A A A

Engellilerden sergilerine gerekli desteğin verilmemesine tepki

Eklenme : 2017-05-11 16:44

GAZİANTEP - Gaziantep’te engelliler, “Engelliler Haftası” münasebetiyle kendileri için açılan sergiye, halkın ve kurumların destek vermemesinden yakındı.

Engellilerden sergilerine gerekli desteğin verilmemesine tepki

Gaziantep'te “Engelliler Haftası” münasebetiyle bir araya gelen engelliler, hafta kapsamında farkındalık oluşturmak ve engelliliğe dikkat çekmek için “Engelsiz Yaşam İçin Farkındalık” sergisi açtılar.

Sergiye, kurumların destek vermemesinden yakınan engelliler, yılda sadece bir gün ya da bir hafta hatırlanmak istemediklerini, yılın 365 günü hatırlanmak istediklerini söylediler.

Gaziantep’te “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” etkinlikleri kapsamında engellilerin yaptığı el işi ürünler sergilendi. Sergide, tamamen engellilerin el emeği ile hazırladıkları ürünler yer aldı.

Yüzüncü Yıl Parkında açılan sergide, engelli sivil toplum kuruluşları, toplum ruh sağlığı merkezleri ile özel eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezleri tarafından stantlar kuruldu. Stantlarda, engelli ve yakınlarının yaptığı yiyecek, içecek, giyim ve kitap gibi daha birçok ürün sergileniyor.

Sergi ve kermes ile ilgili İLKHA’ ya bilgi veren Gaziantep Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İbrahim Halil Oğul, engellilerin; stantlarda kendi el emeği ürünlerini sattıklarını, uygulamadan memnun olduklarını, etkinliklerin sadece belirli günlerde değil, yıl içerisine de yayılarak yapılmasını istediklerini belirtti.

‘Bir gün değil, her gün hatırlanmak istiyoruz’ diyen Oğul, “Özellikle ‘10-16 Mayıs Engelliler Haftası’nı bir kutlama olarak değil de bir birliktelik ve beraberlik olarak farkındalık oluşturmaya da çalışıyoruz. Gaziantep Fiziksel Engelliler Derneği olarak kermeste tüm engelli arkadaşlarımızla beraber oluyoruz. Kermeste bazılarımızın evlerinden getirdiği ürünler, kitaplar veya kendi imal etmiş olduğumuz bazı ürünlerimiz var. Burada hem ürünlerimizin tanıtımını yapıyor hem de satıyoruz. Burada elde edilen gelirlerle sürekli piknik gibi etkinliklerle birlikteliklerimiz oluyor.” şeklinde konuştu.

“Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklarımız ve Valimiz bize sürekli olarak destek olsunlar”

Kendileri için açılan sergiye kurumların destek verilmemesinden yakınan Oğul, sözlerine şöyle devam etti: “Burada bizim vermek istediğimiz mesaj, bizim aslında bir hafta değil de 365 gün bu ülkede ve bu dünyada yaşadığımız gerçeğidir. Bu anlatılmaz. Yaşasınlar, görsünler. Gaziantep Fiziksel Engelliler Derneği olarak engelliler haftası veya engelliler günü olmadan da sürekli 15 günde veya ayda bir birlikteliklerimiz var. Biz engellilerle sürekli aktif olmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlıklarımız ve Valimiz bize sürekli olarak destek olsunlar. Bizimle beraber olsunlar, biz başka bir şey istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 “Yılda sadece bir gün, bir hafta hatırlanmak istemiyoruz”

Kermeslerine geçen yıl gösterilen ilginin bu yıl gösterilmediğini belirten bedensel engelli Selçuk Uçar ise, sergiye kurumların destek vermemesinden yakınarak, engelliler olarak yılda sadece bir gün ya da bir hafta hatırlanmak istemediklerini, yılın 365 günü hatırlanmak istediklerini söyledi.

Uçar, “Öncelikle ben bütün engelli kardeşlerimizin engelliler haftasını kutluyorum. Engelliler olarak biz düzenlemiş olduğumuz kermesimize tüm Gazianteplileri bekliyoruz. Geçen sene yaptığımız kermeste çok güzel bir yoğunluk olmuştu ve halkımızın çok güzel bir teveccühü vardı. Bu sene nedense geçen yıl olan yoğunluk yok. Belediyeler engelliler haftasında, engellilere dair mesaj vermiyorlar. Ama ünlü bir sanatçı geldiği zaman dünyanın parasını harcayıp reklamlarını yapıyorlar. Engellilere nedense bu yönde hiçbir ilgi yok. Bu durum da bizi üzüyor. Biz sadece bir gün ya da bir haftada hatırlanmak istemiyoruz. 365 gün hatırlanmak istiyoruz. Sadece 7 gün hatırlanıyorsak bari bize 358 günün hakkını vermiş olsunlar. Ama maalesef o 7 gün bile kendi çabalarımız ve emeklerimizle elde etmiş olduğumuz ürünleri satıyoruz. Bu duruma gerçekten engelliler olarak çok kırıldık.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center