A A A

Mardin’de turizm sezonu açıldı

Eklenme : 2017-05-08 17:44

MARDİN - Mardin’de turizm sezonun açılmasıyla kentte hareketlilik yaşanıyor.

Mardin’de turizm sezonu açıldı

Mardin, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğiyle turizmcilerin gözdeleri olan şehirlerarasında yer alıyor.

Son 3 yıldır yaşanan olayların turizmi baltaladığı Mardin, 2017 yılına umutla başladı. Kente gelen turist kafileleri turizm sektörünün yüzünü güldürdü.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneğinden (MARTOD) alınan verilere göre; otel doluluk oranları hafta sonları yüzde 95 seviyelerine ulaştı. Bu rakam hafta içi ise yüzde 50 doluluk oranlarıyla memnun etti.

Öte yandan sektörde 2017 yılında turist rekoru kırılması yönünde beklentiler hâkim. En son 2013 yılında 800 bin turisti gören Mardin’de, bu yıl içinde bir milyonun üzerinde turist bekleniyor.

“Hak ettiğimiz noktalara geldik”

Mardin’in turizmde hak ettiği yerlere dönmeye başladığını anlatan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, “İlimizde turizm sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor. Hedefimiz Mardin’imizin her yıl milyonlarca turisti ağırlamasıdır” dedi.

Yaman, Mardin’in güzellikleri hak ettiğine vurgu yaparken, “Kentimiz tarihi, kültürü, dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğinin yanı sıra kardeşliği ile örnek bir şehirdir. Şehir olma özelliğinin bozulmadığı kentimiz asırlarca ayakta durmakta ve tarihin tüm izlerini taşımaktadır. Buram buram geçmiş kokan şehrimiz turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Öyle ki özellikle kültür turizmi açısından cennet olan Mardin yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Maalesef son 3 yılda yaşanan elim olaylar turizm sektörünü bitirme noktasına getirmişti” diye konuştu.

“Tüm imkânları seferber ettik”

Olumsuzlukları aşmak adına tüm imkânları seferber ettiklerine değinen Yaman, kentte değişen havanın turizme nefes aldırdığını ifade etti.

Yaman şunları söyledi: “Devletimizin ve hükümetimizin çalışmaları neticesinde ilimiz eski günlerine döndü. En son 2013 yılında 800 bin turisti ağırlayan Mardin, maalesef son yıllarda terörün etkisiyle eski günlerini arayan bir döneme girmişti. Şimdi ise aldığımız son rakamlar ilimizin turizminin geleceğinin ne kadar güzel olacağının ipuçlarını verdi. Sezonun yeni açılmasına rağmen otel doluluk oranları yüzde 95 civarında oldu. Hafta içi ise bu rakam yüzde 50 oranına ulaştı. Biz istatistiklerin daha da artması adına elimizi taşın altına koyduk. Bu yıl çalışmalarımızla 1 milyonun üzerinde turist bekliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için Valiliğimiz ve Belediyemiz tüm imkânlarıyla çalışacak”

“Otel kapatılan Mardin’den Otel Açılan Mardin’e”

Mardin’deki ışığın kentte üst üste otellerin açılmasına vesile olduğunu aktaran Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD ) Başkanı Özgür Azad Güngör ise, “İlimiz ölü toprağı üzerinden atmıştır. Özellikle Valimiz Sayın Mustafa Yaman önderliğinde Belediyemizin ve Valiliğimizin yaptığı etkinlikler algıların değişmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca barış ve huzurun sağlanması turizmin tıkalı olan damarının açılmasına neden olmuştur. İlimiz artık otellerin kapandığı değil, otellerin açıldığı bir şehir olmuştur. Turizmin sağladığı katkıyla ekonomik ve istihdama yönelim umut verici gelişmeler de yaşanmıştır. Biz ilimizde gelecek açısından çok umutluyuz”  dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

2017-05-25 10:58:34

Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,4 oranında artarak yaklaşık 36,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Konut satışları arttı

Konut satışları arttı

2017-05-24 10:46:39

Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu.

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

2017-05-23 16:08:38

Mardin merkez Artuklu Belediyesi ile Kaymakamlık tarafından hazırlanarak Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’ başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.

Nusaybin'de polis zırhlı aracı devrildi: 3 yaralı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde İpekyolu'nda devrilen zırhlı araçta bulunan 3 polis, yaralandı.
TÜM HABERLER
Kod Center