A A A

Madde bağımlılığına yeni terapi yöntemi

Eklenme : 2017-05-10 13:28

MARDİN - Yeşilay Mardin Şubesi, tasavvuf müziğini her türlü kötü alışkanlıklar başta olmak üzere madde bağımlığını önleme ve mücadele alanında kullanacak.

Madde bağımlılığına yeni terapi yöntemi

Seslerin uyum içerisinde bir araya gelmesinden oluşan müzik, madde bağımlılığında terapi olarak kullanılacak. Yeşilay Mardin Şubesi ile tasavvuf müziği sanatçısı Selman Çaktır, bağımlılıklarla mücadelede işbirliği gerçekleştirdi.

Müzik ile sanatın bağımlılık gibi her türlü kötü alışkanlığı önlemede ve mücadelede kullanılacağı proje Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Mardin'de gerçekleştirilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Yeşilay Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu, "Bağımlı gençlerin müzik eğitimi ve sanatın bütün dalları ile uğraşmalarının onları topluma kazandıracağı şüphesiz bir gerçektir. Öte yandan, madde kullanımının ve bağımlılığın önlenebilmesinde başarının sağlanabilmesi için sanatçının ve toplumun her kesiminin bu mücadelenin içerisinde yer alması gerekir." dedi.

Bu amaç ve kapsamda Çaktır'ın projesine destek vereceklerini dile getiren Günlüoğlu, "Geleceğimizin teminatı olan genç nesillerimizin eğitiminin yanı sıra sağlıklarının da her türlü tehdit ve tehlikelerden korunması gerekmektedir. Bu görev başta bizler olmak üzere toplumun bütün kesimlerinin görevidir. Bu görevde sorumluluk üstlenen sanatçı kardeşimiz Selman Çaktır'a teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

Müziğin, kültürlerindeki yeri ve öneminin büyük olduğunu ifade eden Çaktır ise "Ecdadımız müziği tedavi amaçlı dahi uzun yıllar kullanmış, bu hususta okullar, şifahaneler açmıştır. Örneğin Farabi, Razi, İbn-i Sina ve Gevrekzade Hasan Efendi gibi âlimler bu alanda çok önemli çalışmalara imza atmışlardır. Tasavvuf müziğinin bölgemizdeki kadim kültürün bir yansıması olduğu düşünüldüğünde projemizin amacına ulaşacağına inanıyorum." şeklinde konuştu. (M. Salih Keskin-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Evleri yıkılma tehlikesi yaşayan ailenin dramı yürek burktu

Evleri yıkılma tehlikesi yaşayan ailenin dramı yürek burktu

2017-05-25 12:04:57

Batman'da çökme tehlikesi bulunan derme çatma tek göz odalı bir evde yaşayan 7 nüfuslu Gecik ailesi, evin yıkılması korkusuyla yaşadıklarını belirterek, kendilerine uzanacak bir yardım elini bekliyor.

Karaköprü'de camiler Ramazan’a hazır

Karaköprü'de camiler Ramazan’a hazır

2017-05-24 21:39:27

Şanlıurfa'nın Karaköprü ilçe Belediyesi, 11 ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala ilçe genelindeki tüm camilerde temizlik çalışmalarını tamamladı.

"Kanser hastalarının oruç tutmaları riskli"

2017-05-23 15:16:47

Ramazan ayının yaklaşmasıyla kanser hastalarına uyarıda bulunan uzmanlar, kanser hastalarının uzmanlara danışmadan oruç tutulmalarının riskli olduğunu söylediler.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center