A A A

"Kolon kanseri" tedavisinde yeni ilaç geliştiriliyor

Eklenme : 2017-05-10 20:29

BURSA - Uludağ Üniversitesinde kolon kanserin tedavisinde kullanılabilecek bulgulara rastlandı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü tarafından 6 yıldır yapılan çalışmalar neticesinde "barbipalladium" adı verilen bileşik, 'kolon kanseri' tedavisinde kullanılabilecek.

Uludağ Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Turan, Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya ve Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Ceyda İçsel'in bursiyer olarak çalıştığı TÜBİTAK destekli çalışma kapsamında oluşturulan yeni bileşiğin, kolon kanserine karşı yüksek antikanser etki gösterebileceğine yönelik bulgular bulundu.

Bileşik için patent alınırken, fareler üzerinde denendi ve farelerdeki kolon kanseri tümörünün büyümesini durdurarak küçülttüğü ve yan etkisinin şu anda piyasadaki kanser ilaçlarından daha az olduğu belirtildi.

4 yıl sonra eczanelerde olacak

İnsanlar üzerinde yapılacak deneylerin ardından bileşiğin yaklaşık 4 yıl sonra ilaç aşamasına gelebileceği tahmin edilirken, çalışma kanser hastalarına umut oldu.

Konuyla ilgili Uludağ Üniversitesinde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel Turan, bileşiğin, özellikle kolon kanseri üzerinde etkisinin gözlendiğini, gözlenen bileşiğin, piyasada tedavi amaçlı kullanılan platin grubu antikanser ilaçların benzeri hatta onlardan daha etkili olduğunu aktardı.

"Piyasada kullanılan ilaçlardan çok daha etkili"

Turan, "Bileşiği kendi laboratuvarımızda sentezledik. Biyolojik aktivite çalışmalarını Engin Hoca'nın laboratuvarında yürüttük. Yüksek etkiyi gördükten sonra fare deneylerini yapmamız gerekiyordu. Fare deneylerini çalışma ortaklarımızdan Selanik Üniversitesinde Dr. Dimas tarafından yürütüldü ve farelerde yetiştirilen tümörler üzerinde önemli derecede tümörleri küçülttüğü ve mevcut piyasada kullanılan ilaçlardan çok daha etkili olduğu sonucuna ulaştık. Daha sonra bu çalışmalarımızı uluslararası patente dönüştürdük." ifadelerini kullandı.

Turan, tasarladıkları bileşiğe buluş sahipleri olarak "barbipalladium" adını verdiklerini aktardı.

Daha sonra kısa bir açıklama yapan Yrd. Doç. Dr. Ceyda İçsel "palladium" bileşiğinin doktora tez çalışmasının bir kısmını oluşturduğunu söyledi. İçşel, "Bileşik özellikle DNA'yı hedefleyen bir bileşik.  Biyolojik aktivite ile araştırıldı. Umarım ilaç olup güzel işler yapabiliriz." dedi.

İstiniye Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Ulukaya'da, "İlaç geliştirmede 3 önemli aşama vardır. Birincisi hücre kültür aşaması, bunu çoktan geçtik. Deney hayvan aşamasını da geçtik. Şimdi insan çalışmasına ulaştık. Buraya kadar son derece iyi gitti. Şu an 'Faz 1' insan çalışmasının hemen arifesindeyiz. Ülkemizde 'Faz 1' onkolojik çalışma hiç yapılmamış." şeklinde konuştu.

"Fon bulabilirsek bileşik insanlarda denenecek"

Yunanistan ile temasa geçtiğini, 'faz 1' insan çalışmasını yapacak merkez arandığını ifade eden Ulukaya, "Eğer fon bulabilirsek bu bileşik insanlarda denenecek aşamaya geldi ve denenecektir. Bundan başarılı olarak çıkarsa faz 2 ve faz 3 daha sonra da eczane raflarında bu ülkenin bir kanser ilacını görmeye çok arzu ediyoruz." dedi.

Bir ilacın ülke ekonomisine yıllık 10 milyar dolar getirisi olduğunu vurgulayan Ulukaya, dünyanın en fazla satan 10 kanser ilacının o ülkelere yıllık getirisinin 8 ile 10 milyar dolar arasında olduğunu söyledi.

"Türkiye'deki ilaç firmalarının bunu sahiplenmesini arzu ediyoruz"

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay'da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Gerçekleştiği takdirde Türkiye'de yapılmış ilk kanser ilacı olacak. Bu açıdan çok önemli. Türkiye'deki ilaç firmalarının bunu sahiplenmesini arzu ediyoruz. Türkiye'deki girişimcilerin bu işe sahip çıkması lazım." değerlendirmesinde bulundu. (Mustafa Bikeç-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

Yaptığı alemler Türkiye'de birçok camiyi süslüyor

2017-05-27 15:47:34

Gaziantep'te yaptığı alemlerle birçok camiyi süsleyen bakır ustası, işinin maddi ve manevi yönden kendisine fayda sağladığını söyledi.

"İftardan sonra hareket etmek sindirime yardımcı olur"

2017-05-27 12:14:27

Bingöl Halk Sağlığı Müdürü, iftardan sonra hareket etmenin ve kısa mesafeli yürüyüşler yapmanın sindirime yardımcı olacağını belirtti.

Mardin’de

Mardin’de "El Hijyeni" eğitimi verildi

2017-05-26 13:53:40

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık çalışanlarına "El Hijyeni" eğitimi verildi.

TÜM HABERLER

Diyanet'in belirlediği fitre miktarı asgari ücretin azlığını ortaya koyuyor

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki fitre miktarını 16 TL olarak belirlemesi açlık sınırının altındaki asgari ücretin azlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaçan araçta 96 kilo esrar ele geçirildi

Batman’da "dur" ihtarına uymayıp kaçan bir araç yakalanırken, araçta yapılan aramada 96 kilo 400 gram esrar ele geçirildi.

PKK'den yakalanan 8 şüpheli tutuklandı

Mardin'de düzenlenen PKK operasyonlarında gözaltına alınan 16 şüpheliden 8'i tutuklandı.

Bitlis'te bir PKK'li öldürüldü

Bitlis merkezindeki Ilıcak köyü sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda bir PKK'li öldürüldü.

Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat

Ramazan ayının başlanmasıyla birlikte uyarı ve tavsiyelerde bulunan uzmanlar, Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center