A A A

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Eklenme : 2017-05-04 10:49

BATMAN - Batman'da eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez Mehmet Akif İlkokulunda (Dost Okulu) okuyan Suriyeli öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Ülkelerindeki iç savaşın ardından geldikleri Batman'da eğitimlerine devam eden öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında Suriye'de yaşanan acı tabloyu sergiyle gözler önüne serdiler.

Bombardımanlarda evleri yıkılan kimi çocuklar maketten evler yaparken, kimileri de yıkılan cami, okul ve şehirlerin resmini çizip maketini yaparak, duygularını paylaştılar.

Savaş mağduru çocukların çizdiği resimlerden en çok dikkat çekenler ise deniz yoluyla Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıp boğulan mülteciler ve kimyasal gazlardan hayatını kaybeden çocuklar oldu.

Yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Dost Okulu Müdürü Fewaz Arrawi, "Yıl sonu etkinlikleri kapsamında çocuklarımız için bir sergi düzenledik. Dost Okulunda okuyan çocuklardan yaklaşık 100 kişi sergiye katkıda bulundu. Her çocuk, zihninde savaştan kalma bir şeyleri resimlerle hatırlatmaya çalıştı. Bazıları yıkılan evlerinin, bazıları yıkılan camilerin resimlerini çizdiler. Bazıları televizyonlarda gördüklerini çizdiler. Bazı öğrencilerimiz Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulan Suriyelilerin resimlerini çizdiler." dedi.

Deniz yoluyla Avrupa ülkelerine giderken boğulan mültecilerin resmini çizen öğrencilerden Sidra Osman Abdulhakim, "Bir buçuk sene önce Haseki kentinden kaçarak Batman'a yerleştim. Suriye savaşından kaçıp Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulanları çizdim. Çoğu akrabamız sularda boğuldu." şeklinde konuştu.

Kimyasal gaz nedeniyle hayatını kaybeden Suriyeli çocuğun resmini çizen Ferhad Faysal Hüseyin ise Beşar Esed tarafından atılan kimyasal bombalarla katledilen çoğu çocuk ve kadının resmini çizdiğini ifade etti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

Nusaybin Kız İmam Hatip Lisesi'nden resim sergisi

2017-05-24 20:32:28

Mardin'in Nusaybin ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından resim sergisi açıldı.

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

Mardin'de tarihi mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı

2017-05-22 19:31:37

Mardin'de düzenlenen tören ile Roma Dönemine ait mezarlık, su sarnıcı ve zindan turizme açıldı.

"Saçımı sakalımı bu meslekte ağarttım"

2017-05-21 12:42:05

Gaziantep’te henüz 6 yaşındayken çırak olarak başladığı ve yarım asrı aşkın süredir yemeniciliği sürdüren Habeş Ercellat, saçını sakalını mesleğinde ağarttığını söyledi.

TÜM HABERLER

"OHAL eliyle darbe karşıtları cezalandırılmak isteniyor!"

İŞKUR’un "İş Başı Eğitim Programı" kapsamında personel yetiştirip çalıştırma başvurusu reddedilen İLKHA’nın Genel Müdürü Mahmut İrtem, başvurularının reddedilmesine tepki göstererek OHAL eliyle darbe karşıtlarının cezalandırılmak istendiğini belirtti

Görmez’e yönelik saldırılara kitlesel kınama

Diyanet-Sen Mardin Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e yönelik yapılan saldırıları kınadı.

Batman Umut Kervanı’ndan hayırseverlere çağrı

Batman Umut Kervanı, Ramazan ayında fakir ve muhtaçlara yardımda bulunmak isteyen hayırseverlere çağrıda bulundu.

Tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezası verilecek

Valilik bünyesinde oluşturulan El Yapımı Patlayıcı Maddeler İle Mücadele Komisyonu'nun aldığı karar doğrultusunda, tüketicinin bilgisini almadan tüp satanlara para cezasının uygulanacağı bildirildi.

Batman Sason’da yıl sonu sergisi yapıldı

Batman’ın Sason ilçesinde bayan kursiyerlerin yıl sonu sergisi açıldı.
TÜM HABERLER
Kod Center