A A A

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Eklenme : 2017-05-09 11:34

MARDİN - Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkaran Mardinli nalıncı ustası, kaybolmaya yüz tutun mesleği devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok mesleğin devam ettirilmeye çalışıldığı Mardin'de takunyacılık (Nalın) yapan 76 yaşındaki Şeyhmus Sara, babasından öğrenip 60 yıldır sürdürdüğü mesleğini bütün zorluklara rağmen devam ettirmeye çalışıyor.

Genellikle ıslak tabanlı mekânlarda kullanılan takunyaları Marangozcular Çarşısı'ndaki dükkânında üreten Sara, İlke Haber Ajansına (İLKHA) takunyaların eskisi gibi rağbet görmediğini söyledi.

“Fabrikalar el sanatlarını öldürdü”

Yaklaşık 60 yıldır babasından öğrendiği mesleğini devam ettirdiğini belirten Sara, “Tabi eskiden işler çok daha iyiydi, şimdi pek rağbet görmüyor ama yine de yapıyoruz. Kahveye gitmektense bu ufacık dükkânda uğraşıp zaman geçiriyorum. Plastik terliklerin çıkmasıysa işimiz tamamen bitti. Naylon ve fabrikalar el sanatlarını öldürdü." dedi. Eskiden gelinler için gümüş işlemeli takunya yaptıklarını kaydeden Sara, her gelinin muhakkak bir takunya aldığını söyledi. Sara, “Söğüt ve ceviz ağaçlarından yapılan takunyalar eskiden el ile işlenir, öyle yapardık. Tabi şimdi kimse almıyor.” ifadelerini kullandı.   

“Hayırseverler camilere bağışlıyorlar”

Hayırseverlerin genellikle Ramazan ayında takunya alarak camilere bağışladığını belirten Sara, yılın 12 ayında sadece bir ay iş yaptıklarını söyledi. Sara, “Şu an sadece takunyalarını yapıp bir kenara bırakıyoruz. Ramazan ayının dışında günde bir çift bile satamıyorum. Mübarek Ramazan ayında bazı hayırseverler gelip takunya alıp camilere bağışlıyorlar. Ramazan yaklaştı, inşallah işimiz açılacak ama sadece bir aydır.” diye konuştu.

“Meslek yok olup gidecek”

Sara olarak şunları söyledi: “Allah’a çok şükür, yaklaşık 60 yıldır bu işi yaparak evimizin geçimini sağlıyoruz. Tabi yaşım 76 oldu, ihtiyarlandık. Emekli olmuşuz, ben de artık yeter diyorum. Galiba bu sanatı yakın zamanda terk edeceğim. Ne yazık ki meslekte yok olup gidecek.” (M. Salih Keskin – İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

Umut Kervanı Vakfı Bursa'da ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü

Umut Kervanı Vakfı tarafından Bursa’da ihtiyaç sahibi ailelere 10 bin lira nakdi yardımda bulunulurken, 55 yetim de giydirildi.

Peygamber Sevdalıları bayramlaşma programı

​Peygamber Sevdalıları Platformunun, farklı illerde düzenleyeceği bazı bayramlaşma programlarının yer ve zamanı belirlendi.

Hizbullah Rehberi Gümüş’ten Ramazan Bayramı mesajı

​Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, Ramazan Bayramı vesilesiyle yayımladığı mesajda Müslümanlar arasında kardeşlik bağlarının güçlendirilmesine, ittihad ve vahdetin Müslümanlar için tek çare olduğuna vurgu yaptı.

Gaziantepli ihracatçılar rotayı Katar'a çevirdi

GAİB Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bazı Arap ülkelerinin ticari ve diplomatik ilişkilerini sonlandırdığı Katar’a ihracatı artırmak için çalıştıklarını söyledi.

Umut Kervanı Vakfından muhtaçlara yardım

Umut Kervanı Vakfının Türkiye genelinde Ramazan'da muhtaçlara yardımları devam ediyor.
TÜM HABERLER