A A A

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Eklenme : 2017-05-06 13:24

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da öğrendikleri bilgileri projelerle pekiştiren lise öğrencileri, bu şekilde araştırma yeteneklerini geliştiriyorlar.

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan Özel Kayapınar Temel Lisesinin öğrencileri, dikkate değer projelerini sergilediler.

Coğrafya dersinde konu anlatmanın ve dinlemenin yetmeyeceğini söyleyen öğretmen ve öğrenciler, coğrafik olayları okul ortamında canlandırmak için projelerini ortaya koydular.

Öğrencilerin, yaklaşık 20 gündür proje kapsamında çalıştıklarını belirten Coğrafya Öğretmeni Nesrin Sarıhatun, projenin asıl amacının öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Coğrafya dersinde sadece konunun anlatılmasının yetmeyeceğini dile getiren Sarıhatun, "Eğer uygulamalı projeler çerçevesinde dersler yapılırsa güzel sonuçlar alınır ve kısa sürede öğrenme sağlanmış olur. 9 ve 10'uncu sınıflarda coğrafya dersimizde bu proje çalışmasını başlattık. Volkanik patlamaların nasıl gerçekleştiğini öğrencilerin görmesini sağladık. Bir öğrencimiz Endonezya'daki en büyük volkanik patlamayı canlandırdı. Öğrenciler, konu hakkında araştırmalar yaparak bilgi sahibi oldular." dedi.

Öğrencilerin ilk zamanlarda zorlandıklarını ancak daha sonra başarı elde ederek hem eğlenmeye hem de öğrenmeye başladıklarını ifade eden Sarıhatun, sözlerini şöyle tamamladı: "Öğrenciler her gün fikir alışverişinde bulundular. Olumlu sonuçlar aldık. Coğrafya sadece sınıfta anlatılarak öğrenilmez. Öğrencilerin geziye götürülmesi, projeler gerçekleştirmesi gerekiyor."

9'uncu sınıf öğrencisi Zelal Doğru, coğrafya dersi kapsamında yanardağ projesi yaptıklarını belirterek, yanardağın patlama esnasında gerçekleştirdiği olayları sınıf ortamında canlandırdıklarını söyledi. Projeyi bir günde yaptığını ifade eden Doğru, bu çalışmanın el işi becerisini ve zihnini geliştirdiğini dile getirdi.

Projesi hakkında bilgi veren Süleyman Kadir Geçer ise "Baraj sistemi ve güneş enerjisi sistemi üzerinde projelerimizi sergiledik. Proje sayesinde birçok konuda bilgi sahibi olduk, takım ruhunu öğrendik." şeklinde konuştu. (M. Sıddık Bilge-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

AÖF final sınavı giriş belgeleri yayımlandı

2017-05-25 10:35:39

AÖF tarafından 3-4 Haziran günlerinde gerçekleştirilecek final sınavının giriş belgeleri yayımlandı.

DGS başvuruları başladı

DGS başvuruları başladı

2017-05-24 10:07:39

Üniversitelerin lisans programlarına dikey geçişe yönelik gerçekleştirilecek DGS için başvurular başladı.

KPSS alan sınavı giriş belgeleri erişime açıldı

KPSS alan sınavı giriş belgeleri erişime açıldı

2017-05-23 15:26:53

ÖSYM, KPSS Alan Bilgisi sınavının giriş belgelerini erişime açtı.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center