A A A

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Eklenme : 2017-05-09 19:27

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip çıkmak ve tanıtmak amacıyla Kudüs sergisi açıldı.

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip kültürel varlık ve eserlerini Diyarbakır’da tanıtmak amacıyla “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla resim sergisi açıldı.

Her yıl mayıs ayının 2’nci haftasında Türkiye genelinde “Vakıflar Haftası” kutlandığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla birçok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Tarihi Ulu Camii’nde Kudüs resim sergisi açıldığını ifade eden Evsen, amaçlarının İslam’ın miraslarını Müslümanlara tanıtmak olduğunu dile getirdi.

Kudüs’ün değerlerini Diyarbakır’da tanıtmayı amaçladıklarını belirten Evsen, “Kudüs yalnız Kudüslülerin değil, tüm dünya Müslümanlarınındır. Tüm insanlığın mirası olarak kabul edilmesi gereken Kudüs, İslam dünyası açısından önemli bir yere sahiptir. 3’ncü Harem-i Şerif denen Mescid-i Aksa’nın olduğu yer, Mekke ve Medine gibi Kutsal bir yere sahiptir. Diyarbakır da Kudüs’ün kardeşidir. Ecdatlarımızdan bize yadigâr olan çok eserler var. Bunlar İslam eserleri ve dünya kültür mirasıdır, Müslümanların bunlara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Serginin amacı, Kudüs’teki kültür varlıklarının buradaki insanlara tanıtmak olduğunu belirten Evsen, “İnsanlar bu güzellikleri görsünler. Bu eserler, bu değerler tüm dünya Müslümanlarınındır, hepimizindir. Maalesef, buradaki eserlere gerekli ilgi gösterilmedi. Kudüs’teki İslam’la problemli insanların yaklaşım tarzlarından kaynaklanıyor. Bu din faşizmidir. Yahudilerin Kudüs’teki tavırları din faşizmidir. Bu yerler tüm dinlerde dokunulmazlığa sahip mabetlerdir” şeklinde konuştu.

Evsen son olarak, “Camiler Allah’ın evleridir, biz de Allah’ın kullarıyız, Müslümanız. Amacımız bu eserleri tanıtmak ve oradaki insanlara sahip çıkmaktır. 50 fotoğraftan oluşan sergimiz pazar gününe kadar ziyaretçilere açıktır. Tüm vatandaşlarımızı bu sergiye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sergiyi dolaşan Şahbettin Aykut da “Diyarbakır’ın kültürü adına güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. İnsanların duyarlılığının arttırılması noktasında önemli bir çalışmadır.” diye konuştu.

Evsen serginin ardından basın mensuplarına Sur ilçesini tanıttı. (M. Sıddık Bilge – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

DİMED üyeleri tarihle buluştu

DİMED üyeleri tarihle buluştu

2017-08-16 14:47:18

DİMED, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan üyelerini düzenlediği gezi programıyla tarihle buluşturdu.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER