A A A

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi yarın taşınıyor

Eklenme : 2017-05-11 15:35

BATMAN - Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Batman'ın antik kenti Hasankeyf'te bulunan 650 yıllık tarihi Zeynel Bey Türbesi'nin, yarın özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na taşınacağı öğrenildi.

650 yıllık Zeynel Bey Türbesi yarın taşınıyor

Ilısu Barajı altında kalacak Hasankeyf'te, tarihi eserlerin  taşınmasına başlanılıyor. Ilısu Barajı HES projesi kapsamında baraj göleti altında kalacak olan Hasankeyf'in en önemli tarihi eserlerinden olan 650 yıllık Zeynel Bey Türbesi’nin özel sistemle Yeni Kültürel Park Alanı'na yarın sabahın erken saatlerinde taşınacağı öğrenildi.

Taşınması hedeflenen Zeynel Bey Türbesi, bu sayede Hasankeyf’te taşınacak ilk tarihi eser olma özelliği taşıyacak.

Taşıma işlemi yaklaşık 16 milyon TL'ye mal olup, projede türbenin taşınması yaylı sistemle gerçekleşecek. Ayrıca taşıma işlemi sırasında Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun da katılım göstermesi bekleniyor.

Aylar öncesinden taşınması planlanan Zeynel Bey Türbesi, yaşanan hava koşullarından ötürü bir türlü taşınamamış, taşıma işlemi her defasında ertelenmişti. Yarın, sabahın ilk ışıklarında taşınması planlanan türbenin, taşıma işlemlerini çok sayıda gazeteci takip edecek.

Zeynel Bey Türbesinin ardından Hasankeyf’te bulunan Yamaç, Orta Kapı, Artuklu Hamamı, İmam Abdullah Zaviyesi, Mezarlar ve Baldaken Türbesi, Süleyman Han Camii, Koç Camii, Kızlar Camii, El Rızk Camii gibi eserler de taşınacak.

Türbenin tarihçesi

Zeynel Bey Türbesi 1462-1482 yıllarında Hasankeyf'te hüküm süren Akkoyunluların bıraktığı tek eserdir. Zeynel Bey Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın oğlu olup, Akkoyunlular ile Osmanlılar arasında cereyan eden Otlukbeli Savaşı’nda (1473 M.) hayatını kaybettiği belirtiliyor. (M.Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Batman’da kabristanlara ziyaretçi akını

​Ramazan Bayramı öncesi arife gününde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, Batman’daki mezarlıklara akın etti.

Başıboş sokak köpekleri toplatılıyor

Mardin Kızıltepe Belediyesi ekipleri başıboş köpekleri toplamaya başladı.

Anız yangınında 4 TIR ile bir traktör kül oldu

​Mardin’in Derik Üçyolu'nda çıkan anız yangını petroldeki TIR parkına sıçradı. Yangında 4 TIR ile bir traktör yandı. Yangının Petrole sıçramaması için itfaiye ekiplerinin söndürme çalışması devam ediyor.

Mardin’deki silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı

​Mardin’in Midyat ilçesinde 2 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ilişkin 2 kişi tutuklandı.

Gaziantep otogarında beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı

Her yıl ek seferlerin düzenlendiği Gaziantep’te Şehirlerarası Otobüs Terminalinde bu yıl beklenen bayram yoğunluğu yaşanmadı.
TÜM HABERLER