A A A

Semaver ve mangal satışları başladı

Eklenme : 2017-05-04 10:19

VAN - Van'da Tarihi Sobacılar Çarşısı esnafı, havaların ısınmasıyla başlayan piknik sezonu dolayısıyla semaver ve mangal satışlarına başladı.

Semaver ve mangal satışları başladı

Van'ın en eski çarşılarından olan Tarihi Sobacılar Çarşısı'nda esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte semaver, mangal ve piknik malzemesi satışlarına başladı.

Semaver ve mangal kültürünün yaygın olduğu kentte hareketli günler yaşayan esnaf, bu yıl imalatını yaptıkları piknik malzemesi satışının artmasını umduklarını belirtti.

5 yıldır soba ve mangal üretimi yapan Metin Akçan isimli esnaf, "Yaz sezonumuza başladık. Çok şükür, yavaş yavaş işlerimiz açılıyor. Kış ayı içerisinde semaver ve mangal stoklarını yaptık. Şu an itibariyle yaz hazırlıklarımız sona erdi." dedi.

Kış sezonundaki soba satışlarını değerlendiren Akçan,  her yıl gittikçe işlerinin düştüğünü ancak bu yıl için umutlu olduklarını ifade ederek, "Soba satışları her yıl gittikçe düşüyor. Bu düşüşün sebebi ise her ilde olduğu gibi Van'da da doğalgaz kullanımı yaygınlaştı. Bu yüzden işlerimiz yavaş yavaş düşüyor ama bizler yine de soba, banyo sobası ve soba borusu imalatını yapıyoruz. İşlerimiz her yıl daha da kötüye gidiyor ama inşallah bu yıl işlerimiz açılacaktır. Tüm işler zincirleme olarak birbirine bağlıdır. Örneğin inşaat sezonu açılmadığı zaman bu bize kötü yansıyor." şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle işlerinin kötüye gittiğini ancak bu yıl umutlu olduklarını dile getiren Akçan, sözlerini şöyle tamamladı: "Daha umutluyuz. Bizler kendimizi huzurda hissetmediğimiz zaman bir sevinç yaşayamazsınız. Huzursuzluklar olduğu zaman sıkıntılar başlıyor. Bu huzursuzluk müşterilerimize de yansıyor. Yaşanan olaylar da bunu etkiledi. Bu yıl olaysız geçiyor, inşallah bu şekilde devam eder. İnşallah geçen yıla göre işlerimiz daha iyi olacak. Beklentilerimiz bu yöndedir. Sadece bizim açımızdan değil, diğer esnaf açısından da inşallah daha iyi olur."

"Semaver satışları iyi gidiyor"

10 yıldır soba, mangal ve semaver imalatı yaparak babadan kalma mesleğini sürdüren Yunus Atacan (27) ise özellikle semaver kültürünün yaygın olmasından dolayı satışların iyi olduğunu söyledi. Atacan, "10 yıldır bu mesleğin içindeyim. Normal bir kış sezonunu geride bıraktık ve yaz sezonuna giriyoruz. Satışlarımız yavaş yavaş başladı. İnşallah bu bizim için hayırlı olur. Halkımız semaver yakmayı sevdiği için öncelikle semaver üretimini yapıyoruz. Bu yüzden semaver satışları iyi gidiyor. Güneşli günlerde satışlarımız daha iyi gidiyor. İşlerimizin kötüye gittiği zamanlarda kendimizi sadece bu işle sınırlandırmıyoruz." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

2017-06-22 20:17:58

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Otobüs firmaları bayram dönüşünü bekliyor

Otobüs firmaları bayram dönüşünü bekliyor

2017-06-20 21:30:14

​Bayram öncesi çok sayıda insanın batı illerinden doğu illerine gelmesinden dolayı bilet satışlarında bir yoğunluk yaşanmadığını belirten otobüs firmaları, asıl yoğunluğun bayram sonrası dönüşlerde yaşanacağını söyledi.

SGK'dan muhtarlar için yeniden yapılandırma fırsatı

SGK'dan muhtarlar için yeniden yapılandırma fırsatı

2017-06-16 15:19:16

Van SGK İl Müdürlüğü, muhtarların 30 Mart'tan önceki borçlarının yapılandırma kapsamına alındığını açıkladı.

TÜM HABERLER

HÜDA PAR Bitlis esnafının sorunlarını dinledi

​Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bitlis’e gelen HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Doyar, esnafı ziyaret ederek sorun ve sıkıntılarını dinledi.

"Kudüs günü emperyalizmle mücadele günüdür"

​Dünya Kudüs Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hak ve Özgürlükler Platformu, Kudüs Gününün emperyalizmle mücadele günü olduğunu belirtti.

Pazarcılar umudu köylülere bağladı

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala Muş Belediye meydanında bayram pazarı kuruldu.

Nusaybin'de yeni konutlar inşa edilene kadar kira yardımı sürecek

​Mardin’in Nusaybin ilçesinde yaşanan yıkım dan sonra Nusaybin'e yapılacak olan konutların inşaatı bitene kadar kira yardımlarının devem edileceği bildirildi.

Kızıltepe'de saat kulesi yapıldı

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde eski Hastane Caddesi kavşağına saat kulesi inşa ettirildi.
TÜM HABERLER