A A A

"Soğuk hava meraları kötü etkiledi"

Eklenme : 2017-05-09 08:49

MUŞ - Muş'ta hayvancılıkla geçimlerini sağlayanlar, soğuk hava meraları kötü etkilediği için birçok sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Deniz seviyesinden bin 800 metre yüksekte bulunan Muş merkeze bağlı Yukarı Yongalı  (Çengelli) köyünde geçimlerini hayvancılıkla sağlayan köylüler, yaşadıkları sıkıntıları anlattılar.

Son zamanlarda yağışların iyi olduğunu belirten köy sakinleri, soğuk havanın kötü etkilediği meraların yeterli olmadığını söylediler.

Şehrin batısındaki son köy olan Yukarı Yongalı'da kış mevsiminin çok zor geçtiğini ifade eden köylüler, şimdi de soğuk havanın olumsuz yönde etkilediği meralar nedeniyle zor günler geçirdiklerini dile getirdiler.

Meralarda hayvanların doyacağı kadar ot olmadığına değinen Mehmet Ali Özçelik, "Köyümüzde kuraklık var. Yağış olduğunda bizim buralar soğuk ve çamurlu olur. Böyle olunca çok zorluk çekiyoruz. Yağışlar bu sene iyiydi ama rüzgâr ve soğuk havadan dolayı kuraklık baş gösterdi. Biz de mecburen böyle mücadele edip geçiniyoruz. Kış çok çetin geçti ama yine de şikâyet etmek yerine şükrediyoruz. Allah'a hamdolsun, iyi bir şekilde kışı geçirdik. Biz yağmurun yağmasını istiyoruz. Yağmur rahmettir, hayvanlar için de iyi oluyor. Yaklaşık bir aydır hayvanlara yem vermiyoruz. Merada doyuyorlar. İnsan değerlendirmesini bilirse hayvancılık çok iyidir. Şimdi birisinin 50 ya da 100 koyunu varsa ailesini çok iyi bir şekilde geçindirir." dedi.

"Soğuk havadan dolayı otlaklar iyice yeşermedi"

Köyün tek geçim kaynağının hayvancılık olduğunu bildiren Şefket Omur ise yağışın iyi olmasına rağmen rüzgâr ve soğuk havanın meraları olumsuz etkilediğini söyledi. Omur, "Biz köyde yaşıyoruz, geçim kaynağımız hayvancılıktır. Hayvanlar şu an pahalı. Bizim için piyasa çok iyidir. Kış çok uzun geçtiği için çok sıkıntı çektik. Hayvanlara 5 ay yem verdik. Baharın başlamasıyla yağmur da iyi yağdı ama soğuk havadan dolayı otlaklar iyice yeşermedi. Soğuktan dolayı otlaklar iyi değil. Yağmur da yağmazsa biz çok sıkıntı yaşarız. Otlar yeşermezse kışın da çok sıkıntı yaşarız. Zaten hayvanların çoğunu sattık. Geri kalanı da satmayı düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Hayvanları otlatırken kuzularla oynadığında mutlu olduğunu belirten Omur, hayvancılığın iyi bir geçim kaynağı olduğunu ifade ederek, "Biz sıkıldıkça kuzularla oynuyoruz. Onlarla oynayınca mutlu oluyoruz. Onlar da büyüyor artık. Biraz daha olgunlaşınca satacağız ve koyunlar için kışlık yem alacağız. Bizim hayvanlarımız az, toprağımız da yok. Dolayısıyla yemini de parayla aldığımız için çoğu zaman zarar ediyoruz. Babalarımız hayvancılık yapıyordu, biz de böylece devam ettik. Eğer hayvanlar 100-150 tane olursa 10 nüfuslu bir aile çok iyi bir şekilde geçimini yapabilir. Biz 20-30 koyunla geçinemiyoruz." şeklinde konuştu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-29 03:27:15

Diyarbakır'ın 4 ilçesine bağlı 59 köyde düzenlenecek operasyonlar nedeniyle 2'nci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

"Dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağız "

2017-05-28 21:57:40

Şırnak'ta bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacaklarını söyledi.

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

2017-05-28 21:11:35

Gaziantep'te psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evini ateşe vererek eşi ile 3 çocuğunu bıçaklayarak intihar etmek istedi. Olayda anne ile 2 çocuğu hayatını kaybederken, baba ve oğlu ise yaralandı.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center