A A A

Laleler Muş Ovası'nı şenlendirdi

Eklenme : 2017-05-01 16:18

MUŞ - Baharın gelmesiyle birlikte tüm güzellikleriyle topraktan çıkan Kırmızı Muş Lalesi ovayı şenlendirdi.

Laleler Muş Ovası'nı şenlendirdi

Meşhur Kırmız Muş Lalesi baharın gelişiyle birlikte ovayı şenlendirmeye başladı. Her yıl nisan ayının sonlarına doğru çıkmaya başlayan laleler ovayı kırmızıya bürürken ovaya adeta yeni bir hayat bahşetti.

Muş'un sembolü haline gelen Muş Lalesi özellikle ekimin yapılmadığı, kimyasal ilaçların kullanılmadığı ham toprakta çıkıyor. Kırmızı renkleriyle Muş Ovasını kırmızıya boyayan lalenin ömrünün yaklaşık 15 gün olduğu belirtiliyor.

Ovanın belirli yerlerinde çıkan laleler halkın ve yoldan geçen yolcuların uğrak yeri olmaya başladı. Araçlarını yol kenarına park edip lale toplayan vatandaşlar resim çektirip görsel şöleni yaşıyorlar.

Hafta sonunun lale toplayarak değerlendirdiğini söyleyen M. Şirin Alataş, "Genel olarak nisan ayının sonunda Muş Lalesi olarak bildiğimiz kırmızı laleler özellikle Muş Ovası'nın belli kesimlerinde kırmızıya boyar. Hafta sonunu değerlendirmek için lale toplamaya geldik." dedi.

Muş'un lale ile ülkeye tanıtıldığını belirten Hacer Büyközer ise ailece lale toplamaya geldiklerini belirterek, "Lale nisan ayında yeşeren Muş'la özdeşleşmiş güzel bir çiçektir. Ailecek buraya geldik, çok güzel bir yer, hep birlikte burada lale topluyoruz. Muş lale ile ülkemize tanıtıldı. Muş'un en güzel özelliklerinden biri olan lale Muşumuzun tanıtılmasında önemli bir etkendir. Buraya her nisan ayında zevkle geliyoruz. Lalelerin fotoğrafını çekiyoruz, topladığımız laleleri sevdiklerimize götürüyoruz." şeklinde konuştu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"En hayırlı kazanç alın teriyle elde edilen kazançtır"

2017-07-25 13:38:07

Gaziantep'te yarım asrı aşkın süredir marangozluk yaparak geçimini sağlamaya çalışan marangoz ustası, helalinden ve alın terinden kazanç elde etmek kadar güzel bir kazancın olmadığını söyledi.

"Arkadaş ortamında uyuşturucu kullanmaya başladık"

2017-07-24 17:22:30

Diyarbakır ÇEMATEM'de tedavi gören gençler, arkadaş ortamında uyuşturucu kullanmaya başladıklarını belirterek, akranlarına uyarılarda bulundular.

Bursa Kamu Hastanelerinde ilk organ nakli gerçekleşti

Bursa Kamu Hastanelerinde ilk organ nakli gerçekleşti

2017-07-24 15:31:20

Bursa Kamu Hastaneler Birliğine bağlı Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ilk organ nakli gerçekleşti.

TÜM HABERLER

Nusaybin’den Suriye’ye uzanan tünel bulundu

​Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye uzanan bir tünel daha ortaya çıkarıldı.

Müftülerin nikâh kıyma yetkisi TBMM'ye sunuldu

​Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda değişiklik yapılan tasarısı TBMM'ye sunuldu.

Diyanet "Kendi Dilinden FETÖ" çalışmasını yayımlayacak

FETÖ'nün 40 yıllık söylemini inceleyen Diyanet İşleri Başkanlığı, yarın "Kendi Dilinden FETÖ-Örgütlü Bir Din İstismarı" başlıklı çalışmasını yayımlayacak.

"Söz konusu Kudüs olunca Müslümanların tek ses olması gerekiyor"

Siyonist işgalcilerin Mescid-i Aksa'da Müslümanları katledip Harem-i Şerif'i ibadete kapatmasını değerlendiren Molla Bahri Kılıç, bütün Müslümanların, söz konusu Kudüs gibi mukaddes değerler olunca tek ses olması gerektiğini söyledi.

"Kur'an'ı bilen bir gençliğin yetişmesine ihtiyacımız var"

Kanaat önderleri ve müderrislerle bir araya gelen Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Kur'an-ı Kerim'i bilen ve Allah'ı dilinden düşürmeyen bir gençliğin yetişmesine ihtiyaçları olduğunu söyledi.
TÜM HABERLER