A A A

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Eklenme : 2017-05-09 19:27

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip çıkmak ve tanıtmak amacıyla Kudüs sergisi açıldı.

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip kültürel varlık ve eserlerini Diyarbakır’da tanıtmak amacıyla “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla resim sergisi açıldı.

Her yıl mayıs ayının 2’nci haftasında Türkiye genelinde “Vakıflar Haftası” kutlandığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla birçok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Tarihi Ulu Camii’nde Kudüs resim sergisi açıldığını ifade eden Evsen, amaçlarının İslam’ın miraslarını Müslümanlara tanıtmak olduğunu dile getirdi.

Kudüs’ün değerlerini Diyarbakır’da tanıtmayı amaçladıklarını belirten Evsen, “Kudüs yalnız Kudüslülerin değil, tüm dünya Müslümanlarınındır. Tüm insanlığın mirası olarak kabul edilmesi gereken Kudüs, İslam dünyası açısından önemli bir yere sahiptir. 3’ncü Harem-i Şerif denen Mescid-i Aksa’nın olduğu yer, Mekke ve Medine gibi Kutsal bir yere sahiptir. Diyarbakır da Kudüs’ün kardeşidir. Ecdatlarımızdan bize yadigâr olan çok eserler var. Bunlar İslam eserleri ve dünya kültür mirasıdır, Müslümanların bunlara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Serginin amacı, Kudüs’teki kültür varlıklarının buradaki insanlara tanıtmak olduğunu belirten Evsen, “İnsanlar bu güzellikleri görsünler. Bu eserler, bu değerler tüm dünya Müslümanlarınındır, hepimizindir. Maalesef, buradaki eserlere gerekli ilgi gösterilmedi. Kudüs’teki İslam’la problemli insanların yaklaşım tarzlarından kaynaklanıyor. Bu din faşizmidir. Yahudilerin Kudüs’teki tavırları din faşizmidir. Bu yerler tüm dinlerde dokunulmazlığa sahip mabetlerdir” şeklinde konuştu.

Evsen son olarak, “Camiler Allah’ın evleridir, biz de Allah’ın kullarıyız, Müslümanız. Amacımız bu eserleri tanıtmak ve oradaki insanlara sahip çıkmaktır. 50 fotoğraftan oluşan sergimiz pazar gününe kadar ziyaretçilere açıktır. Tüm vatandaşlarımızı bu sergiye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sergiyi dolaşan Şahbettin Aykut da “Diyarbakır’ın kültürü adına güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. İnsanların duyarlılığının arttırılması noktasında önemli bir çalışmadır.” diye konuştu.

Evsen serginin ardından basın mensuplarına Sur ilçesini tanıttı. (M. Sıddık Bilge – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.

Nusaybin'de polis zırhlı aracı devrildi: 3 yaralı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde İpekyolu'nda devrilen zırhlı araçta bulunan 3 polis, yaralandı.
TÜM HABERLER
Kod Center