A A A

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Eklenme : 2017-05-06 13:24

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da öğrendikleri bilgileri projelerle pekiştiren lise öğrencileri, bu şekilde araştırma yeteneklerini geliştiriyorlar.

Öğrendiklerini projelerle pekiştiriyorlar

Diyarbakır'ın Kayapınar ilçesinde bulunan Özel Kayapınar Temel Lisesinin öğrencileri, dikkate değer projelerini sergilediler.

Coğrafya dersinde konu anlatmanın ve dinlemenin yetmeyeceğini söyleyen öğretmen ve öğrenciler, coğrafik olayları okul ortamında canlandırmak için projelerini ortaya koydular.

Öğrencilerin, yaklaşık 20 gündür proje kapsamında çalıştıklarını belirten Coğrafya Öğretmeni Nesrin Sarıhatun, projenin asıl amacının öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Coğrafya dersinde sadece konunun anlatılmasının yetmeyeceğini dile getiren Sarıhatun, "Eğer uygulamalı projeler çerçevesinde dersler yapılırsa güzel sonuçlar alınır ve kısa sürede öğrenme sağlanmış olur. 9 ve 10'uncu sınıflarda coğrafya dersimizde bu proje çalışmasını başlattık. Volkanik patlamaların nasıl gerçekleştiğini öğrencilerin görmesini sağladık. Bir öğrencimiz Endonezya'daki en büyük volkanik patlamayı canlandırdı. Öğrenciler, konu hakkında araştırmalar yaparak bilgi sahibi oldular." dedi.

Öğrencilerin ilk zamanlarda zorlandıklarını ancak daha sonra başarı elde ederek hem eğlenmeye hem de öğrenmeye başladıklarını ifade eden Sarıhatun, sözlerini şöyle tamamladı: "Öğrenciler her gün fikir alışverişinde bulundular. Olumlu sonuçlar aldık. Coğrafya sadece sınıfta anlatılarak öğrenilmez. Öğrencilerin geziye götürülmesi, projeler gerçekleştirmesi gerekiyor."

9'uncu sınıf öğrencisi Zelal Doğru, coğrafya dersi kapsamında yanardağ projesi yaptıklarını belirterek, yanardağın patlama esnasında gerçekleştirdiği olayları sınıf ortamında canlandırdıklarını söyledi. Projeyi bir günde yaptığını ifade eden Doğru, bu çalışmanın el işi becerisini ve zihnini geliştirdiğini dile getirdi.

Projesi hakkında bilgi veren Süleyman Kadir Geçer ise "Baraj sistemi ve güneş enerjisi sistemi üzerinde projelerimizi sergiledik. Proje sayesinde birçok konuda bilgi sahibi olduk, takım ruhunu öğrendik." şeklinde konuştu. (M. Sıddık Bilge-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Öğretmenlik için KPSS yeterli değil"

2017-06-19 19:01:19

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin, iyi ve nitelikli öğretmen olup olunmayacağını ve kişilik özelliklerini ölçmek için KPSS'nin yeterli olmadığını belirtti.

Batman’da LYS heyecanı

Batman’da LYS heyecanı

2017-06-18 15:03:02

Batman’da Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) giren öğrenciler ve onlara destek olmak için okul önlerine gelen veliler, duygularını paylaştılar.

Adaylar sınavda ter döktü, aileler bahçede dua etti

Adaylar sınavda ter döktü, aileler bahçede dua etti

2017-06-17 10:13:13

​Üniversite girişinde ikinci aşama olan Lisans Yerleştirme Sınavının üçüncü oturumu olan LYS-2 Fen Bilimleri sınavı başladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER