A A A

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Eklenme : 2017-05-11 14:33

LONDRA - Myanmar Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi, İngiltere'nin başkenti Londra'da protesto edildi.

Myanmar Dışişleri Bakanı Londra’da protesto edildi

Aktivistler ve mültecilerden oluşan bir grup, Londra Belediyesi tarafından ‘Şehrin Özgürlüğü’ ödülüne layık görülen Myanmar (Burma) Devlet Başkanı Danışmanı ve aynı zamanda Dışişleri Bakanı olan Daw Aung San Suu Kyi'yi protesto etti.

Protestocular, Myanmar'da (Burma) insan hakları hiçe sayılarak etnik ve dini soykırımın devam ettiğini belirterek verilen ödüle tepki gösterdiler.

Protestoculardan Ko Aung, 1988’de Myanmar’da öğrenci olduğunu söyleyerek o dönemde Daw Aung San Suu Kyi’nin aynı zamanda güvenlik danışmanlığını yaptığını belirtti.

Aung, insan hakları adına verdiği mücadelede 7 yılını hapislerde geçirdiğini ifade ederek, “Çok hayal kırıklığına uğradım. Daw Aung San Suu Kyi ahlaki esaslar üzerinde durması gerekirken orada insanlar ölüyor, insanlara tecavüz ediyor.” dedi.

Kachin Ulusal Örgütü (KNO), İngiltere Burma Rohingya Örgütü (BROUK) ve başkaca sivil toplum kuruluışlarının organize ettiği protesto Londra'nın merkezinde yapıldı.

“Yazıklar olsun sana Aung San Suu Kyi” diyerek slogan atan protestocular, ellerinde taşıdıkları pankartlarla siyasi mahkûmların serbest bırakılması, dini nefret söyleminin durdurulması ve askerin Kachin, Ta'ang (Palaung), Rohingya ve Shan’da ki etnik kökenlilere karşı baskı, şiddet ve cinayetlerinin sona erdirilmesi istediler.

“Burada bir araya gelme şansımız var. Burma'da bu hakkımız bile yok.” diyen KNO başkanı Ring Du Lachyung, çeşitli dini ve etnik kökenden gelen göstericilerin katılımıyla ilgili “Biz askeri şiddetin aynı kurbanlarıyız.” diye ekledi.

Arakan Eyaleti'ndeki Buthidaung kasabasında daha önce öğretmenlik yaptığını belirten Daw Khin Hla ise “İngiltere hükümeti bizimle birlikte olması gerekirken onların yanında duruyor. Onlar çektiğimiz acıları bile kabul etmiyorlar.” dedi. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Akdeniz'de 126 göçmeni taşıyan bot kayıp

Akdeniz'de 126 göçmeni taşıyan bot kayıp

2017-06-20 07:35:54

​Çoğunluğu Nijerya ve Sudanlı olan 126 göçmeni taşıyan botun, Libya açıklarında kaybolduğu belirtildi.

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

2017-06-18 22:28:56

Portekiz'de çıkan orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 62'ye yükselirken, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Portekiz'de orman yangını: 43 ölü

Portekiz'de orman yangını: 43 ölü

2017-06-18 10:59:28

Portekiz'in Pedrogao Grande bölgesinde çıkan orman yangınında en az 43 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER