A A A

"Soğuk hava meraları kötü etkiledi"

Eklenme : 2017-05-09 08:49

MUŞ - Muş'ta hayvancılıkla geçimlerini sağlayanlar, soğuk hava meraları kötü etkilediği için birçok sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Deniz seviyesinden bin 800 metre yüksekte bulunan Muş merkeze bağlı Yukarı Yongalı (Çengelli) köyünde geçimlerini hayvancılıkla sağlayan köylüler, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

Son zamanlarda yağışların iyi olduğunu belirten köy sakinleri, soğuk havanın kötü etkilediği meraların yeterli olmadığını söylediler.

Şehrin batısındaki son köy olan Yukarı Yongalı'da kış mevsiminin çok zor geçtiğini ifade eden köylüler, şimdi de soğuk havanın olumsuz yönde etkilediği meralar nedeniyle zor günler geçirdiklerini dile getirdiler.

Meralarda hayvanların doyacağı kadar ot olmadığına değinen Mehmet Ali özçelik, "Köyümüzde kuraklık var. Yağış olduğunda bizim buralar soğuk ve çamurlu olur. Böyle olunca çok zorluk çekiyoruz. Yağışlar bu sene iyiydi ama rüzgâr ve soğuk havadan dolayı kuraklık baş gösterdi. Biz de mecburen böyle mücadele edip geçiniyoruz. Kış çok çetin geçti ama yine de şikâyet etmek yerine şükrediyoruz. Allah'a hamdolsun, iyi bir şekilde kışı geçirdik. Biz yağmurun yağmasını istiyoruz. Yağmur rahmettir, hayvanlar için de iyi oluyor. Yaklaşık bir aydır hayvanlara yem vermiyoruz. Merada doyuyorlar. İnsan değerlendirmesini bilirse hayvancılık çok iyidir. Şimdi birisinin 50 ya da 100 koyunu varsa ailesini çok iyi bir şekilde geçindirir." dedi.

"Soğuk havadan dolayı otlaklar iyice yeşermedi"

Köyün tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu bildiren Şefket Omur ise yağışın iyi olmasına rağmen rüzgâr ve soğuk havanın meraları olumsuz etkilediğini söyledi. Omur, "Biz köyde yaşıyoruz, geçim kaynağımız hayvancılıktır. Hayvanlar şu an pahalı. Bizim için piyasa çok iyidir. Kış çok uzun geçtiği için çok sıkıntı çektik. Hayvanlara 5 ay yem verdik. Baharın başlamasıyla yağmur da iyi yağdı ama soğuk havadan dolayı otlaklar iyice yeşermedi. Soğuktan dolayı otlaklar iyi değil. Yağmur da yağmazsa biz çok sıkıntı yaşarız. Otlar yeşermezse kışın da çok sıkıntı yaşarız. Zaten hayvanların çoğunu sattık. Geri kalanı da satmayı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Hayvanları otlatırken kuzularla oynadığında mutlu olduğunu belirten Omur, hayvancılığın iyi bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, "Biz sıkıldıkça kuzularla oynuyoruz. Onlarla oynayınca mutlu oluyoruz. Onlar da büyüyor artık. Biraz daha olgunlaşınca satacağız ve koyunlar için kışlık yem alacağız. Bizim hayvanlarımız az, toprağımız da yok. Dolayısıyla yemini de parayla aldığımız için çoğu zaman zarar ediyoruz. Babalarımız hayvancılık yapıyordu, biz de böylece devam ettik. Eğer hayvanlar 100-150 tane olursa 10 nüfuslu bir aile çok iyi bir şekilde geçimini yapabilir. Biz 20-30 koyunla geçinemiyoruz." şeklinde konuştu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Av tüfeğiyle intihar etti iddiası

Av tüfeğiyle intihar etti iddiası

2017-07-25 23:51:57

​Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde bir gencin intihar ettiği iddia edildi.

Öğrencileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 15 yaralı

Öğrencileri taşıyan minibüs kaza yaptı: 15 yaralı

2017-07-25 23:19:26

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde Kur’an kursunun öğrencilerini taşıyan minibüsün kaza yapması sonucu meydana gelen kazada 15 kişi yaralandı.

TÜM HABERLER

Nusaybin’den Suriye’ye uzanan tünel bulundu

​Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye uzanan bir tünel daha ortaya çıkarıldı.

Müftülerin nikâh kıyma yetkisi TBMM'ye sunuldu

​Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılan tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Diyanet "Kendi Dilinden FETÖ" çalışmasını yayımlayacak

FETÖ'nün 40 yıllık söylemini inceleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, yarın "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlıklı çalışmasını yayımlayacak.

"Söz konusu Kudüs olunca Müslümanların tek ses olması gerekiyor"

Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını değerlendiren Molla Bahri Kılıç, bütün Müslümanların, söz konusu Kudüs gibi mukaddes değerler olunca tek ses olması gerektiğini söyledi.

"Kur'an'ı bilen bir gençliğin yetişmesine ihtiyacımız var"

Kanaat önderleri ve müderrislerle bir araya gelen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Kur'an-ı Kerim'i bilen ve Allah'ı dilinden düşürmeyen bir gençliğin yetişmesine ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER