A A A

Nisan ayının zam şampiyonu domates oldu

Eklenme : 2017-05-03 12:37

VAN - TÜİK'in açıkladığı TÜFE ve ÜFE rakamlarına göre, nisan ayının zam şampiyonu domates oldu.

Nisan ayının zam şampiyonu domates oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü özer Coşğun tarafından yapılan açıklamaya göre, TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,31 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 11,87 oranında artış gösterdi.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesi'ne ait TÜFE'de ise bir önceki aya göre yüzde birlik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 12,19 oranında artış meydana geldiği belirtildi.

Çekirdek enflasyon olarak tabir edilen özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden mevsimlik ürünlerin hariç olduğu A grubunda yıllık değişimin yüzde 11,13 olduğu, C grubunda ise yıllık değişimin yüzde 9,42 olduğu ifade edildi.

Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış Türkiye genelinde yüzde 9,13'lük oran ile giyim ve ayakkabı grubunda olurken, en çok düşüş gösteren grup ise yüzde 0,02 ile haberleşme oldu. TRB2 Bölgesi'nde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 3,89'luk oranla giyim ve ayakkabı grubunda, en çok düşüş ise yüzde 0,02'lik oranla haberleşme grubunda oldu.

Nisan ayının zam şampiyonunun domates olduğunu açıklayan Coşğun, en çok ucuzlayan ürününse patlıcan olduğunu söyledi. Coşğun, "Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde domates yüzde 61,03 ve patates yüzde 29,33'lük oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dâhil olduğu TRB2 Bölgesi'nde ise domates 49,89 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 17,62 oranındaki artışla patates takip etti. Patlıcan ise yüzde 45,24'lük bir oranda değer kaybederek nisan ayında TRB2 Bölgesi'nin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 47,99 oranında değer kaybeden patlıcan en fazla ucuzlayan ürün oldu." dedi.

öte yandan, Türkiye içi ÜFE'de bir önceki aya göre yüzde 0,76‘lık bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise 16,37 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 1,04 artış, imalat-sanayi sektöründe yüzde 0,80 artış, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 0,82 düşüş ve su sektöründe ise yüzde 0,62 artış meydana geldi.

Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 0,91'lik oranla dayanıksız tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 22,12'lik oranla yine ara mallarında gerçekleşti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

2017-08-21 16:51:08

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

“Van son yüzyılın turizm patlamasını yaşadı”

“Van son yüzyılın turizm patlamasını yaşadı”

2017-08-21 12:09:43

TÜRSAB Van Bölge Yürütme Kurulu Başkanı, Van’da son aylarda gelen yoğun İranlı turistlerden dolayı son yüzyılın turizm patlaması yaşandığını söyledi.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi arttı

2017-08-21 10:43:58

Yurt dışı üretici fiyat endeksi temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2,24 arttı.

TÜM HABERLER

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ürdün El Hüseyniye Sarayı’nda

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah tarafından El Hüseyniye Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Hakkari'de FETÖ operasyonu: 3 gözaltı

Hakkari'de FETÖ'ye yönelik operasyonda, "ByLock" kullandıkları tespit edilen 3 şüpheli gözaltına alındı.
TÜM HABERLER