A A A

Dicle Üniversitesinde Kût-ül Amâre sergisi açıldı

Eklenme : 2017-05-11 15:56

DİYARBAKIR - Kût-ül Amâre zaferinin 101'inci yılı dolayısıyla Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde, fotoğraf sergisi açıldı.

Dicle Üniversitesinde Kût-ül Amâre sergisi açıldı

Dicle Üniversitesi Türk İslam Sanatları Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oktay Bozan öncülüğünde İlahiyat Fakültesi koridorunda sergilen fotoğraflarla öğrenciler tarihi bir yolculuğa çıktı.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Doktor Ali Akay'ın açılışını yaptığı sergi 2 gün sürecek. Öğrencilerin ilgili gösterdiği sergi hakkında açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Bozan, amaçlarının tarihteki başarı hikâyeleri gençlerin eğitimine sunmak olduğunu belirtti.

Tarihin öğrenilmesi durumda aynı hatalara düşülmeyeceğini ifade eden Bozan, İngilltere ve Amerika'nın bu topraklarda ne aradığı ve ne yapmak istediği bilincine varılabilmesi için sergi açtıklarını söyledi.

Bozan, "Kût-ül Amâre savaşı şehrimizin yanında geçen Dicle kıyısında olan Irak cephesinde bir şehir. Burası 1916 yılında Osmanlı Devleti'nin savaşmış olduğu bir cephedir. İngilizlerin bu cepheyi açma sebebi Hindistan'a giden sömürge yollarını kontrol altına almak, Çanakkale savaşında vermiş oldukları ağır kayıpların intikamını almak, Bağdat'a ulaşarak kuzeyden Rusya'yla işbirliği sağlamak ve zengin petrol kaynaklarından istifade etmektir. Bu amaçla İngilizler tıpkı Çanakkale'de olduğu gibi Irak cephesinde Osmanlı devletiyle savaşmıştır. Fakat İngilizler Bağdat'a giderken büyük hedeflerle yola çıkmasına, ciddi yığınaklar yapmasına ve ciddi savaş teknolojine rağmen Bağdat güzergâhında 3 önemli noktada durdurulduklarını, ağır kayıplar verdiğini görüyoruz." dedi.

"Kût-ül Amâre ümmetin son başarısı ve zaferi diyebiliriz" 

"O dönemde Osmanlı Devletinin batının 'hasta adam' kabul edilmesine rağmen burada İngiliz teknolojinin çöle saplandığını Osmanlının iradesi ve azmi karşısında İngiliz inadının kırıldığını görüyoruz." diyen Bozan, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu savaş sonucunda 6'sı general, 481'i subay, 13 bin 300 civarında İngiliz askerinin Osmanlı ordularına esir edildiğini görüyoruz, İngiliz tarihinde bir kara leke olarak kabul edilmiş.  Tabi sonuç itibariyle bu zafer 1952'ye kadar Genelkurmay Başkanlığı düzeyinde orduda kutlanmış. Fakat Türkiye NATO'ya girince Kut bayramından vazgeçildiğini görüyoruz. 100'üncü yılına gelinceye kadar Kut bayramı artık hafızalarımızdan silinmiş, kitaplarımızdan silinmiş. Aslında gençlerimizi eğitirken çok ihtiyaç duyduğumuz başarı hikâyelerin böyle yok olduğunu görüyoruz. Kût-ül Amâre ümmetin son başarısı ve zaferi diyebiliriz. Bir toplum geçmişini ne kadar bilirse gelecekte o kadar hata yapma riski azalmış olur."

"1915-16 yılında İngilizler Irak'ta ne arıyorduysa 2016-17 yılında da devam ediyorlar"

Bozan, "Musul’da baktığımız zaman Avrupa ülkelerinin tamamının orda olduğunu görüyoruz. Onlara dâhil olan yerli işbirlikçi unsurları görmek mümkün ve tarih değişmiyor. Madem tarih değişmiyor, biz tarihi öğrenirsek düştüğümüz hatalara düşmeyiz, İngilizlerin ve Amerika'nın ne aradığını ne yapmak istediğini bilincine varabiliriz. Bu bilinçle varabilmek için bu sergiyi açtık." diye belirtti. (Emrah Deniz, M. Hüseyin Temel- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Umut Kervanı Vakfı Bursa'da ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü

Umut Kervanı Vakfı tarafından Bursa’da ihtiyaç sahibi ailelere 10 bin lira nakdi yardımda bulunulurken, 55 yetim de giydirildi.

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

​Peygamber Sevdalıları Platformunun, farklı illerde düzenleyeceği bazı bayramlaşma programlarının yer ve zamanı belirlendi.

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

​Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine, ittihad ve vahdetin Müslümanlar için tek çare olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bazı Arap ülkelerinin ticari ve diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Katar’a ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Umut Kervanı Vakfından muhtaçlara yardım

Umut Kervanı Vakfının Türkiye genelinde Ramazan'da muhtaçlara yardımları devam ediyor.
TÜM HABERLER