A A A

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Eklenme : 2017-05-04 10:49

BATMAN - Batman'da eğitimlerine devam eden Suriyeli çocuklar, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Suriyeli çocuklar savaşın acısını resmetti

Batman İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı merkez Mehmet Akif İlkokulunda (Dost Okulu) okuyan Suriyeli öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında ülkelerinde yaşanan savaşın acısını resmettiler.

Ülkelerindeki iç savaşın ardından geldikleri Batman'da eğitimlerine devam eden öğrenciler, yıl sonu etkinlikleri kapsamında Suriye'de yaşanan acı tabloyu sergiyle gözler önüne serdiler.

Bombardımanlarda evleri yıkılan kimi çocuklar maketten evler yaparken, kimileri de yıkılan cami, okul ve şehirlerin resmini çizip maketini yaparak, duygularını paylaştılar.

Savaş mağduru çocukların çizdiği resimlerden en çok dikkat çekenler ise deniz yoluyla Avrupa ülkelerine gitmeye çalışıp boğulan mülteciler ve kimyasal gazlardan hayatını kaybeden çocuklar oldu.

Yapılan etkinliklerle ilgili bilgi veren Dost Okulu Müdürü Fewaz Arrawi, "Yıl sonu etkinlikleri kapsamında çocuklarımız için bir sergi düzenledik. Dost Okulunda okuyan çocuklardan yaklaşık 100 kişi sergiye katkıda bulundu. Her çocuk, zihninde savaştan kalma bir şeyleri resimlerle hatırlatmaya çalıştı. Bazıları yıkılan evlerinin, bazıları yıkılan camilerin resimlerini çizdiler. Bazıları televizyonlarda gördüklerini çizdiler. Bazı öğrencilerimiz Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulan Suriyelilerin resimlerini çizdiler." dedi.

Deniz yoluyla Avrupa ülkelerine giderken boğulan mültecilerin resmini çizen öğrencilerden Sidra Osman Abdulhakim, "Bir buçuk sene önce Haseki kentinden kaçarak Batman'a yerleştim. Suriye savaşından kaçıp Almanya'ya gitmeye çalışırken boğulanları çizdim. Çoğu akrabamız sularda boğuldu." şeklinde konuştu.

Kimyasal gaz nedeniyle hayatını kaybeden Suriyeli çocuğun resmini çizen Ferhad Faysal Hüseyin ise Beşar Esed tarafından atılan kimyasal bombalarla katledilen çoğu çocuk ve kadının resmini çizdiğini ifade etti. (M. Fatih Akgül-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

İslam kültürünü camilerin duvarlarına nakşediyorlar

2017-06-21 16:12:44

Nakkaşlık ve hattatlığı günümüzde sürdüren ustalar, çeşitli renklerde ayet, hadis ve motifleri sabır ve titizlikle camilerin duvarlarına nakşediyorlar.

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

İki kardeş çeyrek asırdır dede mesleğini devam ettiriyor

2017-06-19 09:22:40

​Elazığ’da ikamet eden iki kardeş 25 yıldır dede mesleği olan el yapımı kadayıf üreticiliğini devam ettiriyor.

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

Gaziantep'te ilk kez “Baklava Alayı” düzenlendi

2017-06-16 12:20:38

17’inci yüzyılda başlatılan ve 500 yıllık bir Osmanlı geleneği olan “Baklava Alayı” Gaziantep’te ilk defa büyük bir katılımla canlandırıldı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER