A A A

Semaver ve mangal satışları başladı

Eklenme : 2017-05-04 10:19

VAN - Van'da Tarihi Sobacılar Çarşısı esnafı, havaların ısınmasıyla başlayan piknik sezonu dolayısıyla semaver ve mangal satışlarına başladı.

Semaver ve mangal satışları başladı

Van'ın en eski çarşılarından olan Tarihi Sobacılar Çarşısı'nda esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte semaver, mangal ve piknik malzemesi satışlarına başladı.

Semaver ve mangal kültürünün yaygın olduğu kentte hareketli günler yaşayan esnaf, bu yıl imalatını yaptıkları piknik malzemesi satışının artmasını umduklarını belirtti.

5 yıldır soba ve mangal üretimi yapan Metin Akçan isimli esnaf, "Yaz sezonumuza başladık. Çok şükür, yavaş yavaş işlerimiz açılıyor. Kış ayı içerisinde semaver ve mangal stoklarını yaptık. Şu an itibariyle yaz hazırlıklarımız sona erdi." dedi.

Kış sezonundaki soba satışlarını değerlendiren Akçan, her yıl gittikçe işlerinin düştüğünü ancak bu yıl için umutlu olduklarını ifade ederek, "Soba satışları her yıl gittikçe düşüyor. Bu düşüşün sebebi ise her ilde olduğu gibi Van'da da doğalgaz kullanımı yaygınlaştı. Bu yüzden işlerimiz yavaş yavaş düşüyor ama bizler yine de soba, banyo sobası ve soba borusu imalatını yapıyoruz. İşlerimiz her yıl daha da kötüye gidiyor ama inşallah bu yıl işlerimiz açılacaktır. Tüm işler zincirleme olarak birbirine bağlıdır. örneğin inşaat sezonu açılmadığı zaman bu bize kötü yansıyor." şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle işlerinin kötüye gittiğini ancak bu yıl umutlu olduklarını dile getiren Akçan, sözlerini şöyle tamamladı: "Daha umutluyuz. Bizler kendimizi huzurda hissetmediğimiz zaman bir sevinç yaşayamazsınız. Huzursuzluklar olduğu zaman sıkıntılar başlıyor. Bu huzursuzluk müşterilerimize de yansıyor. Yaşanan olaylar da bunu etkiledi. Bu yıl olaysız geçiyor, inşallah bu şekilde devam eder. İnşallah geçen yıla göre işlerimiz daha iyi olacak. Beklentilerimiz bu yöndedir. Sadece bizim açımızdan değil, diğer esnaf açısından da inşallah daha iyi olur."

"Semaver satışları iyi gidiyor"

10 yıldır soba, mangal ve semaver imalatı yaparak babadan kalma mesleğini sürdüren Yunus Atacan (27) ise özellikle semaver kültürünün yaygın olmasından dolayı satışların iyi olduğunu söyledi. Atacan, "10 yıldır bu mesleğin içindeyim. Normal bir kış sezonunu geride bıraktık ve yaz sezonuna giriyoruz. Satışlarımız yavaş yavaş başladı. İnşallah bu bizim için hayırlı olur. Halkımız semaver yakmayı sevdiği için öncelikle semaver üretimini yapıyoruz. Bu yüzden semaver satışları iyi gidiyor. Güneşli günlerde satışlarımız daha iyi gidiyor. İşlerimizin kötüye gittiği zamanlarda kendimizi sadece bu işle sınırlandırmıyoruz." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

Batman’da arı yetiştiricilerine destek duyurusu

2017-07-22 12:54:41

Batman Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, arı yetiştiricilerine yüzde 60 oranında hibe desteğinin verileceğini duyurdu.

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

Bina inşaatı maliyet endeksi arttı

2017-07-21 10:36:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bina inşaatı maliyet endeksi (BİME), Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2017 yılı ikinci çeyreğinde, toplamda bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,9 arttı.

"Dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçileri mağdur ediyoruz"

2017-07-21 08:59:00

​Gaziantep Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı, buğday taban fiyatını çok daha yüksek beklediklerini, açıklanan fiyatın dünyanın en pahalı girdilerini kullanan çiftçiyi memnun etmediğini söyledi.

TÜM HABERLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suud Kralı Selman ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suud Kralı Selman Bin Abdülaziz ile bir araya geldi.

Siyonist işgalciden küstah açıklama: Detektörler kalacak!

Siyonist işgalcilerin sözde Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi, Mescid-i Aksa'nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı.

Şırnak'ta bulunan cesedin kimliği belirlendi

Şırnak' bağlı İkizce köyü mevkiinde bulunan ve kime ait olduğu bilinmeyen erkek cesedinin kimliği Adli Tıptan gelen rapor doğrultusunda belirlendi.

Şifa kaynağı dut pekmezi

Anadolu’nun dört bir yanında farklı yöntemlerle yapılan ve içerdiği vitaminlerden dolayı birçok hastalığa şifa olan dut pekmezinin üretimine Bingöl'de başlandı.

Kalp krizi geçiren ŞÜ Rektörü Nas hayatını kaybetti

Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Nuri Nas, geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
TÜM HABERLER