A A A

Bingöl’deki el yazması Kur’an-ı Kerim'in tarihi merak konusu oldu

Eklenme : 2017-05-10 16:42

BİNGÖL - Bingöl İl Kültür ve Turizm müdürlüğü bünyesinde etnografya eserlerinin sergilendiği birimde bulunan bir el yazması Kur’an-ı Kerim’in tarihi tam olarak bilinmezken yaklaşık 400 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Bingöl’deki el yazması Kur’an-ı Kerim'in tarihi merak konusu oldu

Bingöl İl Kültür ve Turizm müdürlüğü bünyesinde etnografya eserlerinin sergilendiği birimde bulunan ve yazılış tarihi tam olarak bilinmeyen el yazması Kur’an-ı Kerim ilgi çekiyor.

El yazması ‘Kur’an-ı Kerim’in 350-400 yıl öncesine ait olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, tarihini öğrenebilmek için bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Barman, “El yazması Kur’an-ı Kerim’in net tarihini öğrenebilmemiz için Bingöl Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslam tarihi ve sanatları bölümündeki hocaları ile beraber yapacağımız çalışmalar sonucunda tarihi bu eserlerin yazım tarihi ve hakkındaki bilgileri öğrenmiş olacağız." dedi.

El yazması Kur’an-ı Kerim’in, sanat tarihi mezunu olan bir kişinin, köylerde yaptığı araştırmaları sonucunda bulunduğunu aktaran Barman, Kur’an üzerinde bir tarihin belirtilmediğini kaydetti.

Kentte, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ait bir müzenin bulunmadığını hatırlatan Barman, "Bingöl İli için inşallah bir müze açtığımız zaman ve eğer faaliyete geçerse bu yazma eserlerle ilgili olarak, Bingöl Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslam tarihi ve sanatları bölümündeki hocaları ile beraber yapacağımız çalışmalar sonucunda tarihi olan eserlerin yazım tarihi ve hakkındaki bilgileri öğrenmiş olacağız. Şu an elimizdeki el yazması Kur’an-ı Kerim’in tam net olarak hangi yılla ait olduğunu söylemek çok zor.  Bu el yazması Kur’an-ı Kerim’in çok güzel bir şekilde yazıldığı ve aynı şekilde Kur’an’ın sayfalarında ayet meali de mevcut olduğunu görüyoruz. Bu Kur’an-ı Kerim tahrip olmuş.  Yoksa bunun kimin hattı, yazarı ve yazım tarihini bulabilirdik." diye konuştu.

Barman, kentte müze olmayışı nedeniyle arkeolojik eserlerin şu an Elazığ müzesinde bulunduğunu, ancak yakın zamanda bir müzenin yapılacağını sözlerine ekledi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

Diyanet'in belirlediği fitre miktarı asgari ücretin azlığını ortaya koyuyor

Diyanet İşleri Başkanlığının bu yılki fitre miktarını 16 TL olarak belirlemesi açlık sınırının altındaki asgari ücretin azlığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kaçan araçta 96 kilo esrar ele geçirildi

Batman’da "dur" ihtarına uymayıp kaçan bir araç yakalanırken, araçta yapılan aramada 96 kilo 400 gram esrar ele geçirildi.

PKK'den yakalanan 8 şüpheli tutuklandı

Mardin'de düzenlenen PKK operasyonlarında gözaltına alınan 16 şüpheliden 8'i tutuklandı.

Bitlis'te bir PKK'li öldürüldü

Bitlis merkezindeki Ilıcak köyü sınırlarında gerçekleştirilen operasyonda bir PKK'li öldürüldü.

Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat

Ramazan ayının başlanmasıyla birlikte uyarı ve tavsiyelerde bulunan uzmanlar, Ramazan'da dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center