A A A

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Eklenme : 2017-05-09 12:07

HABER MERKEZİ - Akdeniz'de yaşanan iki ayrı göçmen faciasındaki bilanço ağırlaşıyor. BM'den yapılan açıklamada, 250 kişinin kaybolduğu ve boğulmuş olabilecekleri belirtildi.

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de yaşanan iki göçmen faciasında kaybolan yaklaşık 250 kişinin boğulmuş olduğundan endişe edildiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Libya açıklarında battığı bildirilen bir teknedeki 163 kişinin kayıp olduğunu duyurdu. BMMYK ile ortak çalışan kuruluşlardan International Medical Corps, bu kişilerin hayatını kaybetmiş olmasından endişe edildiğini belirtti. Kuruluş ayrıca, Akdeniz'e açıldıktan birkaç saat sonra batan bir şişme bottaki 82 kişinin de öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi. Libya'dan 132 kişiyle ayrılan bottaki yaklaşık 50 kişinin kurtarılarak, Sicilya adasındaki Pozzallo kasabasına götürüldüğü açıklandı.

İtalya ve Libya arasındaki deniz yolu, yeni bir hayat umuduyla evlerini terk eden göçmenlerin göze aldığı en tehlikeli güzergahlardan biri olma özelliğini taşıyor. Mültecilerin canları pahasına çıktıkları yolculuk, çoğu zaman derme çatma tekneler ya da şişme botlarla yapılıyor.

Akdeniz'in tehlikeli sularındaki yolculuğa çıkanların sayısı ise özellikle havanın ısınmasıyla artış gösteriyor. İtalyan sahil güvenlik yetkililerinin geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, sadece 5-6 Mayıs tarihlerini kapsayan 48 saatlik süre içinde, bölgede 6 binden fazla göçmenin kurtarılarak bu ülkeye götürüldüğü belirtilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2017 yılında Kuzey Afrika'dan yola çıkarak Akdeniz üzerinden İtalya'ya ulaşmaya çalışan bin 300'ten fazla insanın halen kayıp olduğunu duyurdu. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Siyonistler bir genci katletti, 67 kişiyi yaraladı

Siyonistler bir genci katletti, 67 kişiyi yaraladı

2017-07-23 11:21:17

Siyonist terör şebekesi, Kudüs'ün el-Ayzeriyye beldesinde bir genci daha katlederken, 67 kişiyi yaraladı.

"Kudüs tüm İslam ümmetini ilgilendiren bir davadır"

2017-07-23 09:11:56

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, Kudüs'ün sadece Filistinlileri ve Arapları değil, bütün İslam ümmetini ilgilendiren ortak bir dava olduğunu söyledi.

Siyonist İsrail askerleri Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Sabri'yi yaraladı

Siyonist İsrail askerleri Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Sabri'yi yaraladı

2017-07-19 01:16:30

​İşgalci İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın kapatılması ve kaplarına dedektör kurulmasını protesto eden Filistinlilere saldırdı. Saldırıda Mescid-i Aksa Hatibi Şeyh Sabri de yaralandı.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER