A A A

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Eklenme : 2017-05-04 10:49

BATMAN - Batman'da eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez Mehmet Akif İlkokulunda (Dost Okulu) okuyan Suriyeli öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Ülkelerindeki iç savaşın ardından geldikleri Batman'da eğitimlerine devam eden öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında Suriye'de yaşanan acı tabloyu sergiyle gözler önüne serdiler.

Bombardımanlarda evleri yıkılan kimi çocuklar maketten evler yaparken, kimileri de yıkılan cami, okul ve şehirlerin resmini çizip maketini yaparak, duygularını paylaştılar.

Savaş mağduru çocukların çizdiği resimlerden en çok dikkat çekenler ise deniz yoluyla Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıp boğulan mülteciler ve kimyasal gazlardan hayatını kaybeden çocuklar oldu.

Yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Dost Okulu Müdürü Fewaz Arrawi, "Yıl sonu etkinlikleri kapsamında çocuklarımız için bir sergi düzenledik. Dost Okulunda okuyan çocuklardan yaklaşık 100 kişi sergiye katkıda bulundu. Her çocuk, zihninde savaştan kalma bir şeyleri resimlerle hatırlatmaya çalıştı. Bazıları yıkılan evlerinin, bazıları yıkılan camilerin resimlerini çizdiler. Bazıları televizyonlarda gördüklerini çizdiler. Bazı öğrencilerimiz Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulan Suriyelilerin resimlerini çizdiler." dedi.

Deniz yoluyla Avrupa ülkelerine giderken boğulan mültecilerin resmini çizen öğrencilerden Sidra Osman Abdulhakim, "Bir buçuk sene önce Haseki kentinden kaçarak Batman'a yerleştim. Suriye savaşından kaçıp Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulanları çizdim. Çoğu akrabamız sularda boğuldu." şeklinde konuştu.

Kimyasal gaz nedeniyle hayatını kaybeden Suriyeli çocuğun resmini çizen Ferhad Faysal Hüseyin ise Beşar Esed tarafından atılan kimyasal bombalarla katledilen çoğu çocuk ve kadının resmini çizdiğini ifade etti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da

Diyarbakır'da "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı

2017-07-13 17:10:35

Diyarbakır'da, geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişiminde yaşananların fotoğraflarının sergilendiği "15 Temmuz Fotoğraf Sergisi" açıldı.

"15 Temmuz'u hamasete dönüştürmeden hamdimizi artırmalıyız"

2017-07-12 16:50:22

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 15 Temmuz'un hamasete dönüştürülmeden Allah'a olan hamdin ve şükrün arttırılması gerektiğini belirtti.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER