A A A

"Son 30 yılda maalesef 300 bin insanımızı trafik kazalarında kaybetmişiz"

Eklenme : 2017-05-09 20:53

BİNGÖL - "Karayolu Trafik Güvenliği Haftası" tertip komitesi tarafından düzenlenen programda konuşan Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, son 30 yılda 300 bin kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini söyledi.

Bingöl'de "Karayolu Trafik Haftası" kapsamında bir program düzenlendi. Bingöl Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Vali Yavuz Selim Köşger, "Son 30 yılda maalesef 300 bin insanımızı trafik kazalarında kaybetmişiz." dedi.

Programa, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra Belediye Başkanı Yücel Barakazi, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş, Emniyet Müdürü Metin Akay, kamu kurum amirleri ve öğrenciler katıldı.

Programda yaptığı konuşmasında çocuklardan anne ve babalarını trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmalarını isteyen Vali Yavuz Selim Köşger, "Son 30 yılda 300 bin insanımızı trafik kazalarında maalesef kaybetmişiz. 300 bin insan... Bu çok ciddi, çok vahim ve çok üzücü bir rakam. Yolların daha iyi hale getirilmesi de trafik kazalarının önüne geçilmesi mümkün gözükmüyor. Son 10 yılda araç sayısı yüzde 75 artmış, ancak kaza sayısı yüzde 125'ye yakın artış göstermiş. Yol standartları yükseliyor, araç standartı yükseliyor, ancak trafik kazalarının sayısı ise ciddi anlamda artıyor. Bu kazalarda da yüzde 98 sürücü hatası var. Siz çocuklara, gençlere sesleniyorum; anne babalarınız araç kullanırken trafik kurallarına uymaları konusunda uyarmanızı istiyorum. Çünkü onların yaptıkları trafik kuralı ihlalleri, hem kendilerinin hem sizlerin hem de diğer insanların canını, malını tehdit eder hale geliyor. Size bu noktada iki büyük vazife düşüyor. İlki; anne babalarınızı trafik kuralları konusunda uyarmanız, ikincisi de yarın araç kullanmaya başladığınızda sizin trafik kurallarına uymanız lazım. Sportmen ve centilmen olmanızı istiyorum. Hepinize kazasız, belasız, sorunsuz, sıkıntısız yolculuklar diliyorum. Karayolu Trafik Haftanız kutlu olsun." dedi.

Trafik güvenliği farkındalık çalışması hakkında sunum yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdür Vekili ve Emniyet Amiri özcan Alıcı, 2016 itibari ile Bingöl'de 59 bin 742 kişinin ehliyeti olduğunu, 14bin 764 adet tescilli araç bulunduğunu dile getirdi.

"Bingöl'de son iki yılda yaşanan kazalarda 13 kişi ölürken 2 bin 112 kişi de yaralandı"

Bingöl İlindeki trafik kazaları hakkında da bilgi veren Alıcı, "2015 yılında bin 24, 2016 yılında ise 994 trafik kazası yaşanırken, bu kazalarda maalesef 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 bin 112 vatandaşımız ise yaralanmıştır. İlimizde en çok yayaya çarpma şeklinde trafik kazası 142 olduğu görülmektedir. Bu da yol kullanıcılarımızın trafik kurallarına uymaları gerektiğini ortaya koymaktadır." dedi.

"Canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım"

İl Emniyet Müdürü Metin Akay ise yaptığı konuşmada, "Son yıllarda Türkiye'de karayollarının iyileşmesine, uluslararası standartlara ulaşılmasına rağmen, aşırı hız, dikkatsizlik ve kural tanımamazlık trafik kazalarında her yıl yaklaşık 7-8 bin insan hayatını kaybetmesine, yaklaşık 300 bin insanın yaralanmasına neden olmaktadır. İlimizde 2016 yılı içerisinde 994 trafik kazası meydana gelmiş. Bu kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 905 vatandaşımız yaralanmıştır. Ne yapmalıyız? Bu gidişe nasıl dur demeliyiz? diye kendimize sorarsak tek bir cevap olduğunu görürüz. İnsan hayatının güvencesi olan trafik kurallarına uymak yeni nesillere örnek olmak, trafik kültürünün yerleşmesi ve gelişmesi için onları eğitmektir. Herkesi üzen kazaları ve trafik yoğunluğunu azaltmak için birçok önlem almakta, uygulamalar yapmaktayız. İlimizde 2016 yılı ve 2017 yılı ilk 4 ayında 22 bin 366 araç kontrol edilmiş 11 bin 690 sürücüye ilgili kanun ve yönetmelikte belirtilen maddelerden cezai işlem uygulanmıştır." ifadelerini kullandı.

"Kazaları sadece uygulama yaparak ve ceza yazarak önlemek mümkün değildir." diyen Akay, "Siz yol kullanıcıların gideceğiniz yere konforlu ve güvenli şekilde gitmenizi sağlamamız için bize yardımcı olunması gerekmektedir. Trafik haftasının içinde bulunduğumuz şu günlerde, tüm yol kullanıcılara çağrım; canınızı, malınızı ve ailenizi seviyorsanız lütfen trafik kurallarına uyalım. Trafikte seyir halindeyken sadece kendimizi değil, diğer sürücüler ve yayaları da önemseyelim." dedi.

Yapılan konuşmalarının ardından, ortaöğretim okulları arasında düzenlenen "trafik" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Daha sonra 2017 yılı Trafik Haftası Tertip Komitesi kararları doğrultusunda belirlenen yılın trafik polisine, yılın jandarma trafik görevlisine, yılın zabıta trafik görevlisine ve yılın örnek şoförüne ödülleri verildi.

Programın ardından trafik stantlarını gezen Vali Köşger, Bingöl AFAD ekibinden çalışmaları hakkında bilgi aldı.(İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

78 metrelik künefe ilgi gördü

78 metrelik künefe ilgi gördü

2017-07-23 23:17:08

Hatay'da gerçekleştirilen kutlama etkinlikleri için hazırlanan 78 metre uzunluğundaki künefe ilgi gördü.

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

Mardin'de içme suyu şebekesi patladı

2017-07-23 22:45:46

Mardin'in Nusaybin ilçesinden merkez Artuklu ve Kızıltepe ilçelerine verilen içme suyu şebekesi patladı.

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

Akdeniz'de 3,9 büyüklüğünde deprem

2017-07-23 22:27:37

Akdeniz'e bağlı Gökova Körfezi'nde 3,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

TÜM HABERLER

Silopi'de 4 PKK'li teslim oldu

Genelkurmay Başkanlığı, Şırnak'ın Silopi ilçesinde 4 PKK'linin teslim olduğunu bildirdi.

YÖK Başkanı Saraç'tan taziye mesajı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden ŞÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas için taziye mesajı yayımladı.

Siirt'te 320 FETÖ şüphelisi hâkim karşısına çıkacak

15 Temmuz'da Siirt Valiliğini abluka altına almaya çalışan 320 eski askerin yargılanacağı davanın ilk duruşması yarın yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed'i kabul etti

Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar’ı kapsayan Körfez ziyaretinin ilk durağı olan Cidde’de temaslarını sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ı kabul etti.

İngiliz büyükelçi: Gülen darbenin arkasında ama terör örgütü değil

CNN Türk'ten Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Richard Moore, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ'ye ilişkin tutumları hakkında yeni açıklamalar yaptı.
TÜM HABERLER