A A A

Merkel: Türkiye vatandaşlarının idam için oy kullanmalarına izin vermeyeceğiz

Eklenme : 2017-05-09 16:16

HABER MRK - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de idam cezası için yapılacak herhangi bir referandum için ülkesinde yaşayan Türkiye vatandaşlarının oy kullanmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Merkel: Türkiye vatandaşlarının idam için oy kullanmalarına izin vermeyeceğiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Türkiye vatandaşlarının, idam cezasının eski haline geri getirilmesiyle ilgili herhangi bir referandumda oy kullanmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Eylül seçimlerinde dördüncü kez görev almak isteyen Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana iktidardaki gücünü arttırdığını buna rağmen Avrupa’dan uzaklaştırılmaması gerektiğini" belirtirken, sözcüsünün geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayı da doğrulayarak, Türkiye’nin Almanya'daki konsolosluklarına ve elçiliklerine, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanan idam cezasının geri getirilmesi için sandık kurulmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Merkel, WDR TV'ye verdiği demeçte, "Genellikle varsayımsal soruları cevaplamıyoruz, ancak maalesef bu konu Türkiye’de tartışıldığı için ne yazık ki o kadar hayali değil. Kesinlikle reddettiğimiz idam cezası gibi konularda Alman topraklarında izin veremeyeceğimizi söylemenin önemli olduğunu düşünüyorum." dedi.  (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Pakistan'da yakıt tankeri patladı: 148 ölü

Pakistan'da yakıt tankeri patladı: 148 ölü

2017-06-25 15:01:09

Pakistan'da devrilen yakıt tankerinin patlaması sonucu 148 kişi hayatını kaybetti, 51 kişi yaralandı.

İngiltere'de bayramlaşan Müslümanlara saldırı

İngiltere'de bayramlaşan Müslümanlara saldırı

2017-06-25 13:12:08

İngiltere'de bir araç, Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşan Müslümanların arasına daldı.

Belçika'da bayram coşkusu

Belçika'da bayram coşkusu

2017-06-25 11:59:37

Belçika'nın en büyük ikinci şehri olan Anvers'te Ramazan Bayramı coşkusu yaşandı.

TÜM HABERLER

Tunceli'de EYP düzeneği ele geçirildi

Tunceli'de PKK'ye yönelik operasyonda el yapımı patlayıcı düzeneği ele geçirildi.

"Allah bu memleketin üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermesin"

Bayram programı kapsamında Hakkari'ye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Allah'ın, Türkiye üzerinde kötü emel besleyenlere fırsat vermemesi temennisinde bulundu.

Gaziantep'te kaza: 2 ölü 3 yaralı

Gaziantep'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında biri Suriyeli 2 kişi hayatını kaybetti, 2'si çocuk 3 kişi de yaralandı.

Tanıkların dilinden Susa katliamı

PKK'nin 26 Haziran 1992 tarihinde Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde bulunan Susa (Yolaç) köyünde gerçekleştirdiği cami katliamının tanıkları, o günleri anlattılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye "YPG" mesajı

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin YPG'ye silah yardımına ilişkin, “Terör örgütüne verilen silahları daha sonra geri alacaklarını söyleyerek Türkiye'yi kandırdıklarını sananlar, hayati bir yanlış yaptıklarını eninde sonunda anlayacaklar." dedi.
TÜM HABERLER