A A A

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Eklenme : 2017-05-09 12:07

HABER MRK - Akdeniz'de yaşanan iki ayrı göçmen faciasındaki bilanço ağırlaşıyor. BM'den yapılan açıklamada, 250 kişinin kaybolduğu ve boğulmuş olabilecekleri belirtildi.

Akdeniz'de büyük dram: 250 mülteci kayıp

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz'de yaşanan iki göçmen faciasında kaybolan yaklaşık 250 kişinin boğulmuş olduğundan endişe edildiğini açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Libya açıklarında battığı bildirilen bir teknedeki 163 kişinin kayıp olduğunu duyurdu. BMMYK ile ortak çalışan kuruluşlardan International Medical Corps, bu kişilerin hayatını kaybetmiş olmasından endişe edildiğini belirtti. Kuruluş ayrıca, Akdeniz'e açıldıktan birkaç saat sonra batan bir şişme bottaki 82 kişinin de öldüğünün tahmin edildiğini bildirdi. Libya'dan 132 kişiyle ayrılan bottaki yaklaşık 50 kişinin kurtarılarak, Sicilya adasındaki Pozzallo kasabasına götürüldüğü açıklandı.

İtalya ve Libya arasındaki deniz yolu, yeni bir hayat umuduyla evlerini terk eden göçmenlerin göze aldığı en tehlikeli güzergahlardan biri olma özelliğini taşıyor. Mültecilerin canları pahasına çıktıkları yolculuk, çoğu zaman derme çatma tekneler ya da şişme botlarla yapılıyor.

Akdeniz'in tehlikeli sularındaki yolculuğa çıkanların sayısı ise özellikle havanın ısınmasıyla artış gösteriyor. İtalyan sahil güvenlik yetkililerinin geçen hafta sonu yaptığı açıklamada, sadece 5-6 Mayıs tarihlerini kapsayan 48 saatlik süre içinde, bölgede 6 binden fazla göçmenin kurtarılarak bu ülkeye götürüldüğü belirtilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, 2017 yılında Kuzey Afrika'dan yola çıkarak Akdeniz üzerinden İtalya'ya ulaşmaya çalışan bin 300'ten fazla insanın halen kayıp olduğunu duyurdu. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

2017-05-25 07:34:04

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan Belçika'da

2017-05-24 22:25:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Devlet ve Hükûmet Başkanları Toplantısı'na katılmak üzere, Brüksel'de bulunuyor.

Türkiye Avusturya'yı NATO'dan izole ediyor

Türkiye Avusturya'yı NATO'dan izole ediyor

2017-05-23 13:03:02

NATO diplomatlarına dayandırılan bilgilere göre, Ankara ile Viyana arasındaki gerginlik nedeniyle Avusturya askerleri NATO ülkeleriyle birlikte tatbikat yapamayacak ve ittifakın önemli ortaklık programlarına katılmayacak.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center