A A A

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Eklenme : 2017-05-11 14:33

LONDRA - Myanmar Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Aktivistler ve mültecilerden oluşan bir grup, Londra Belediyesi tarafından ‘Şehrin özgürlüğü' ödülüne layık görülen Myanmar (Burma) Devlet Başkanı Danışmanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi'yi protesto etti.

Protestocular, Myanmar'da (Burma) insan hakları hiçe sayılarak etnik ve dini soykırımın devam ettiğini belirterek verilen ödüle tepki gösterdiler.

Protestoculardan Ko Aung, 1988'de Myanmar'da öğrenci olduğunu söyleyerek o dönemde Daw Aung San Suu Kyi'nin aynı zamanda güvenlik danışmanlığını yaptığını belirtti.

Aung, insan hakları adına verdiği mücadelede 7 yılını hapislerde geçirdiğini ifade ederek, "Çok hayal kırıklığına uğradım. Daw Aung San Suu Kyi ahlaki esaslar üzerinde durması gerekirken orada insanlar ölüyor, insanlara tecavüz ediyor." dedi.

Kachin Ulusal örgütü (KNO), İngiltere Burma Rohingya örgütü (BROUK) ve başkaca sivil toplum kuruluışlarının organize ettiği protesto Londra'nın merkezinde yapıldı.

"Yazıklar olsun sana Aung San Suu Kyi" diyerek slogan atan protestocular, ellerinde taşıdıkları pankartlarla siyasi mahkûmların serbest bırakılması, dini nefret söyleminin durdurulması ve askerin Kachin, Ta'ang (Palaung), Rohingya ve Shan'da ki etnik kökenlilere karşı baskı, şiddet ve cinayetlerinin sona erdirilmesi istediler.

"Burada bir araya gelme şansımız var. Burma'da bu hakkımız bile yok." diyen KNO başkanı Ring Du Lachyung, çeşitli dini ve etnik kökenden gelen göstericilerin katılımıyla ilgili "Biz askeri şiddetin aynı kurbanlarıyız." diye ekledi.

Arakan Eyaleti'ndeki Buthidaung kasabasında daha önce öğretmenlik yaptığını belirten Daw Khin Hla ise "İngiltere hükümeti bizimle birlikte olması gerekirken onların yanında duruyor. Onlar çektiğimiz acıları bile kabul etmiyorlar." dedi. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siyonistler bir genci katletti, 67 kişiyi yaraladı

Siyonistler bir genci katletti, 67 kişiyi yaraladı

2017-07-23 11:21:17

Siyonist terör şebekesi, Kudüs'ün el-Ayzeriyye beldesinde bir genci daha katlederken, 67 kişiyi yaraladı.

"Kudüs tüm İslam ümmetini ilgilendiren bir davadır"

2017-07-23 09:11:56

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Kudüs'ün sadece Filistinlileri ve Arapları değil, bütün İslam ümmetini ilgilendiren ortak bir dava olduğunu söyledi.

Siyonist İsrail askerleri Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Sabri'yi yaraladı

Siyonist İsrail askerleri Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Sabri'yi yaraladı

2017-07-19 01:16:30

​İşgalci İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın kapatılması ve kaplarına dedektör kurulmasını protesto eden Filistinlilere saldırdı. Saldırıda Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri de yaralandı.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER