A A A

"Son 30 yılda maalesef 300 bin insanımızı trafik kazalarında kaybetmişiz"

Eklenme : 2017-05-09 20:53

BİNGÖL - "Karayolu Trafik Güvenliği Haftası" tertip komitesi tarafından düzenlenen programda konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, son 30 yılda 300 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Bingöl’de "Karayolu Trafik Haftası" kapsamında bir program düzenlendi. Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, "Son 30 yılda maalesef 300 bin insanımızı trafik kazalarında kaybetmişiz." dedi.

Programa, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Emniyet Müdürü Metin Akay, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Programda yaptığı konuşmasında çocuklardan anne ve babalarını trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmalarını isteyen Vali Yavuz Selim Köşger, "Son 30 yılda 300 bin insanımızı trafik kazalarında maalesef kaybetmişiz. 300 bin insan... Bu çok ciddi, çok vahim ve çok üzücü bir rakam. Yolların daha iyi hale getirilmesi de trafik kazalarının önüne geçilmesi mümkün gözükmüyor. Son 10 yılda araç sayısı yüzde 75 artmış, ancak kaza sayısı yüzde 125’ye yakın artış göstermiş. Yol standartları yükseliyor, araç standartı yükseliyor, ancak trafik kazalarının sayısı ise ciddi anlamda artıyor. Bu kazalarda da yüzde 98 sürücü hatası var. Siz çocuklara, gençlere sesleniyorum; anne babalarınız araç kullanırken trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmanızı istiyorum. Çünkü onların yaptıkları trafik kuralı ihlalleri, hem kendilerinin hem sizlerin hem de diğer insanların canını, malını tehdit eder hale geliyor. Size bu noktada iki büyük vazife düşüyor. İlki; anne babalarınızı trafik kuralları konusunda uyarmanız, ikincisi de yarın araç kullanmaya başladığınızda sizin trafik kurallarına uymanız lazım. Sportmen ve centilmen olmanızı istiyorum. Hepinize kazasız, belasız, sorunsuz, sıkıntısız yolculuklar diliyorum. Karayolu Trafik Haftanız kutlu olsun." dedi.

Trafik güvenliği farkındalık çalışması hakkında sunum yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Vekili ve Emniyet Amiri Özcan Alıcı, 2016 itibari ile Bingöl’de 59 bin 742 kişinin ehliyeti olduğunu, 14bin 764 adet tescilli araç bulunduğunu dile getirdi.

"Bingöl’de son iki yılda yaşanan kazalarda 13 kişi ölürken 2 bin 112 kişi de yaralandı"

Bingöl İlindeki trafik kazaları hakkında da bilgi veren Alıcı, "2015 yılında bin 24, 2016 yılında ise 994 trafik kazası yaşanırken, bu kazalarda maalesef 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 bin 112 vatandaşımız ise yaralanmıştır. İlimizde en çok yayaya çarpma şeklinde trafik kazası 142 olduğu görülmektedir. Bu da yol kullanıcılarımızın trafik kurallarına uymaları gerektiğini ortaya koymaktadır." dedi.

"Canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım"

İl Emniyet Müdürü Metin Akay ise yaptığı konuşmada, "Son yıllarda Türkiye'de karayollarının iyileşmesine, uluslararası standartlara ulaşılmasına rağmen, aşırı hız, dikkatsizlik ve kural tanımamazlık trafik kazalarında her yıl yaklaşık 7-8 bin insan hayatını kaybetmesine, yaklaşık 300 bin insanın yaralanmasına neden olmaktadır. İlimizde 2016 yılı içerisinde 994 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 905 vatandaşımız yaralanmıştır. Ne yapmalıyız? Bu gidişe nasıl dur demeliyiz? diye kendimize sorarsak tek bir cevap olduğunu görürüz. İnsan hayatının güvencesi olan trafik kurallarına uymak yeni nesillere örnek olmak, trafik kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi için onları eğitmektir. Herkesi üzen kazaları ve trafik yoğunluğunu azaltmak için birçok önlem almakta, uygulamalar yapmaktayız. İlimizde 2016 yılı ve 2017 yılı ilk 4 ayında 22 bin 366 araç kontrol edilmiş 11 bin 690 sürücüye ilgili kanun ve yönetmelikte belirtilen maddelerden cezai işlem uygulanmıştır." ifadelerini kullandı.

"Kazaları sadece uygulama yaparak ve ceza yazarak önlemek mümkün değildir." diyen Akay, "Siz yol kullanıcıların gideceğiniz yere konforlu ve güvenli şekilde gitmenizi sağlamamız için bize yardımcı olunması gerekmektedir. Trafik haftasının içinde bulunduğumuz şu günlerde, tüm yol kullanıcılara çağrım; canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım. Trafikte seyir halindeyken sadece kendimizi değil, diğer sürücüler ve yayaları da önemseyelim." dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından, ortaöğretim okulları arasında düzenlenen "trafik" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Daha sonra 2017 yılı Trafik Haftası Tertip Komitesi kararları doğrultusunda belirlenen yılın trafik polisine, yılın jandarma trafik görevlisine, yılın zabıta trafik görevlisine ve yılın örnek şoförüne ödülleri verildi.

Programın ardından trafik stantlarını gezen Vali Köşger, Bingöl AFAD ekibinden çalışmaları hakkında bilgi aldı.(İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 5 iftar çadırı kurulacak

Diyarbakır'da 5 iftar çadırı kurulacak

2017-05-26 16:00:39

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayından dolayı kentin 5 farklı noktasına iftar çadırı kurdu.

Yapıcıoğlu'ndan Ramazan mesajı

Yapıcıoğlu'ndan Ramazan mesajı

2017-05-26 15:59:13

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ramazan ayının tüm İslam âlemi için vahdet ve kardeşliğe, insanlık için kurtuluşa vesile olması temennisinde bulundu.

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

2017-05-26 15:48:15

Mardin'de Kur'an kurslarında eğitim gören 4-6 yaş arasındaki çocuklara diploma verildi.

TÜM HABERLER

Kovalamaca sonrası durdurulan araçlardan 45 kilogram esrar çıktı

Batman'da, 2 aracın farklı noktalarda kovalama sonrası durdurularak yapılan aramasında 45 kilogram uyuşturucu esrar maddesi ele geçirildi.

Öğrenciler Ramazan'ın gelişini gül dağıtarak kutladı

Batman'da imam hatip öğrencileri Ramazan'ın gelişini vatandaşlara gül dağıtıp, gül suyu ikram ederek kutladılar.

Muş “Kardeşlik turnuvası” final maçı oynandı

HÜDA PAR Muş Gençlik Kolları tarafından gençler arasında düzenlenen “Kardeşlik turnuvası” sona erdi.

"Yapılmak istenen İslam ülkelerini birbiriyle savaştırmaktır"

ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretini değerlendiren Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, ABD'nin 'Arap NATO'su oluşturmaya çalıştığı, bununla da İslam ülkelerinin birbirleriyle savaştırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Mardin'de "Öğrenme Şenlikleri" başladı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Öğrenme Şenlikleri" etkinliği düzenlenen açılışın ardından başladı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center