A A A

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Eklenme : 2017-05-06 13:24

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da öğrendikleri bilgileri projelerle pekiştiren lise öğrencileri, bu şekilde araştırma yeteneklerini geliştiriyorlar.

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan özel Kayapınar Temel Lisesinin öğrencileri, dikkate değer projelerini sergilediler.

Coğrafya dersinde konu anlatmanın ve dinlemenin yetmeyeceğini söyleyen öğretmen ve öğrenciler, coğrafik olayları okul ortamında canlandırmak için projelerini ortaya koydular.

öğrencilerin, yaklaşık 20 gündür proje kapsamında çalıştıklarını belirten Coğrafya öğretmeni Nesrin Sarıhatun, projenin asıl amacının öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Coğrafya dersinde sadece konunun anlatılmasının yetmeyeceğini dile getiren Sarıhatun, "Eğer uygulamalı projeler çerçevesinde dersler yapılırsa güzel sonuçlar alınır ve kısa sürede öğrenme sağlanmış olur. 9 ve 10'uncu sınıflarda coğrafya dersimizde bu proje çalışmasını başlattık. Volkanik patlamaların nasıl gerçekleştiğini öğrencilerin görmesini sağladık. Bir öğrencimiz Endonezya'daki en büyük volkanik patlamayı canlandırdı. öğrenciler, konu hakkında araştırmalar yaparak bilgi sahibi oldular." dedi.

öğrencilerin ilk zamanlarda zorlandıklarını ancak daha sonra başarı elde ederek hem eğlenmeye hem de öğrenmeye başladıklarını ifade eden Sarıhatun, sözlerini şöyle tamamladı: "öğrenciler her gün fikir alışverişinde bulundular. Olumlu sonuçlar aldık. Coğrafya sadece sınıfta anlatılarak öğrenilmez. öğrencilerin geziye götürülmesi, projeler gerçekleştirmesi gerekiyor."

9'uncu sınıf öğrencisi Zelal Doğru, coğrafya dersi kapsamında yanardağ projesi yaptıklarını belirterek, yanardağın patlama esnasında gerçekleştirdiği olayları sınıf ortamında canlandırdıklarını söyledi. Projeyi bir günde yaptığını ifade eden Doğru, bu çalışmanın el işi becerisini ve zihnini geliştirdiğini dile getirdi.

Projesi hakkında bilgi veren Süleyman Kadir Geçer ise "Baraj sistemi ve güneş enerjisi sistemi üzerinde projelerimizi sergiledik. Proje sayesinde birçok konuda bilgi sahibi olduk, takım ruhunu öğrendik." şeklinde konuştu. (M. Sıddık Bilge-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Dikey Geçiş Sınavı sona erdi

Dikey Geçiş Sınavı sona erdi

2017-07-23 12:33:42

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programları mezunlarının lisans öğrenimine devam edebilmeleri için düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sona erdi.

DGS başladı

DGS başladı

2017-07-23 10:01:45

Lisans eğitimine geçiş için uygulanan DGS, saat 10.00 itibariyle başladı.

DGS bugün gerçekleştirilecek

DGS bugün gerçekleştirilecek

2017-07-23 08:51:48

ÖSYM tarafından düzenlenen DGS, bugün saat 10.00'da gerçekleştirilecek.

TÜM HABERLER

ŞÜ Rektörü Nas'ın cenazesi memleketi İdil'de defnedilecek

Hayatını kaybeden Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, memleketi Şırnak'ın İdil ilçesinde defnedilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.
TÜM HABERLER