A A A

Bingöl’deki el yazması Kur’an-ı Kerim'in tarihi merak konusu oldu

Eklenme : 2017-05-10 16:42

BİNGÖL - Bingöl İl Kültür ve Turizm müdürlüğü bünyesinde etnografya eserlerinin sergilendiği birimde bulunan bir el yazması Kur’an-ı Kerim’in tarihi tam olarak bilinmezken yaklaşık 400 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

Bingöl’deki el yazması Kur’an-ı Kerim'in tarihi merak konusu oldu

Bingöl İl Kültür ve Turizm müdürlüğü bünyesinde etnografya eserlerinin sergilendiği birimde bulunan ve yazılış tarihi tam olarak bilinmeyen el yazması Kur'an-ı Kerim ilgi çekiyor.

El yazması ‘Kur'an-ı Kerim'in 350-400 yıl öncesine ait olduğunu tahmin ettiklerini ifade eden Bingöl İl Kültür ve Turizm Müdürü Kasım Barman, tarihini öğrenebilmek için bir çalışma yapılması gerektiğini söyledi.

Barman, "El yazması Kur'an-ı Kerim'in net tarihini öğrenebilmemiz için Bingöl Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslam tarihi ve sanatları bölümündeki hocaları ile beraber yapacağımız çalışmalar sonucunda tarihi bu eserlerin yazım tarihi ve hakkındaki bilgileri öğrenmiş olacağız." dedi.

El yazması Kur'an-ı Kerim'in, sanat tarihi mezunu olan bir kişinin, köylerde yaptığı araştırmaları sonucunda bulunduğunu aktaran Barman, Kur'an üzerinde bir tarihin belirtilmediğini kaydetti.

Kentte, Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ait bir müzenin bulunmadığını hatırlatan Barman, "Bingöl İli için inşallah bir müze açtığımız zaman ve eğer faaliyete geçerse bu yazma eserlerle ilgili olarak, Bingöl Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi İslam tarihi ve sanatları bölümündeki hocaları ile beraber yapacağımız çalışmalar sonucunda tarihi olan eserlerin yazım tarihi ve hakkındaki bilgileri öğrenmiş olacağız. Şu an elimizdeki el yazması Kur'an-ı Kerim'in tam net olarak hangi yılla ait olduğunu söylemek çok zor. Bu el yazması Kur'an-ı Kerim'in çok güzel bir şekilde yazıldığı ve aynı şekilde Kur'an'ın sayfalarında ayet meali de mevcut olduğunu görüyoruz. Bu Kur'an-ı Kerim tahrip olmuş. Yoksa bunun kimin hattı, yazarı ve yazım tarihini bulabilirdik." diye konuştu.

Barman, kentte müze olmayışı nedeniyle arkeolojik eserlerin şu an Elazığ müzesinde bulunduğunu, ancak yakın zamanda bir müzenin yapılacağını sözlerine ekledi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

DGS soru ve cevaplarının tamamı aday erişimine açıldı

​2017 Dikey Geçiş Sınavı soru ve cevaplarının tamamı adayların erişimine açıldı.

"Uyuşturucu bağımlılığı tamamen bir halk sağlığı sorunudur"

Diyarbakır ÇEMATEM'de görev yapan uzmanlar, uyuşturucu bağımlılığının tamamen bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, ailelerin çocuklara öğüt vermekten ziyade onları dinlemeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Şanlıurfa’da tarihi evler restore ediliyor

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan Şanlıurfa'da tarihi yapıların ortaya çıkması ve korunmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi 'Urfa Evleri’nin restorasyonunu sürdürüyor.

Adana'da "ByLock" operasyonu: 45 gözaltı

Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'ByLock' kullandıkları iddia edilen 45 kişi gözaltına alındı.

Tarihi Akdamar Adası ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

Van Gölü'ndeki en büyük ada olan Akdamar Adası, doğal güzelliği yanı sıra, tarihiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldi.
TÜM HABERLER