A A A

Bilim şenliğinde dünya rekoru 3 bin 417 kişiyle kırıldı

Eklenme : 2017-05-05 17:26

BURSA - Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi tarafından düzenlenen "THY Bursa Bilim Şenliği"nde, 3 bin 417 kişinin aynı anda yaptığı atölye çalışmalarıyla dünya rekoru kırıldı.

Bilim şenliğinde dünya rekoru 3 bin 417 kişiyle kırıldı

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen "THY Bursa Bilim Şenliği" kapsamında, 3 bin 417 kişinin aynı anda yaptığı atölye çalışmalarıyla dünya rekoru kırıldı.

TÜYAP Fuar Merkezi salonunda gerçekleştirilen rekor denemesinde öğrenciler, fen bilgisi alanında 2 deney yaptı. Öğrenciler, daha sonra deneye ilişkin yöneltilen 4 soruyu yanıtladı.

Daha önceden 2 bin 900 kişinin katılımıyla Avustralya'ya ait olan rekor, Bursa'da 3 bin 417 öğrencinin katılımıyla, 42 dakikada tamamlandı.

Rekor denemesini Bursa 8. Noter yetkilisi açıkladı. Denemenin Guinnes Rekorlar Kitabı'na girebilmesi için başvuruda bulunulacak.

Rekor denemesinin ardından açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'ya yakışan güzel bir rekora imza atıldığını ifade etti.

"Daha önce Avustralya'ya ait olan 2 bin 900 kişiyle kırılmış olan dünya rekorunu bugün burada 42 dakikada 3 bin 417 öğrencimizle kırmış olduk. Artık dünya rekoru Türkiye'de, dünya rekoru Bursa'da. Hayırlı, uğurlu olsun. Buna inandık, dedik ki 'Artık rekorları Türkiye kıracak. Türkiye'nin artık hedefleri var. Türkiye'nin geleceği var, bunun için de Bursa lokomotif olacak.' dedik. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezini bu amaçla inşa ettik. Her geçen gün büyüyor, gelişiyor. 6'ncı defa Bilim Şenliği'ni gerçekleştirerek Türkiye'de en büyük organizasyona imza attık ve bu gelişmeye devam edecek. Bu konuda kadrolarımızla gurur duyuyoruz. Bilim ve Teknoloji Merkezimizin tüm ekibini kutluyoruz. Bursa, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin parlayan yüzü olacak." şeklinde konuştu.

Altepe, daha sonra BTM Genel Koordinatörü Rıfat Bakan'a sertifika takdim ederken, deneye katkı sağlayan okulların temsilcilerine de plaket verdi. (Mustafa Bikeç-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 5 iftar çadırı kurulacak

Diyarbakır'da 5 iftar çadırı kurulacak

2017-05-26 16:00:39

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayından dolayı kentin 5 farklı noktasına iftar çadırı kurdu.

Yapıcıoğlu'ndan Ramazan mesajı

Yapıcıoğlu'ndan Ramazan mesajı

2017-05-26 15:59:13

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ramazan ayının tüm İslam âlemi için vahdet ve kardeşliğe, insanlık için kurtuluşa vesile olması temennisinde bulundu.

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

Kur'an-ı Kerim öğrenen miniklere diploma verildi

2017-05-26 15:48:15

Mardin'de Kur'an kurslarında eğitim gören 4-6 yaş arasındaki çocuklara diploma verildi.

TÜM HABERLER

Kovalamaca sonrası durdurulan araçlardan 45 kilogram esrar çıktı

Batman'da, 2 aracın farklı noktalarda kovalama sonrası durdurularak yapılan aramasında 45 kilogram uyuşturucu esrar maddesi ele geçirildi.

Öğrenciler Ramazan'ın gelişini gül dağıtarak kutladı

Batman'da imam hatip öğrencileri Ramazan'ın gelişini vatandaşlara gül dağıtıp, gül suyu ikram ederek kutladılar.

Muş “Kardeşlik turnuvası” final maçı oynandı

HÜDA PAR Muş Gençlik Kolları tarafından gençler arasında düzenlenen “Kardeşlik turnuvası” sona erdi.

"Yapılmak istenen İslam ülkelerini birbiriyle savaştırmaktır"

ABD Başkanı Trump'ın Suudi Arabistan ziyaretini değerlendiren Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, ABD'nin 'Arap NATO'su oluşturmaya çalıştığı, bununla da İslam ülkelerinin birbirleriyle savaştırılmasının hedeflendiğini belirtti.

Mardin'de "Öğrenme Şenlikleri" başladı

Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Öğrenme Şenlikleri" etkinliği düzenlenen açılışın ardından başladı.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center