A A A

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Eklenme : 2017-05-10 17:55

BATMAN - Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Gezici Müze etkinlikleri kapsamında ilçe ve köylerde okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı.

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftasında başlatılan Gezici Müze etkinlikleri devam ediyor.

Şimdiye kadar Gercüş, Beşiri, Hasankeyf, Kozluk ve Sason ilçelerine bağlı 9 köy okulunda çocukları müze ile tanıştıran Gezici Müze, öğrenciler tarafından beğeni topladı. Merkeze bağlı  Zorköy İlkokulunda gerçekleştirilen etkinliklerde 2 uzman arkeolog ve bir görsel sanatlar öğretmeni görev yaptı.

Etkinliklere Animasyon filmi ile başlanıp günümüzden 10 bin yıl önce insanların yaşayış şekli anlatılırken, yapılan sunumlarla günümüze kadar medeniyetlerin geçirdiği değişimler öğrencilere aktarıldı.

Müzeden götürülen imitasyon eserleri büyük merakla inceleyen öğrenciler, arkeologlar tarafından verilen bilgileri pür dikkat dinleyerek,  10 bin yıl önceki yaşamdan günümüz teknolojisine gelişi öğrenerek tarihi bir serüvene yelken açtılar. Öğrenciler, günün sonunda Gezici Müze etkinliklerinde akıllarında kalan soyut düşünceleri, Görsel Sanatlar öğretmeni Fatma Gördük eşliğinde resim çalışması yaptılar.

TÜBİTAK’ın Batman ilinde desteklediği 'Hayallerimi Resmediyorum' Projesi Gezici Müze ile birlikte bu hafta Zorköy ilkokulunda etkinliklerde bulundu.

Etkinlikler hakkında kısaca bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, "Batman Müzesi’ne ulaşamayan öğrencilerimizi müze ile tanıştırmak İçin gezici müzemiz köyleri ziyaret ediyor. Öğrencilere hizmeti ayaklarına kadar götürüyoruz.  Hem velileri hem de öğrencilere müze kültürünü kazandırıyoruz. Çevrelerindeki tarihi mekânlara sahip çıkmaları hususunda önemli görevlerinin olduğunu hatırlatıyoruz." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER