A A A

Erdoğan'ın ziyareti öncesi kritik isimler ABD'de

Eklenme : 2017-05-09 13:40

HABER MERKEZİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 16-17 Mayıs'ta ABD'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Türkiye'den üst düzey yetkililer ABD'de temaslara başladı.

Erdoğan'ın ziyareti öncesi kritik isimler ABD'de

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ABD'li mevkidaşı ile Washington'da, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Beyaz Saray'da temaslarda bulunuyor.

İlk olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD'li mevkidaşı Jeffrey Sessions ile başkent Washington'da Adalet Bakanlığı binasında bir araya geldi. Yaklaşık 45 dakikalık görüşmenin ana gündem maddesi 15 Temmuz darbe girişiminin planlayıcısı olarak suçlanan Fethullah Gülen'in tutuklanıp Türkiye'ye iade edilmesi oldu.

Bozdağ, görüşmede ABD'li mevkidaşından Gülen'in iadesi hakkında gönderilen dosyaların en kısa zamanda mahkemeye ulaştırılmasını istedi. Görüşmede 13 aydır ABD'de tutuklu olarak yargılanan Reza Zarrab'ın ise gündeme gelmediği belirtildi.

öte yandan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Beyaz Saray'da Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral Herbert Raymond McMaster başkanlığındaki ABD heyeti ile bir araya geldi.

Ayrıca, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da telefonda görüştü. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelecek hafta ABD'ye yapacağı ziyaret ve Suriye'deki gelişmeler ile Astana süreci değerlendirildi. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Telafer operasyonu başladı

Telafer operasyonu başladı

2017-08-20 10:24:56

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IŞİD’in kontrolünde bulunan Telafer’e operasyonun başladığını duyurdu. Operasyona Haşdi Şabi de katılıyor.

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

2017-08-17 07:41:11

​Venezuela'nın güneyindeki bir hapishanede silahlı tutuklularla güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada 37 kişinin öldüğü bildirildi.

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

2017-08-15 12:34:09

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) raporuna göre, Yemen'de kolera vakalarının nisan ayında ortaya çıkmasından bu yana yarım milyona ulaştığı ve yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER