A A A

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Eklenme : 2017-05-09 11:34

MARDİN - Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkaran Mardinli nalıncı ustası, kaybolmaya yüz tutun mesleği devam ettirmeye çalıştığını söyledi.

Yarım asırdır rızkını takunya yaparak çıkartıyor

Kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok mesleğin devam ettirilmeye çalışıldığı Mardin'de takunyacılık (Nalın) yapan 76 yaşındaki Şeyhmus Sara, babasından öğrenip 60 yıldır sürdürdüğü mesleğini bütün zorluklara rağmen devam ettirmeye çalışıyor.

Genellikle ıslak tabanlı mekânlarda kullanılan takunyaları Marangozcular Çarşısı'ndaki dükkânında üreten Sara, İlke Haber Ajansına (İLKHA) takunyaların eskisi gibi rağbet görmediğini söyledi.

“Fabrikalar el sanatlarını öldürdü”

Yaklaşık 60 yıldır babasından öğrendiği mesleğini devam ettirdiğini belirten Sara, “Tabi eskiden işler çok daha iyiydi, şimdi pek rağbet görmüyor ama yine de yapıyoruz. Kahveye gitmektense bu ufacık dükkânda uğraşıp zaman geçiriyorum. Plastik terliklerin çıkmasıysa işimiz tamamen bitti. Naylon ve fabrikalar el sanatlarını öldürdü." dedi. Eskiden gelinler için gümüş işlemeli takunya yaptıklarını kaydeden Sara, her gelinin muhakkak bir takunya aldığını söyledi. Sara, “Söğüt ve ceviz ağaçlarından yapılan takunyalar eskiden el ile işlenir, öyle yapardık. Tabi şimdi kimse almıyor.” ifadelerini kullandı.   

“Hayırseverler camilere bağışlıyorlar”

Hayırseverlerin genellikle Ramazan ayında takunya alarak camilere bağışladığını belirten Sara, yılın 12 ayında sadece bir ay iş yaptıklarını söyledi. Sara, “Şu an sadece takunyalarını yapıp bir kenara bırakıyoruz. Ramazan ayının dışında günde bir çift bile satamıyorum. Mübarek Ramazan ayında bazı hayırseverler gelip takunya alıp camilere bağışlıyorlar. Ramazan yaklaştı, inşallah işimiz açılacak ama sadece bir aydır.” diye konuştu.

“Meslek yok olup gidecek”

Sara olarak şunları söyledi: “Allah’a çok şükür, yaklaşık 60 yıldır bu işi yaparak evimizin geçimini sağlıyoruz. Tabi yaşım 76 oldu, ihtiyarlandık. Emekli olmuşuz, ben de artık yeter diyorum. Galiba bu sanatı yakın zamanda terk edeceğim. Ne yazık ki meslekte yok olup gidecek.” (M. Salih Keskin – İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

Asırlık tezgâhta dokuduğu kilimleri birçok ülkeye gönderiyor

2017-05-19 14:50:58

Gaziantep'te kilim dokumacılığının son temsilcilerinden olan bir usta, küçük iş yerinde ürettiği çeşit çeşit kilimleri dünyanın dört bir yanına gönderiyor.

TÜM HABERLER

Tunceli'de 2 asker yaralandı

Tunceli'nin merkez Çiçekli bölgesinde PKK'ye yönelik operasyonda 2 asker yaralandı.

Konya merkezli 27 ilde FETÖ operasyonu

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Konya merkezli 27 ilde operasyon düzenlendi.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Nusaybin’de "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri yapıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde "Dünya Çevre Günü" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tartıştığı ağabeyini öldürdü iddiası

Gaziantep’te bir kişinin tartıştığı ağabeyini göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi.
TÜM HABERLER
Kod Center