A A A

Laleler Muş Ovası'nı şenlendirdi

Eklenme : 2017-05-01 16:18

MUŞ - Baharın gelmesiyle birlikte tüm güzellikleriyle topraktan çıkan Kırmızı Muş Lalesi ovayı şenlendirdi.

Laleler Muş Ovası'nı şenlendirdi

Meşhur Kırmız Muş Lalesi baharın gelişiyle birlikte ovayı şenlendirmeye başladı. Her yıl nisan ayının sonlarına doğru çıkmaya başlayan laleler ovayı kırmızıya bürürken ovaya adeta yeni bir hayat bahşetti.

Muş’un sembolü haline gelen Muş Lalesi özellikle ekimin yapılmadığı, kimyasal ilaçların kullanılmadığı ham toprakta çıkıyor. Kırmızı renkleriyle Muş Ovasını kırmızıya boyayan lalenin ömrünün yaklaşık 15 gün olduğu belirtiliyor.

Ovanın belirli yerlerinde çıkan laleler halkın ve yoldan geçen yolcuların uğrak yeri olmaya başladı. Araçlarını yol kenarına park edip lale toplayan vatandaşlar resim çektirip görsel şöleni yaşıyorlar.  

Hafta sonunun lale toplayarak değerlendirdiğini söyleyen M. Şirin Alataş, “Genel olarak nisan ayının sonunda Muş Lalesi olarak bildiğimiz kırmızı laleler özellikle Muş Ovası'nın belli kesimlerinde kırmızıya boyar. Hafta sonunu değerlendirmek için lale toplamaya geldik.” dedi.

Muş’un lale ile ülkeye tanıtıldığını belirten Hacer Büyközer ise ailece lale toplamaya geldiklerini belirterek, “Lale nisan ayında yeşeren Muş’la özdeşleşmiş güzel bir çiçektir. Ailecek buraya geldik, çok güzel bir yer, hep birlikte burada lale topluyoruz. Muş lale ile ülkemize tanıtıldı. Muş’un en güzel özelliklerinden biri olan lale Muşumuzun tanıtılmasında önemli bir etkendir. Buraya her nisan ayında zevkle geliyoruz. Lalelerin fotoğrafını çekiyoruz, topladığımız laleleri sevdiklerimize götürüyoruz.” şeklinde konuştu. (Ayetullah Tarhan-İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"21 bin 664 kişi böbrek nakli bekliyor"

2017-05-28 12:24:26

Mayıs ayı itibariyle 21 bin 664 kişinin böbrek nakli beklediğini belirten uzmanlar, genel olarak yaklaşık 25 bin insanın organ nakli beklediğini, bu konuda toplumun bilinçlenmesi adına daha çok çaba gösterilmesi gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Çatal yutan genç kız ameliyata alındı

Çatal yutan genç kız ameliyata alındı

2017-05-27 23:39:51

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde ikamet eden bir genç kız çatal yuttu.

Stajyer hemşirenin vurduğu iğne hayatını kararttı

Stajyer hemşirenin vurduğu iğne hayatını kararttı

2017-05-27 17:02:28

Mardin'de grip şikâyetiyle gittiği hastanede stajyer hemşirenin vurduğu iğneden sonra sağ ayağının tutmadığını savunan genç, hayatının karartıldığını söyledi.

TÜM HABERLER

20 yıldır muhtaçlara ekmek dağıtıyorlar

Batman'da bir fırın, hayırseverlerin de yardımıyla yaklaşık 20 senedir geleneksel hale getirdiği Ramazan'da fakir ve muhtaç ailelere bedava ekmek dağıtımına deva ediyor.

Diyarbakır’da trafik kazası: Bir yaralı

Diyarbakır-Mardin Karayolunda meydana gelen trafik kazasında bir kişi ağır yaralandı.

İçişleri Bakanı Kato Dağı'nda operasyon bölgesinde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinin 2 bin 900 rakımlı Kato Dağı'nda, 40 gündür PKK'ye yönelik operasyon gerçekleştiren asker ve güvenlik korucularını ziyaret etti.

Manisa'da tedavi gören tüm askerler taburcu oldu

Kırkağaç Jandarma Komando Eğitim Alayında rahatsızlanan askerlerin tamamı taburcu oldu.

Kasapların yaptığı zamma müdahale

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde Ramazan ayını fırsat bilen kimi kasapların yaptığı zamma belediye müdahale etti.
TÜM HABERLER
$('#large').click(function (event) { event.preventDefault(); $('h1').animate({ 'font-size': '36px', 'line-height': '50px' }); $('h2').animate({ 'font-size': '30px', 'line-height': '6s0px' }); $('p').animate({ 'font-size': '16px', 'line-height': '25px' }); }); $('a').click(function () { $('a').removeClass('selected'); $(this).addClass('selected'); }); });
Kod Center