A A A

Güneydoğulu ihracatçılar vites yükseltti

Eklenme : 2017-05-01 15:57

GAZİANTEP - 2017 yılının ilk dört ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Güneydoğulu ihracatçılar vites yükseltti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, ihracatın arttırılmasına yönelik çabaların sonuç verdiğini ve 2017 yılının ilk dört ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyledi.

İhracatçıların dünyanın dört bir yanında ihracatı arttırmak için çalıştığını, yapılan çalışmaların sonuç vermeye başladığını ifade eden Çıkmaz, Gaziantep'in ise Ocak-Nisan dönemindeki ihracatının 2 milyar 156 milyon 160 bin dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.

Çıkmaz, “2017'nin Ocak-Nisan döneminde geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 1,4'lük artışla toplam 2 milyar 652 milyon 116 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Aynı dönemde TİM'e bağlı olarak faaliyet gösteren diğer ihracatçı birlikleri adına da 127 milyon 882 bin dolarlık ihracat kayda alındı. Böylece birliğimiz ihracat kayıt işlem hacmi diğer birlikler adına alınan kayıtlarla birlikte 2 milyar 779 milyon 998 bin dolar oldu.” dedi.

“İhracatta Ortadoğu ülkeleri birinci AB ülkeleri ikinci sırada”

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin öne çıktığına dikkat çeken Çıkmaz, şöyle konuştu: “Bölgemiz ihracatında Ortadoğu ülkeleri yüzde 54,5 payla ilk sırada yer aldı. AB ülkeleri yüzde 18,2 ile ikinci ve Afrika ülkeleri de yüzde 10,6 ile üçüncü sırada bulunuyor. 182 ülkeye ihracat gerçekleştirildi ve bu ülkelerden Irak, ABD,  Suudi Arabistan,  Suriye,  İran,  İtalya,  Almanya,  İngiltere ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkeler olarak dikkat çekmektedir. Dünyanın bütün kıtalarında ve ülkelerinde ihracatımızı arttırmaya yönelik çalışmalar yürüten ihracatçılarımızın çalışmaları sonuç verdi. Bu verileri daha da artırmak için daha çok çalışıp daha çok üreteceğiz. Ülke ziyaretlerine önem veren iş dünyamızın çalışmaları sonucu dünya Türk mallarını daha iyi tanıdı. Bu çalışmalarla aynı zamanda Türk ürünlerine duyulan güvende arttı. Bu anlamda ihracatçılarımızı tebrik ediyorum.”

Sektör bazında da ihracatta öne çıkan ürünlerin halı, iplik, kumaşlar, değirmencilik ürünleri, pastacılık ürünleri, bitkisel yağlar, plastikler, dış giyim, demir çelik mamulleri, diğer gıda müstahzarları olduğunu ifade eden Çıkmaz, ihracatın artmasına yönelik çalışmaların 2017 yılının son 8 ayında da devam ettirileceğini kaydetti.

“Gaziantep Güneydoğu ve Türkiye’nin lokomotif ili”

Bölgenin sanayi ve ticaret kenti Gaziantep’in bölgenin yükünü sırtladığını belirten Çıkmaz, fedakârca çalışan sanayicilerin ihracatın artırılmasına katkı sağlamaya devam ettiğini vurguladı.

Ocak-Nisan döneminde Gaziantep’ten 2 milyar 156 milyon 160 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Çıkmaz,  Gaziantep'in Türkiye'nin en çok ihracat yapan beşinci ili konumundaki yerini ise koruduğunu belirtti.

Çıkmaz, Gaziantep'in ihracatında hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, tekstil ve ham maddeleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünlerinin öne çıktığını ifade etti. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Konut satışları arttı

Konut satışları arttı

2017-05-24 10:46:39

Türkiye genelinde konut satışları nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 oranında artarak 114 bin 446 oldu.

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

Mardin’de ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’nin imzaları atıldı

2017-05-23 16:08:38

Mardin merkez Artuklu Belediyesi ile Kaymakamlık tarafından hazırlanarak Dicle Kalkınma Ajansı’na sunulan ‘Tasarım ve İnovasyon Merkezi Projesi’ başarılı bulunarak destek almaya hak kazandı.

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 15 azaldı

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 15 azaldı

2017-05-23 12:00:20

TÜİK, Yapı İzin İstatistikleri verilerine göre bu yılın ocak-mart ayında yapı ruhsatı verilen bina sayısı yüzde 15 azaldı.

TÜM HABERLER

Tunceli'de 2 asker yaralandı

Tunceli'nin merkez Çiçekli bölgesinde PKK'ye yönelik operasyonda 2 asker yaralandı.

Konya merkezli 27 ilde FETÖ operasyonu

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Konya merkezli 27 ilde operasyon düzenlendi.

Keklik beslemek Doğu ve Güneydoğuda kültürel bir sevgidir

Adıyaman’da yaşayan Abuzer Ok, zamanının büyük bölümünü geçirdiği kekliklerin kendisini kötü alışkanlıklardan ve stresten arındırdığını ifade etti.

Nusaybin’de "Dünya Çevre Günü" etkinlikleri yapıldı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde "Dünya Çevre Günü" kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tartıştığı ağabeyini öldürdü iddiası

Gaziantep’te bir kişinin tartıştığı ağabeyini göğsünden bıçaklayarak öldürdüğü iddia edildi.
TÜM HABERLER
Kod Center