A A A

Mardin’de turizm sezonu açıldı

Eklenme : 2017-05-08 17:44

MARDİN - Mardin’de turizm sezonun açılmasıyla kentte hareketlilik yaşanıyor.

Mardin’de turizm sezonu açıldı

Mardin, kültürel ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğiyle turizmcilerin gözdeleri olan şehirlerarasında yer alıyor.

Son 3 yıldır yaşanan olayların turizmi baltaladığı Mardin, 2017 yılına umutla başladı. Kente gelen turist kafileleri turizm sektörünün yüzünü güldürdü.

Mardin Turizm ve Otelciler Derneğinden (MARTOD) alınan verilere göre; otel doluluk oranları hafta sonları yüzde 95 seviyelerine ulaştı. Bu rakam hafta içi ise yüzde 50 doluluk oranlarıyla memnun etti.

Öte yandan sektörde 2017 yılında turist rekoru kırılması yönünde beklentiler hâkim. En son 2013 yılında 800 bin turisti gören Mardin’de, bu yıl içinde bir milyonun üzerinde turist bekleniyor.

“Hak ettiğimiz noktalara geldik”

Mardin’in turizmde hak ettiği yerlere dönmeye başladığını anlatan Mardin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Vali Mustafa Yaman, “İlimizde turizm sektöründe olumlu gelişmeler yaşanıyor. Hedefimiz Mardin’imizin her yıl milyonlarca turisti ağırlamasıdır” dedi.

Yaman, Mardin’in güzellikleri hak ettiğine vurgu yaparken, “Kentimiz tarihi, kültürü, dillerin ve dinlerin kenti olma özelliğinin yanı sıra kardeşliği ile örnek bir şehirdir. Şehir olma özelliğinin bozulmadığı kentimiz asırlarca ayakta durmakta ve tarihin tüm izlerini taşımaktadır. Buram buram geçmiş kokan şehrimiz turistlerin de ilgi odağı haline gelmiştir. Öyle ki özellikle kültür turizmi açısından cennet olan Mardin yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Maalesef son 3 yılda yaşanan elim olaylar turizm sektörünü bitirme noktasına getirmişti” diye konuştu.

“Tüm imkânları seferber ettik”

Olumsuzlukları aşmak adına tüm imkânları seferber ettiklerine değinen Yaman, kentte değişen havanın turizme nefes aldırdığını ifade etti.

Yaman şunları söyledi: “Devletimizin ve hükümetimizin çalışmaları neticesinde ilimiz eski günlerine döndü. En son 2013 yılında 800 bin turisti ağırlayan Mardin, maalesef son yıllarda terörün etkisiyle eski günlerini arayan bir döneme girmişti. Şimdi ise aldığımız son rakamlar ilimizin turizminin geleceğinin ne kadar güzel olacağının ipuçlarını verdi. Sezonun yeni açılmasına rağmen otel doluluk oranları yüzde 95 civarında oldu. Hafta içi ise bu rakam yüzde 50 oranına ulaştı. Biz istatistiklerin daha da artması adına elimizi taşın altına koyduk. Bu yıl çalışmalarımızla 1 milyonun üzerinde turist bekliyoruz. Bu hedefe ulaşmak için Valiliğimiz ve Belediyemiz tüm imkânlarıyla çalışacak”

“Otel kapatılan Mardin’den Otel Açılan Mardin’e”

Mardin’deki ışığın kentte üst üste otellerin açılmasına vesile olduğunu aktaran Mardin Turizm ve Otelciler Derneği (MARTOD ) Başkanı Özgür Azad Güngör ise, “İlimiz ölü toprağı üzerinden atmıştır. Özellikle Valimiz Sayın Mustafa Yaman önderliğinde Belediyemizin ve Valiliğimizin yaptığı etkinlikler algıların değişmesine katkı sağlamıştır. Ayrıca barış ve huzurun sağlanması turizmin tıkalı olan damarının açılmasına neden olmuştur. İlimiz artık otellerin kapandığı değil, otellerin açıldığı bir şehir olmuştur. Turizmin sağladığı katkıyla ekonomik ve istihdama yönelim umut verici gelişmeler de yaşanmıştır. Biz ilimizde gelecek açısından çok umutluyuz”  dedi. (M. Salih Keskin – İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

2017-06-22 20:17:58

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Otobüs firmaları bayram dönüşünü bekliyor

Otobüs firmaları bayram dönüşünü bekliyor

2017-06-20 21:30:14

​Bayram öncesi çok sayıda insanın batı illerinden doğu illerine gelmesinden dolayı bilet satışlarında bir yoğunluk yaşanmadığını belirten otobüs firmaları, asıl yoğunluğun bayram sonrası dönüşlerde yaşanacağını söyledi.

SGK'dan muhtarlar için yeniden yapılandırma fırsatı

SGK'dan muhtarlar için yeniden yapılandırma fırsatı

2017-06-16 15:19:16

Van SGK İl Müdürlüğü, muhtarların 30 Mart'tan önceki borçlarının yapılandırma kapsamına alındığını açıkladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER