A A A

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Eklenme : 2017-05-09 11:34

MARDİN - Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkaran Mardinli nalıncı ustası, kaybolmaya yüz tutun mesleği devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok mesleğin devam ettirilmeye çalışıldığı Mardin'de takunyacılık (Nalın) yapan 76 yaşındaki Şeyhmus Sara, babasından öğrenip 60 yıldır sürdürdüğü mesleğini bütün zorluklara rağmen devam ettirmeye çalışıyor.

Genellikle ıslak tabanlı mekânlarda kullanılan takunyaları Marangozcular Çarşısı'ndaki dükkânında üreten Sara, İlke Haber Ajansına (İLKHA) takunyaların eskisi gibi rağbet görmediğini söyledi.

"Fabrikalar el sanatlarını öldürdü"

Yaklaşık 60 yıldır babasından öğrendiği mesleğini devam ettirdiğini belirten Sara, "Tabi eskiden işler çok daha iyiydi, şimdi pek rağbet görmüyor ama yine de yapıyoruz. Kahveye gitmektense bu ufacık dükkânda uğraşıp zaman geçiriyorum. Plastik terliklerin çıkmasıysa işimiz tamamen bitti. Naylon ve fabrikalar el sanatlarını öldürdü." dedi. Eskiden gelinler için gümüş işlemeli takunya yaptıklarını kaydeden Sara, her gelinin muhakkak bir takunya aldığını söyledi. Sara, "Söğüt ve ceviz ağaçlarından yapılan takunyalar eskiden el ile işlenir, öyle yapardık. Tabi şimdi kimse almıyor." ifadelerini kullandı.

"Hayırseverler camilere bağışlıyorlar"

Hayırseverlerin genellikle Ramazan ayında takunya alarak camilere bağışladığını belirten Sara, yılın 12 ayında sadece bir ay iş yaptıklarını söyledi. Sara, "Şu an sadece takunyalarını yapıp bir kenara bırakıyoruz. Ramazan ayının dışında günde bir çift bile satamıyorum. Mübarek Ramazan ayında bazı hayırseverler gelip takunya alıp camilere bağışlıyorlar. Ramazan yaklaştı, inşallah işimiz açılacak ama sadece bir aydır." diye konuştu.

"Meslek yok olup gidecek"

Sara olarak şunları söyledi: "Allah'a çok şükür, yaklaşık 60 yıldır bu işi yaparak evimizin geçimini sağlıyoruz. Tabi yaşım 76 oldu, ihtiyarlandık. Emekli olmuşuz, ben de artık yeter diyorum. Galiba bu sanatı yakın zamanda terk edeceğim. Ne yazık ki meslekte yok olup gidecek." (M. Salih Keskin – İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

Kaçak yapılar tarihi caminin güzelliğini örtüyor

2017-08-21 09:36:03

​Kızıltepe tarihi Ulu Cami’nin restorasyon çalışmalarını inceleyen Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Ahmet Odabaş, kaçak yapıların tarihi caminin güzel görünümünü örttüğünü söyledi.

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

Bitlis Kalesi turizme açılmayı bekliyor

2017-08-20 17:58:37

Pamukkale Üniversitesi tarafından 2004 yılında başlatılan kazı çalışmaları nedeniyle yerli ve yabancı turizme kapatılan tarihi Bitlis Kalesi'nde, bir an önce çalışmaların bitirilerek turizme açılması bekleniliyor.

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

Aile boyu kalaycılık yapıyorlar

2017-08-18 18:17:13

​Bursa’da yaşayan Halil Özcan, oğlu ve torunuyla birlikte yıllardır kalaycılık mesleğini sürdürüyor.

TÜM HABERLER

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Hakkari'de FETÖ operasyonu: 3 gözaltı

Hakkari'de FETÖ'ye yönelik operasyonda, "ByLock" kullandıkları tespit edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
TÜM HABERLER