyor.

Türkiye’de, parçalanmadan bütünsel olarak yerinden kaldırılan ilk tarihi eser olacak olan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi, Kendinden Tahrikli Modüller Taşıyıcı (SPMT) ile yaklaşık iki kilometre taşınacak.

Yaklaşık bin 100 ton ağırlığında olan türbenin zarar görmemesi için dünyanın en ileri teknolojisinin kullanıldığı “SPMT” aracının her türlü araziye uygun tasarlandığı 360 derece dönebilecek kapasiteye sahip olduğu ifade edildi. (İLKHA)650 yıllık Zeynel Bey Türbesi yarın taşınıyor
650 yıllık Zeynel Bey Türbesi yarın taşınıyor

Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Batman'ın antik kenti Hasankeyf'te bulunan 650 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin, yarın özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacağı öğrenildi....

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER