A A A

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Eklenme : 2017-05-11 14:33

LONDRA - Myanmar Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Aktivistler ve mültecilerden oluşan bir grup, Londra Belediyesi tarafından ‘Şehrin Özgürlüğü’ ödülüne layık görülen Myanmar (Burma) Devlet Başkanı Danışmanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi'yi protesto etti.

Protestocular, Myanmar'da (Burma) insan hakları hiçe sayılarak etnik ve dini soykırımın devam ettiğini belirterek verilen ödüle tepki gösterdiler.

Protestoculardan Ko Aung, 1988’de Myanmar’da öğrenci olduğunu söyleyerek o dönemde Daw Aung San Suu Kyi’nin aynı zamanda güvenlik danışmanlığını yaptığını belirtti.

Aung, insan hakları adına verdiği mücadelede 7 yılını hapislerde geçirdiğini ifade ederek, “Çok hayal kırıklığına uğradım. Daw Aung San Suu Kyi ahlaki esaslar üzerinde durması gerekirken orada insanlar ölüyor, insanlara tecavüz ediyor.” dedi.

Kachin Ulusal Örgütü (KNO), İngiltere Burma Rohingya Örgütü (BROUK) ve başkaca sivil toplum kuruluışlarının organize ettiği protesto Londra'nın merkezinde yapıldı.

“Yazıklar olsun sana Aung San Suu Kyi” diyerek slogan atan protestocular, ellerinde taşıdıkları pankartlarla siyasi mahkûmların serbest bırakılması, dini nefret söyleminin durdurulması ve askerin Kachin, Ta'ang (Palaung), Rohingya ve Shan’da ki etnik kökenlilere karşı baskı, şiddet ve cinayetlerinin sona erdirilmesi istediler.

“Burada bir araya gelme şansımız var. Burma'da bu hakkımız bile yok.” diyen KNO başkanı Ring Du Lachyung, çeşitli dini ve etnik kökenden gelen göstericilerin katılımıyla ilgili “Biz askeri şiddetin aynı kurbanlarıyız.” diye ekledi.

Arakan Eyaleti'ndeki Buthidaung kasabasında daha önce öğretmenlik yaptığını belirten Daw Khin Hla ise “İngiltere hükümeti bizimle birlikte olması gerekirken onların yanında duruyor. Onlar çektiğimiz acıları bile kabul etmiyorlar.” dedi. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

2017-05-25 07:34:04

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika'da

2017-05-24 22:25:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere, Brüksel'de bulunuyor.

Türkiye Avusturya'yı NATO'dan izole ediyor

Türkiye Avusturya'yı NATO'dan izole ediyor

2017-05-23 13:03:02

NATO diplomatlarına dayandırılan bilgilere göre, Ankara ile Viyana arasındaki gerginlik nedeniyle Avusturya askerleri NATO ülkeleriyle birlikte tatbikat yapamayacak ve ittifakın önemli ortaklık programlarına katılmayacak.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center