A A A

Muş’ta coşkulu Kutlu Doğum etkinliği

Eklenme : 2017-04-30 08:10

MUŞ - Peygamber Sevdalıları Platformu, Muş Şehir Stadyum’unda halkın yoğun katılımıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenledi. Etkinlikte, hak ve adaletin hâkim olması için herkesin adil olmaya gayret etmesi gerektiği vurgulandı.

Muş’ta coşkulu Kutlu Doğum etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu Muş Koordinatörlüğü tarafından Şehir Stadyum’unda "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine Muşlular yoğun ilgi gösterdi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Muş İl Koordinatörlüğü tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla belediye araçları vatandaşları ücretsiz taşıdı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı etkinliğe gelenler, meydanın çevresinde kurulan polis kontrol noktalarından geçtikten sonra alana girebildi.

Kutlu doğum etkinliğine; HÜDA PAR GİK Üyesi İnan Sur ile İstişare Kurulu Üyesi Zeynelabidin Gülsever, HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saat 13.00’de Abdurrahman Tarhan’ın sunuculuğunu yaptığı etkinlik, Muş Alparslan Üniversitesi Camisi İmamı Hafız Mehmet Agit’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından salâvat ve tekbirlerin getirildiği programda, Mevlid-i Şerif okundu. Daha sonra Grup Vahdet sanatçıları ile Özcan Atsat ilahi ve ezgiler seslendirdi.

Araştırmacı-Yazar Nihat Tay yaptığı konuşmasında bugünün en büyük davası ve hakikatinin İslam olduğunu aynı şekilde yarınlarında en büyük davası ve hakikatinin İslam olacağını söyledi.

Tay, “İslam bütün insanlığı kuşatan bir rahmet medeniyetidir. Çünkü İslam bütün insanlığı huzura güven kurtuluşa ve saadete davet eden bir şefkat medeniyetidir. İslam bütün insanlığa hak ve adalet çağrısı yapan bir izzet medeniyetidir. Tarih şahittir ki adalet sütunları yıkılmış bir toplumlar ayakta kalmayı başaramamıştır. Bir yerde adalet yıkılırsa huzurda yıkılır, güvende yıkılır, insanlıkta yıkılır. Hak ve adaletle hükmetmeyen düzenler çöplüktür. Hak ve adalet ile karar vermeyen hâkimler, savcılar, liderler, yöneticiler şeytanın birer çöplük memurlarıdırlar. İslam medeniyeti her zaman haktan ve adaletten yana olmuştur. İslam milletine mensup Müslümanlar çok iyi biliyorlar ki bir medeniyetin adalet mekanizması çökerse o milletin her şeyi çöker. O yüzden bir milletin hayatından adalet mekanizmasını çekmek demek o milletin kafasına kurşun sıkmak demektir. Bir milletin hayatından adalet mekanizmasını çekmek demek o milletin hürriyetine ve özgürlüğüne kurşun sıkmak demektir.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra okunan şiir ve seslendirilen ilahi ile ezgilerin ardından Araştırmacı Yazar M. Ali Ortaç da bir konuşma yaparak Muhammed ümmetine ait olduğunu söyleyen kimsenin etrafına güven aşılaması gerektiğini belirtti.

Ortaç, “İnsanın etrafındakilere ve toplumuna adil olması gerekir. Anne ve babaların hakkını bilememiz gerekir. Eşimizin, evladımızın, komşumuzun ve akrabalarımızın hakkını bilip bunlara sahip çıkmamız gerekir. İşlerimizde adaletli olmamız gerekir. Bizim işçilerimize de adil olmamız gerekir. Eğer bizler adil insanlar olursak o zaman Allah adaleti hâkim kılar. Peygamberimizin de dediği gibi, ‘Siz nasıl olursanız öyle yönetilirsiniz.’ Hz Muhammed’in adaleti ve şeriatının hâkim olması için bizim adil Müslümanlar olmamız gerekir.” dedi.

Sahabelerin imtihanlarını kazandığını, imtihan sırasının bizlerde olduğunu söyleyen Ortaç, “Adaletin hâkim olmasını istiyorsak etrafımıza güven dağıtmamız gerekir. İnsanlar bize güvenmeli, ‘Muhammed’in ümmetinden biri demişse doğrudur.’ demelidirler. Siz sahabelerin tekrar mezarlarından kalkacağını mı düşünüyorsunuz? Hayır, onlar en güzel şekilde imtihanlarını kazandılar, Muhammed’in dinine sahip çıktılar. Bazıları şehit olarak bazıları da şahit olarak Allah’ın huzuruna çıktılar. Bugün imtihan sırası bizdedir. Bugünün Nesibeleri, Fatımaları, Sümeyyeleri, Alileri, Ömerleri Hamzaları, Musapları sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

Etkinlik, okunan ilahi ve ezgilerin ardından yapılan duayla sona erdi. (Ayetullah Tarhan-İLKHA)  YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

Ardahan’ da Kutlu Doğum programı düzenlendi

2017-05-18 22:57:20

Peygamber Sevdalıları Platformu, Ardahan’ da Kutlu Doğum etkinliği düzenledi.

TÜM HABERLER

AYM CHP milletvekillerinin iptal başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, CHP milletvekillerinin Kolluk Gözetim Komisyonu Kurulması Hakkında Kanun'un bazı bölümlerinin iptaline ilişkin başvurusunu reddetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan BAE'yle imzalanan anlaşmayı onayladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'yle savunma ve sanayi alanında imzalanan anlaşmayı onayladı.

Hava durumu nasıl olacak?

Türkiye'nin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, İç Ege, Batı ve Orta Akdeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu'nun güney kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçeceği bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan UETD heyetini kabul etti

Belçika'da bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, UETD heyetini kaybetti.

Van Rahmet Eli Ramazan'a hazırlanıyor

Van Rahmet Eli Gıda Bankası, Ramazan ayı dolayısıyla dar gelirli aileler için yardım çalışması başlattı.
TÜM HABERLER
Kod Center