A A A

Dicle Üniversitesinde Kût-ül Amâre sergisi açıldı

Eklenme : 2017-05-11 15:56

DİYARBAKIR - Kût-ül Amâre zaferinin 101'inci yılı dolayısıyla Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde, fotoğraf sergisi açıldı.

Dicle Üniversitesinde Kût-ül Amâre sergisi açıldı

Dicle Üniversitesi Türk İslam Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oktay Bozan öncülüğünde İlahiyat Fakültesi koridorunda sergilen fotoğraflarla öğrenciler tarihi bir yolculuğa çıktı.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Doktor Ali Akay'ın açılışını yaptığı sergi 2 gün sürecek. öğrencilerin ilgili gösterdiği sergi hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Bozan, amaçlarının tarihteki başarı hikâyeleri gençlerin eğitimine sunmak olduğunu belirtti.

Tarihin öğrenilmesi durumda aynı hatalara düşülmeyeceğini ifade eden Bozan, İngilltere ve Amerika'nın bu topraklarda ne aradığı ve ne yapmak istediği bilincine varılabilmesi için sergi açtıklarını söyledi.

Bozan, "Kût-ül Amâre savaşı şehrimizin yanında geçen Dicle kıyısında olan Irak cephesinde bir şehir. Burası 1916 yılında Osmanlı Devleti'nin savaşmış olduğu bir cephedir. İngilizlerin bu cepheyi açma sebebi Hindistan'a giden sömürge yollarını kontrol altına almak, Çanakkale savaşında vermiş oldukları ağır kayıpların intikamını almak, Bağdat'a ulaşarak kuzeyden Rusya'yla işbirliği sağlamak ve zengin petrol kaynaklarından istifade etmektir. Bu amaçla İngilizler tıpkı Çanakkale'de olduğu gibi Irak cephesinde Osmanlı devletiyle savaşmıştır. Fakat İngilizler Bağdat'a giderken büyük hedeflerle yola çıkmasına, ciddi yığınaklar yapmasına ve ciddi savaş teknolojine rağmen Bağdat güzergâhında 3 önemli noktada durdurulduklarını, ağır kayıplar verdiğini görüyoruz." dedi.

"Kût-ül Amâre ümmetin son başarısı ve zaferi diyebiliriz"

"O dönemde Osmanlı Devletinin batının 'hasta adam' kabul edilmesine rağmen burada İngiliz teknolojinin çöle saplandığını Osmanlının iradesi ve azmi karşısında İngiliz inadının kırıldığını görüyoruz." diyen Bozan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu savaş sonucunda 6'sı general, 481'i subay, 13 bin 300 civarında İngiliz askerinin Osmanlı ordularına esir edildiğini görüyoruz, İngiliz tarihinde bir kara leke olarak kabul edilmiş. Tabi sonuç itibariyle bu zafer 1952'ye kadar Genelkurmay Başkanlığı düzeyinde orduda kutlanmış. Fakat Türkiye NATO'ya girince Kut bayramından vazgeçildiğini görüyoruz. 100'üncü yılına gelinceye kadar Kut bayramı artık hafızalarımızdan silinmiş, kitaplarımızdan silinmiş. Aslında gençlerimizi eğitirken çok ihtiyaç duyduğumuz başarı hikâyelerin böyle yok olduğunu görüyoruz. Kût-ül Amâre ümmetin son başarısı ve zaferi diyebiliriz. Bir toplum geçmişini ne kadar bilirse gelecekte o kadar hata yapma riski azalmış olur."

"1915-16 yılında İngilizler Irak'ta ne arıyorduysa 2016-17 yılında da devam ediyorlar"

Bozan, "Musul'da baktığımız zaman Avrupa ülkelerinin tamamının orda olduğunu görüyoruz. Onlara dâhil olan yerli işbirlikçi unsurları görmek mümkün ve tarih değişmiyor. Madem tarih değişmiyor, biz tarihi öğrenirsek düştüğümüz hatalara düşmeyiz, İngilizlerin ve Amerika'nın ne aradığını ne yapmak istediğini bilincine varabiliriz. Bu bilinçle varabilmek için bu sergiyi açtık." diye belirtti. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Hakkari'de FETÖ operasyonu: 3 gözaltı

Hakkari'de FETÖ'ye yönelik operasyonda, "ByLock" kullandıkları tespit edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
TÜM HABERLER