A A A

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Eklenme : 2017-05-09 12:07

HABER MRK - Akdeniz'de yaşanan iki ayrı göçmen faciasındaki bilanço ağırlaşıyor. BM'den yapılan açıklamada, 250 kişinin kaybolduğu ve boğulmuş olabilecekleri belirtildi.

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de yaşanan iki göçmen faciasında kaybolan yaklaşık 250 kişinin boğulmuş olduğundan endişe edildiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Libya açıklarında battığı bildirilen bir teknedeki 163 kişinin kayıp olduğunu duyurdu. BMMYK ile ortak çalışan kuruluşlardan International Medical Corps, bu kişilerin hayatını kaybetmiş olmasından endişe edildiğini belirtti. Kuruluş ayrıca, Akdeniz'e açıldıktan birkaç saat sonra batan bir şişme bottaki 82 kişinin de öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi. Libya'dan 132 kişiyle ayrılan bottaki yaklaşık 50 kişinin kurtarılarak, Sicilya adasındaki Pozzallo kasabasına götürüldüğü açıklandı.

İtalya ve Libya arasındaki deniz yolu, yeni bir hayat umuduyla evlerini terk eden göçmenlerin göze aldığı en tehlikeli güzergahlardan biri olma özelliğini taşıyor. Mültecilerin canları pahasına çıktıkları yolculuk, çoğu zaman derme çatma tekneler ya da şişme botlarla yapılıyor.

Akdeniz'in tehlikeli sularındaki yolculuğa çıkanların sayısı ise özellikle havanın ısınmasıyla artış gösteriyor. İtalyan sahil güvenlik yetkililerinin geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, sadece 5-6 Mayıs tarihlerini kapsayan 48 saatlik süre içinde, bölgede 6 binden fazla göçmenin kurtarılarak bu ülkeye götürüldüğü belirtilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2017 yılında Kuzey Afrika'dan yola çıkarak Akdeniz üzerinden İtalya'ya ulaşmaya çalışan bin 300'ten fazla insanın halen kayıp olduğunu duyurdu. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Akdeniz'de 126 göçmeni taşıyan bot kayıp

Akdeniz'de 126 göçmeni taşıyan bot kayıp

2017-06-20 07:35:54

​Çoğunluğu Nijerya ve Sudanlı olan 126 göçmeni taşıyan botun, Libya açıklarında kaybolduğu belirtildi.

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

Portekiz'de üç günlük yas ilan edildi

2017-06-18 22:28:56

Portekiz'de çıkan orman yangınında hayatını kaybedenlerin sayısı 62'ye yükselirken, ülkede üç günlük ulusal yas ilan edildi.

Portekiz'de orman yangını: 43 ölü

Portekiz'de orman yangını: 43 ölü

2017-06-18 10:59:28

Portekiz'in Pedrogao Grande bölgesinde çıkan orman yangınında en az 43 kişi hayatını kaybetti.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER