A A A

Baykan'da Kutlu Doğum etkinliği

Eklenme : 2017-05-01 16:44

SİİRT - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Siirt'in Baykan ilçesinde Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

 Baykan'da Kutlu Doğum etkinliği

Baykan ilçe meydanında gerçekleşen etkinliğe; HÜDA PAR Siirt Başkanı Behçet Sevgili, bölgenin kanaat önderleri ve çok sayıda davetli katıldı.

"Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla düzenlenen etkinlik, Molla Abdulkerim Sak'ın Kur'an-Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Hidayet İlahi Grubu Mevlid-i Şerif okudu.

İttihad'ul Ulema üyesi Molla Kerbela Şanlı, programda yaptığı konuşmada Hz. Muhammed'in kardeşlik ahlakına dikkat çekti.

Şanlı, "Yüce Allah, Kur'ân-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır, 'Mü'minler ancak kardeştirler. öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup sakının umulur ki esirgenirsiniz.' Peygamber Efendimiz de, iman kardeşliğinin önündeki her türlü engeli ortadan kaldırarak bütün müminleri kardeş ilân etmiştir. İslâm kardeşliği, ‘Allah için sevme' ilkesi etrafında kurulmuş samimiyete dayalı bir bağdır. Zira Peygamber Efendimiz güler yüzün, tatlı sözün bile bir iyilik olduğunu belirtmiştir. Bize birbirimizi sevmeyi tavsiye etmiştir. Mutlu ve huzurlu bir hayatın gerektirdiği her şeyi öğretmiştir. Bize insanca yaşamanın yollarını göstermiştir." dedi.

Sahabelerin örnek kardeşliğinden bahseden Şanlı, "Hz. Peygamber (sav) İslâm'ın yayıldığı ilk yıllardan itibâren inananlar arasında kardeşlik tesisini birlik, berâberlik ve dayanışmayı sağlamak, başarıların devamı ve sıkıntıların aşılması için en mühim tedbir olarak görmüş ve Mekke döneminin sıkıntılı yıllarında, hicretten önce her hâlükârda birbirlerine maddî ve manevi destek vermeleri şartıyla Müslümanları kendi aralarında kardeş kılmıştır. Mekke'de çeşitli sıkıntılarla karşılaşan Müslümanlar, bu gaye ile gerçekleştirilen kardeşliğin hayırlı bir meyvesi olarak sabır, sebat ve tahammül duygularıyla birbirleriyle kenetlenmişlerdir. Birbirleriyle kenetlenen ilk Müslümanlar, müşrikler karşısında bir bedenin organları ve bir binanın tuğlaları gibi eğilmeden dimdik durmayı başarmışlar, istikâmetlerini kaybetmeden hicret günlerine erişmişlerdir." ifadelerini kullandı.

Hidayet ilahi Grubu, kız ve erkek çocuklardan oluşan grubun seslendirdiği ilahi ve ezgilerin ardından, Meryem Tetik ve Fatma Güngör'ün okudukları "Kırk Yaşındasın" şiiri katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Program, yapılan dua ile sona erdi. (Cuma Ant- İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

2017-08-17 07:24:42

​Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, bazı illerde kuvvetli yağış olması bekleniyor.

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

Askerlerin üzerine yıldırım düştü: 2 yaralı

2017-08-16 22:24:30

​Tunceli'de askerlerin üzerine yıldırım düşmesi soncu 2 askerin yaralandığı bildirildi.

Diyarbakır'da uçuşlar iptal edildi

Diyarbakır'da uçuşlar iptal edildi

2017-08-16 21:39:03

​Diyarbakır Havalimanında pist aydınlatma sisteminde yaşanan arıza nedeniyle tüm uçuşlar geçici süreliğine iptal edildi.

TÜM HABERLER

Kredi kartlarının internetten alışverişe onay süresi uzatıldı

​Banka ve kredi kartlarının elektronik ticarette kullanılabilmesi kart sahiplerinin onayı için verilen süre 31 Aralık'a kadar uzatıldı.

"Hiçbir iz olmamasına rağmen çalışmaları dikkatli yürütüyoruz"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı, iplik fabrikasında çıkan yangında kaybolan fabrika sahibiyle ilgili hiçbir iz olmamasına rağmen arama çalışmalarının dikkatle yürütüldüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran Genelkurmay Başkanı'nı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Genelkurmay Başkanı Bakıri’yi kabul etti.

AFAD'da Deprem Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı

Deprem Danışma Kurulu'nun 2017 yılı ikinci toplantısı, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın katılımıyla AFAD'da yapıldı.

“Kurban Bayramı sevinci ile fakirlere et ulaştıralım”

Umut Kervanı'nın Gaziantep’teki yetkililerinden Mustafa Özaslan, kurban bayramı çalışmalarını başlattıklarını belirterek, hayırseverlere kurban bağışı çağrısında bulundu.
TÜM HABERLER