A A A

Merkel: Türkiye vatandaşlarının idam için oy kullanmalarına izin vermeyeceğiz

Eklenme : 2017-05-09 16:16

HABER MERKEZİ - Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de idam cezası için yapılacak herhangi bir referandum için ülkesinde yaşayan Türkiye vatandaşlarının oy kullanmasına izin verilmeyeceğini belirtti.

Merkel: Türkiye vatandaşlarının idam için oy kullanmalarına izin vermeyeceğiz

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Türkiye vatandaşlarının, idam cezasının eski haline geri getirilmesiyle ilgili herhangi bir referandumda oy kullanmalarına izin verilmeyeceğini söyledi.

Eylül seçimlerinde dördüncü kez görev almak isteyen Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana iktidardaki gücünü arttırdığını buna rağmen Avrupa'dan uzaklaştırılmaması gerektiğini" belirtirken, sözcüsünün geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamayı da doğrulayarak, Türkiye'nin Almanya'daki konsolosluklarına ve elçiliklerine, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde yasaklanan idam cezasının geri getirilmesi için sandık kurulmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Merkel, WDR TV'ye verdiği demeçte, "Genellikle varsayımsal soruları cevaplamıyoruz, ancak maalesef bu konu Türkiye'de tartışıldığı için ne yazık ki o kadar hayali değil. Kesinlikle reddettiğimiz idam cezası gibi konularda Alman topraklarında izin veremeyeceğimizi söylemenin önemli olduğunu düşünüyorum." dedi. (Ahmet Salim Çakar - İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Telafer operasyonu başladı

Telafer operasyonu başladı

2017-08-20 10:24:56

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IŞİD’in kontrolünde bulunan Telafer’e operasyonun başladığını duyurdu. Operasyona Haşdi Şabi de katılıyor.

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

Venezuela'da hapishanede çatışma: 37 ölü

2017-08-17 07:41:11

​Venezuela'nın güneyindeki bir hapishanede silahlı tutuklularla güvenlik görevlileri arasında çıkan çatışmada 37 kişinin öldüğü bildirildi.

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

Yemen'de kolera vakası 500 bine ulaştı

2017-08-15 12:34:09

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) raporuna göre, Yemen'de kolera vakalarının nisan ayında ortaya çıkmasından bu yana yarım milyona ulaştığı ve yaklaşık 2 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

TÜM HABERLER

İçme suyu boru hattı patlayınca köyün yarısı boşaltıldı

Mardin'in Nusaybin ilçesinde 'Beyaz Su'dan gelen içme suyu boru hattı Kızıltepe Ekinlik Mahallesi'nde patladı. Su altında kalan köylüler evlerini boşaltmak zorunda kaldı.

Bingöl’de 123 göçmen yakalandı

Bingöl’ün Solhan yapılan yol kontrollerinde 123 göçmen yakalandı.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Tatlı imalatçıları yükselen fıstık fiyatlarına tepkili

Türkiye'nin önemli tatlı üretim merkezlerinden olan Diyarbakır'da, fıstık fiyatlarındaki artışa tatlı imalatçıları tepki gösteriyor.

Kayapınar ve Yenişehir kaymakamları değişti

Diyarbakır'ın merkez Kayapınar ve Yenişehir ilçe kaymakamlarının yerleri değişti.
TÜM HABERLER