A A A

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Eklenme : 2017-05-09 19:27

DİYARBAKIR - Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip çıkmak ve tanıtmak amacıyla Kudüs sergisi açıldı.

5’inci Harem-i Şerif’te Kudüs sergisi açıldı

Merkez Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Camii’nde Kudüs’teki maddi ve manevi değerlere sahip kültürel varlık ve eserlerini Diyarbakır’da tanıtmak amacıyla “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla resim sergisi açıldı.

Her yıl mayıs ayının 2’nci haftasında Türkiye genelinde “Vakıflar Haftası” kutlandığını belirten Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, “Vakıf Medeniyeti ve Kudüs” temasıyla birçok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Tarihi Ulu Camii’nde Kudüs resim sergisi açıldığını ifade eden Evsen, amaçlarının İslam’ın miraslarını Müslümanlara tanıtmak olduğunu dile getirdi.

Kudüs’ün değerlerini Diyarbakır’da tanıtmayı amaçladıklarını belirten Evsen, “Kudüs yalnız Kudüslülerin değil, tüm dünya Müslümanlarınındır. Tüm insanlığın mirası olarak kabul edilmesi gereken Kudüs, İslam dünyası açısından önemli bir yere sahiptir. 3’ncü Harem-i Şerif denen Mescid-i Aksa’nın olduğu yer, Mekke ve Medine gibi Kutsal bir yere sahiptir. Diyarbakır da Kudüs’ün kardeşidir. Ecdatlarımızdan bize yadigâr olan çok eserler var. Bunlar İslam eserleri ve dünya kültür mirasıdır, Müslümanların bunlara sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Serginin amacı, Kudüs’teki kültür varlıklarının buradaki insanlara tanıtmak olduğunu belirten Evsen, “İnsanlar bu güzellikleri görsünler. Bu eserler, bu değerler tüm dünya Müslümanlarınındır, hepimizindir. Maalesef, buradaki eserlere gerekli ilgi gösterilmedi. Kudüs’teki İslam’la problemli insanların yaklaşım tarzlarından kaynaklanıyor. Bu din faşizmidir. Yahudilerin Kudüs’teki tavırları din faşizmidir. Bu yerler tüm dinlerde dokunulmazlığa sahip mabetlerdir” şeklinde konuştu.

Evsen son olarak, “Camiler Allah’ın evleridir, biz de Allah’ın kullarıyız, Müslümanız. Amacımız bu eserleri tanıtmak ve oradaki insanlara sahip çıkmaktır. 50 fotoğraftan oluşan sergimiz pazar gününe kadar ziyaretçilere açıktır. Tüm vatandaşlarımızı bu sergiye bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Sergiyi dolaşan Şahbettin Aykut da “Diyarbakır’ın kültürü adına güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. İnsanların duyarlılığının arttırılması noktasında önemli bir çalışmadır.” diye konuştu.

Evsen serginin ardından basın mensuplarına Sur ilçesini tanıttı. (M. Sıddık Bilge – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER