A A A

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Eklenme : 2017-05-10 17:55

BATMAN - Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Gezici Müze etkinlikleri kapsamında ilçe ve köylerde okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı.

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftasında başlatılan Gezici Müze etkinlikleri devam ediyor.

Şimdiye kadar Gercüş, Beşiri, Hasankeyf, Kozluk ve Sason ilçelerine bağlı 9 köy okulunda çocukları müze ile tanıştıran Gezici Müze, öğrenciler tarafından beğeni topladı. Merkeze bağlı  Zorköy İlkokulunda gerçekleştirilen etkinliklerde 2 uzman arkeolog ve bir görsel sanatlar öğretmeni görev yaptı.

Etkinliklere Animasyon filmi ile başlanıp günümüzden 10 bin yıl önce insanların yaşayış şekli anlatılırken, yapılan sunumlarla günümüze kadar medeniyetlerin geçirdiği değişimler öğrencilere aktarıldı.

Müzeden götürülen imitasyon eserleri büyük merakla inceleyen öğrenciler, arkeologlar tarafından verilen bilgileri pür dikkat dinleyerek,  10 bin yıl önceki yaşamdan günümüz teknolojisine gelişi öğrenerek tarihi bir serüvene yelken açtılar. Öğrenciler, günün sonunda Gezici Müze etkinliklerinde akıllarında kalan soyut düşünceleri, Görsel Sanatlar öğretmeni Fatma Gördük eşliğinde resim çalışması yaptılar.

TÜBİTAK’ın Batman ilinde desteklediği 'Hayallerimi Resmediyorum' Projesi Gezici Müze ile birlikte bu hafta Zorköy ilkokulunda etkinliklerde bulundu.

Etkinlikler hakkında kısaca bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, "Batman Müzesi’ne ulaşamayan öğrencilerimizi müze ile tanıştırmak İçin gezici müzemiz köyleri ziyaret ediyor. Öğrencilere hizmeti ayaklarına kadar götürüyoruz.  Hem velileri hem de öğrencilere müze kültürünü kazandırıyoruz. Çevrelerindeki tarihi mekânlara sahip çıkmaları hususunda önemli görevlerinin olduğunu hatırlatıyoruz." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center