A A A

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Eklenme : 2017-05-10 17:55

BATMAN - Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Gezici Müze etkinlikleri kapsamında ilçe ve köylerde okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı.

Köy okullarında okuyan çocuklar müze ile tanıştırıldı

Batman İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftasında başlatılan Gezici Müze etkinlikleri devam ediyor.

Şimdiye kadar Gercüş, Beşiri, Hasankeyf, Kozluk ve Sason ilçelerine bağlı 9 köy okulunda çocukları müze ile tanıştıran Gezici Müze, öğrenciler tarafından beğeni topladı. Merkeze bağlı Zorköy İlkokulunda gerçekleştirilen etkinliklerde 2 uzman arkeolog ve bir görsel sanatlar öğretmeni görev yaptı.

Etkinliklere Animasyon filmi ile başlanıp günümüzden 10 bin yıl önce insanların yaşayış şekli anlatılırken, yapılan sunumlarla günümüze kadar medeniyetlerin geçirdiği değişimler öğrencilere aktarıldı.

Müzeden götürülen imitasyon eserleri büyük merakla inceleyen öğrenciler, arkeologlar tarafından verilen bilgileri pür dikkat dinleyerek, 10 bin yıl önceki yaşamdan günümüz teknolojisine gelişi öğrenerek tarihi bir serüvene yelken açtılar. öğrenciler, günün sonunda Gezici Müze etkinliklerinde akıllarında kalan soyut düşünceleri, Görsel Sanatlar öğretmeni Fatma Gördük eşliğinde resim çalışması yaptılar.

TÜBİTAK'ın Batman ilinde desteklediği 'Hayallerimi Resmediyorum' Projesi Gezici Müze ile birlikte bu hafta Zorköy ilkokulunda etkinliklerde bulundu.

Etkinlikler hakkında kısaca bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı, "Batman Müzesi'ne ulaşamayan öğrencilerimizi müze ile tanıştırmak İçin gezici müzemiz köyleri ziyaret ediyor. öğrencilere hizmeti ayaklarına kadar götürüyoruz. Hem velileri hem de öğrencilere müze kültürünü kazandırıyoruz. Çevrelerindeki tarihi mekânlara sahip çıkmaları hususunda önemli görevlerinin olduğunu hatırlatıyoruz." dedi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER