A A A

Semaver ve mangal satışları başladı

Eklenme : 2017-05-04 10:19

VAN - Van'da Tarihi Sobacılar Çarşısı esnafı, havaların ısınmasıyla başlayan piknik sezonu dolayısıyla semaver ve mangal satışlarına başladı.

Semaver ve mangal satışları başladı

Van'ın en eski çarşılarından olan Tarihi Sobacılar Çarşısı'nda esnaf, havaların ısınmasıyla birlikte semaver, mangal ve piknik malzemesi satışlarına başladı.

Semaver ve mangal kültürünün yaygın olduğu kentte hareketli günler yaşayan esnaf, bu yıl imalatını yaptıkları piknik malzemesi satışının artmasını umduklarını belirtti.

5 yıldır soba ve mangal üretimi yapan Metin Akçan isimli esnaf, "Yaz sezonumuza başladık. Çok şükür, yavaş yavaş işlerimiz açılıyor. Kış ayı içerisinde semaver ve mangal stoklarını yaptık. Şu an itibariyle yaz hazırlıklarımız sona erdi." dedi.

Kış sezonundaki soba satışlarını değerlendiren Akçan,  her yıl gittikçe işlerinin düştüğünü ancak bu yıl için umutlu olduklarını ifade ederek, "Soba satışları her yıl gittikçe düşüyor. Bu düşüşün sebebi ise her ilde olduğu gibi Van'da da doğalgaz kullanımı yaygınlaştı. Bu yüzden işlerimiz yavaş yavaş düşüyor ama bizler yine de soba, banyo sobası ve soba borusu imalatını yapıyoruz. İşlerimiz her yıl daha da kötüye gidiyor ama inşallah bu yıl işlerimiz açılacaktır. Tüm işler zincirleme olarak birbirine bağlıdır. Örneğin inşaat sezonu açılmadığı zaman bu bize kötü yansıyor." şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle işlerinin kötüye gittiğini ancak bu yıl umutlu olduklarını dile getiren Akçan, sözlerini şöyle tamamladı: "Daha umutluyuz. Bizler kendimizi huzurda hissetmediğimiz zaman bir sevinç yaşayamazsınız. Huzursuzluklar olduğu zaman sıkıntılar başlıyor. Bu huzursuzluk müşterilerimize de yansıyor. Yaşanan olaylar da bunu etkiledi. Bu yıl olaysız geçiyor, inşallah bu şekilde devam eder. İnşallah geçen yıla göre işlerimiz daha iyi olacak. Beklentilerimiz bu yöndedir. Sadece bizim açımızdan değil, diğer esnaf açısından da inşallah daha iyi olur."

"Semaver satışları iyi gidiyor"

10 yıldır soba, mangal ve semaver imalatı yaparak babadan kalma mesleğini sürdüren Yunus Atacan (27) ise özellikle semaver kültürünün yaygın olmasından dolayı satışların iyi olduğunu söyledi. Atacan, "10 yıldır bu mesleğin içindeyim. Normal bir kış sezonunu geride bıraktık ve yaz sezonuna giriyoruz. Satışlarımız yavaş yavaş başladı. İnşallah bu bizim için hayırlı olur. Halkımız semaver yakmayı sevdiği için öncelikle semaver üretimini yapıyoruz. Bu yüzden semaver satışları iyi gidiyor. Güneşli günlerde satışlarımız daha iyi gidiyor. İşlerimizin kötüye gittiği zamanlarda kendimizi sadece bu işle sınırlandırmıyoruz." ifadelerini kullandı. (Yılmaz Sönmez-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

Tahıl ürünleri üretim miktarının artması bekleniyor

2017-05-25 10:58:34

Tahıl ürünleri üretim miktarlarının 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 4,4 oranında artarak yaklaşık 36,8 milyon ton olacağı tahmin edildi.

Konut satışları arttı

Konut satışları arttı

2017-05-24 10:46:39

Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu.

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

2017-05-23 16:08:38

Mardin merkez Artuklu Belediyesi ile Kaymakamlık tarafından hazırlanarak Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’ başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center