A A A

"Peygamberimiz hak ve adaleti hayatıyla bize gösterdi"

Eklenme : 2017-05-07 16:38

BİNGÖL - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Bingöl'de düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, Hz. Muhammed'e ve onun mesajlarına uymanın önemine vurgu yapıldı.

Peygamber Sevdalıları Platformu Bingöl Koordinatörlüğü tarafından organize edilen "Hak ve Adalet Rehberi Hz Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği, Peygamber sevdalılarının yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Bingöl Şehir Stadyumu'nda yoğun yağış altında gerçekleşen etkinliğe katılan Bingöllülerin, ellerindeki tevhit bayraklarıyla tekbirler getirerek alana geldikleri görüldü.

Sunuculuğunu Salih Gönül ve İbrahim Kılıç'ın yaptığı etkinlik,  Ömer Uçan Hoca'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra Bingöl Mevlithan Grubu mevlidi şerif okurken, salâvatlara katılımcılar da eşlik ettiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Peygamber Sevdalıları Platformu İl Koordinatörü Mehmet Tamaç, Hz. Muhammed'in sevgisinin karanlıkları aydınlatacağını belirtti.

Tamaç, "Yıllardır birileri Peygamberi içimizden alıp bizi peygambersiz bırakmak için çok çalıştı. Onların meselesi Allah'ın Peygamberini unutturup kendilerine uymalarını sağlamalarıdır. Allah'a hamt olsun, bir peygamber sevdası ki dünyayı fevç fevç sarmış durumda. Sizin Peygambere olan sevdanız dünyanın karanlığını aydınlatmaktadır. Peygamber'e olan sevdamız inşallah yarınlarımıza aydınlık, çocuklarımıza nur olacaktır. Hz. Muhammed peygamber olmadan dünya kan ağlıyordu. Onun gelişiyle karanlıklar nura dönüştü. Hz. Muhammed kendi dönemine adalet getirdi. Bugün bize adalet getirdiklerini söyleyenler kan, gözyaşı, zulüm ve bombalamalardan başka ne getirdiler? Amerika'dan gelenler İslam ülkelerini talan ettiler, Ebu Gureyb Cezaevi'nde zulüm ve katliam yaptılar. Bugün peygamber sevdası ile hak ve adalet gelecektir." dedi.

Kalem Derneği Yarım Elma Çocuk Kulübü tarafından gerçekleştirilen sunumun ardından sahne alan Burhanettin Cebba, Hikmet Kıyançiçek ve Mehmet Ali Oğuz ilahi ve ezgi seslendirdi.

Daha sonra katılımcılara hitap eden Şehitler Kervanı Platformu Başkanı Ömer Çelik, Hz. Peygamber'in hak ve adalet yönüne vurgu yaptı.

"Peygamberler hakkı ve adaleti tayin için gönderilmiştir"

"Bizlere Peygamberini anlama ve anlatma idraki verdiği için Allah'a hamt olsun." diyen Çelik, sözlerine şöyle devam etti: " Allah'a hamdolsun ki bizleri Peygamberini anlama ve anma yolunda kullanıyor. Toplumları ayakta tutan ve birbiriyle kaynaştıran önemli direkler vardır. Adalet bu direklerden en önemlilerinden biridir. Eğer bir devlette adalet varsa o toplumda huzur ve güven vardır. Allah bu vazifeyi Peygamberine vermiştir. Bütün peygamberler hakkı ve adaleti tayin kılmak için gönderilmiştir. Peygamberimizden önce Mekke müşrik bir toplumdu. Onların yanında hak ve adalet diye bir kavram yoktu. Güçlü olan söz sahibiydi. Feryadı figanlar arşı titretiyor, insanlar zulüm altında inim inim inliyordu. Peygamberimiz geldi ve onlara hak ve adaletin nasıl olduğunu anlattı. Zulüm dolmuş o insanlar peygamberimizin hak ve adaletini gördüklerinde fevç fevç peygamberimizin ardında toplandılar. Medine'ye gelen Peygamberimiz, peygamberliğiyle beraber devlet başkanlığı görevini de yüklendi. Arkadaşlarına gelen sıkıntıları kendisi göğüsledi. 'Eğer benim arkadaşlarım bir gün aç kalırsa ben iki gün aç kalırım.' dedi. Çünkü devlet başkanı olma hukuku bunu gerektiriyordu. İşte efendimiz hayatı boyunca adaleti ayakta tutan adil şahit olmuştur. Yetiştirdiği her bir adil şahit gittiği beldelerde hak ve adaletin en sağlam temsilcisi olmuştur."

"Peygamberimiz hak ve adaleti diliyle değil, hayatıyla bize gösterdi"

Son olarak Çelik, "Peygamberimiz hak ve adaleti diliyle değil, hayatıyla bize gösterdi. Çocuklarına yedirip içirirken bile hak ve adaletten şaşmadı. 'Beni haksızlığınıza şahit göstermeyin çünkü ben haksızlığa şahitlik etmem.' diyordu. Bir toplumda aile reisi adil olmalıdır. Eğer aile reisi adil değilse toplumun her alanında zulüm hâkim olur. Peygamberimiz, 'Hepiniz çobansınız ve güttüğünüzden mesulsünüz.' diyor. Bir toplumun mahkemeye güveni yoksa hak ve adalet yoksa o toplumda fitne baş gösterir. Feryatlar arşı titretir. Hak ve adalet peygamberi Hz Muhammed'e aramızı açtığımız için zulüm baş gösterdi. Adalet Hz. Muhammed'e ve onun getirdiği değerlere uymakla olur. Kurtuluşu AB ve ABD'de aramak zilletin en büyüğüdür. Bizim uyacağımız iki şey vardır. Bunlar Kur'an ve Hz. Muhammed'in sünneti seniyyesidir. Kurtuluşumuz sünnete ittibadır. Peygamber Sevdalıları Platformu olarak bizim bütün programlarımız Hz. Muhammed'i anlayıp, anlatıp ona uymak, halkımızın da ona uymasını sağlamaktır." şeklinde konuştu.

İlahi ve ezgilerle devam eden etkinlik Salih Gönül'ün yaptığı dua ile son buldu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

2017-05-18 22:57:20

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ardahan’ da Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.

Nusaybin'de polis zırhlı aracı devrildi: 3 yaralı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde İpekyolu'nda devrilen zırhlı araçta bulunan 3 polis, yaralandı.
TÜM HABERLER
Kod Center