A A A

Bilim şenliğinde dünya rekoru 3 bin 417 kişiyle kırıldı

Eklenme : 2017-05-05 17:26

BURSA - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından düzenlenen "THY Bursa Bilim Şenliği"nde, 3 bin 417 kişinin aynı anda yaptığı atölye çalışmalarıyla dünya rekoru kırıldı.

Bilim şenliğinde dünya rekoru 3 bin 417 kişiyle kırıldı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen "THY Bursa Bilim Şenliği" kapsamında, 3 bin 417 kişinin aynı anda yaptığı atölye çalışmalarıyla dünya rekoru kırıldı.

TÜYAP Fuar Merkezi salonunda gerçekleştirilen rekor denemesinde öğrenciler, fen bilgisi alanında 2 deney yaptı. öğrenciler, daha sonra deneye ilişkin yöneltilen 4 soruyu yanıtladı.

Daha önceden 2 bin 900 kişinin katılımıyla Avustralya'ya ait olan rekor, Bursa'da 3 bin 417 öğrencinin katılımıyla, 42 dakikada tamamlandı.

Rekor denemesini Bursa 8. Noter yetkilisi açıkladı. Denemenin Guinnes Rekorlar Kitabı'na girebilmesi için başvuruda bulunulacak.

Rekor denemesinin ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'ya yakışan güzel bir rekora imza atıldığını ifade etti.

"Daha önce Avustralya'ya ait olan 2 bin 900 kişiyle kırılmış olan dünya rekorunu bugün burada 42 dakikada 3 bin 417 öğrencimizle kırmış olduk. Artık dünya rekoru Türkiye'de, dünya rekoru Bursa'da. Hayırlı, uğurlu olsun. Buna inandık, dedik ki 'Artık rekorları Türkiye kıracak. Türkiye'nin artık hedefleri var. Türkiye'nin geleceği var, bunun için de Bursa lokomotif olacak.' dedik. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezini bu amaçla inşa ettik. Her geçen gün büyüyor, gelişiyor. 6'ncı defa Bilim Şenliği'ni gerçekleştirerek Türkiye'de en büyük organizasyona imza attık ve bu gelişmeye devam edecek. Bu konuda kadrolarımızla gurur duyuyoruz. Bilim ve Teknoloji Merkezimizin tüm ekibini kutluyoruz. Bursa, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin parlayan yüzü olacak." şeklinde konuştu.

Altepe, daha sonra BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan'a sertifika takdim ederken, deneye katkı sağlayan okulların temsilcilerine de plaket verdi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"Kudüs davası bütün Müslümanların davasıdır"

2017-07-20 23:39:32

​Yedi Başak İnsani Yardım Derneği Gaziantep Şube Başkanı, Siyonist İsrail’in Mescidi Aksa’yı işgal denemelerini sert bir dille eleştirerek bütün Müslümanları yaşanılan olaylara karşı çıkmaya davet etti.

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a

Dışişleri Bakanlığından Yunanistan'a "Kıbrıs Barış Harekatı" tepkisi

2017-07-20 22:50:05

​Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias'ın 20 Temmuz Kıbrıs Barış Harekatı ile ilgili mesajında geçen ifadelerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

TÜM HABERLER

Bursa'daki dolu yağışından bin 350 çiftçi zarar gördü

Bursa Valisi İzzettin Küçük, kentte etkili olan dolu nedeniyle bin 350 çiftçinin 95 bin dönüm arazisinin zarar gördüğünü açıkladı.

HDP Milletvekili Irgat gözaltına alındı

Hakkında yakalama kararı çıkarılan HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat, gözaltına alındı.

"İsrail işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırmaktadır"

Mescid-i Aksa'nın ibadete kapatılıp, Müslümanların İsrail tarafından katledilmesine tepki gösteren Malatya Ortak Değerler Platformu, terör rejiminin, işlediği cinayetlerle kendi sonunu hızlandırdığını belirtti.

Elazığ’da zincirleme trafik kazası

Elazığ’da 5 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında maddi hasar oluştu.

"Ümmetin Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanı geldi ve geçiyor"

Siyonist terör rejiminin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını kınayan Mustazaflar Cemiyeti Gaziantep Şube Başkanı, Müslümanların Mescid-i Aksa'ya sahip çıkma zamanının gelip geçtiğini söyledi.
TÜM HABERLER