A A A

“Kur’an’a gelen saldırıların karşısında olacağız”

Eklenme : 2017-05-03 23:52

MUŞ - Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrenci ve akademisyenleri, Kur'an-ı Kerim ve İslam'a yönelik çirkin görüntülere sahne olmuş "İnek Bayramı"nın yeniden yapılacağının duyurulması üzerine üniversitede toplu Kur’an Kerim okuyarak duruma tepki gösterdi.

“Kur’an’a gelen saldırıların karşısında olacağız”

Kur'an-ı Kerim ve İslam'a yönelik çirkin görüntülere sahne olmuş İnek Bayramının yeniden yapılacağının duyurulması üzerine Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu ile bazı akademisyenler duruma tepki göstermek amacıyla toplu Kur’an-ı Kerim okudu.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bölümler Fakültesi Dekanlığı tarafından yapılan açıklamada 4-5 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak olan ve her yıl Ankara Üniversitesi'nin Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Cebeci Kampüsü'nde düzenlenen 'İnek Bayramı'nda  Kur'an-ı Kerim'e ve İslam'a yönelik çirkin görüntülere sahne olmuş, büyük tepki toplamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda da çok defa Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından düzenlenen 'İnek Bayramı'nın bu yıl da 4-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirileceği duyuruldu. Muş Alparslan Üniversitesi öğrencileri de duruma tepki gösterdi.

Heryıl düzenledikleri dışarıda Kur’an okuma Etkinliğini yapılan çirkinliğe tepki olarak yaptıklarını belirten Hayırda Buluşanlar Öğrenci Topluluğu danışmanı Öğretim Elemanı Hatip Erdoğmuş Kur’an’a gelen saldırıların karşısında olacaklarını belirterek, “Geçen seneden beri birazda farkındalık oluşturmak için dışarıda yaptığımız Kur’an okuma etkinliğimizi bu yıl da diğer topluluklarında desteğiyle gerçekleştirdik. Buradaki temel amacımız insanlarda farkındalık oluşturmak, insanların Kur’an’a olan ilgilerini arttırmaktır. Yine biliyorsunuz ki geçen sene bu günlerde Ankara Üniversitesi Siyasal Bölümler Fakültesinde bir grup öğrenci İnek Festivali adı altında Kur’an’a hakaretlerde bulundular, Kur’an ile alay ettiler, dalga geçtiler. Bunu önümüzdeki günlerde ayın 4 ile 5’inde tekrar yapmayı düşünüyorlarmış. Biz bu durumda tepkimizi ortaya koymak her durumda bunların yapacağı her çirkinliğin karşısında olacağımızı ve bunu devam ettirmeleri halinde üniversitemizde bir basın açıklaması yapacağız. Gerekirse üniversiteyi arayarak, faxlar atarak bu durumdan rahatsız olduğumuzu da dile getireceğiz. Amacımız insanların Kur’an’ı okuyup anlamalarını sağlamaktır.” şeklinde konuştu.

Kur’an’ın her zaman her yerde okunabileceğine dikkat çekmek istediklerini belirten topluluk üyesi Zeynep Bingöl ise, “Geçen sene de yaptığımız bir etkinlikti. Bu senede yapmış bulunuyoruz. Hayırda Buluşanlar olarak üç aylara girdiğimiz için bu konuya dikkat çekmek istedik. Üniversite öğrencileri olarak üniversite ortamında Kur’an-ı Kerim’e dikkat çekmek istiyoruz, öğrenci arkadaşlarımıza örnek olmak istiyoruz. Kur’an’ın sadece evlere, camilere hapsedilmeyeceğini kutsal kitabımızı her zaman her yerde okuyabileceğimizi göstermek amacıyla bu etkinliğimizi gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

Kur’an okumanın sadece evler ve Camilerle sınırlandırılmayacağını söyleyen topluluk gönüllüsü Ferit Tekeşe, “Kur'an evlerde ve duvarlarda asılmak için değil, Kur’an hayatın her alanında olmalıdır. Bu güzel etkinliği üniversitede yaparak öğrencilere Kur’an’ın hayatın her alanında var olduğunu göstermiş olduk." dedi. (Ayetullah Tarhan- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır'da 59 köyde sokağa çıkma yasağı

2017-05-29 03:27:15

Diyarbakır'ın 4 ilçesine bağlı 59 köyde düzenlenecek operasyonlar nedeniyle 2'nci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

"Dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacağız "

2017-05-28 21:57:40

Şırnak'ta bir dizi temaslarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dünyanın en büyük 10 devletinden biri olacaklarını söyledi.

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

Cinnet getiren kişi eşini ve iki kızını öldürdü

2017-05-28 21:11:35

Gaziantep'te psikolojik sorunları olduğu iddia edilen bir kişi, evini ateşe vererek eşi ile 3 çocuğunu bıçaklayarak intihar etmek istedi. Olayda anne ile 2 çocuğu hayatını kaybederken, baba ve oğlu ise yaralandı.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center