A A A

Muş’ta coşkulu Kutlu Doğum etkinliği

Eklenme : 2017-04-30 08:10

MUŞ - Peygamber Sevdalıları Platformu, Muş Şehir Stadyum’unda halkın yoğun katılımıyla Kutlu Doğum etkinliği düzenledi. Etkinlikte, hak ve adaletin hâkim olması için herkesin adil olmaya gayret etmesi gerektiği vurgulandı.

Muş’ta coşkulu Kutlu Doğum etkinliği

Peygamber Sevdalıları Platformu Muş Koordinatörlüğü tarafından Şehir Stadyum’unda "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temasıyla düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğine Muşlular yoğun ilgi gösterdi.

Peygamber Sevdalıları Platformu Muş İl Koordinatörlüğü tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde, alana ulaşımın rahat sağlanması amacıyla belediye araçları vatandaşları ücretsiz taşıdı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı etkinliğe gelenler, meydanın çevresinde kurulan polis kontrol noktalarından geçtikten sonra alana girebildi.

Kutlu doğum etkinliğine; HÜDA PAR GİK Üyesi İnan Sur ile İstişare Kurulu Üyesi Zeynelabidin Gülsever, HÜDA PAR Muş İl Başkanı M. Şirin Çağlayan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saat 13.00’de Abdurrahman Tarhan’ın sunuculuğunu yaptığı etkinlik, Muş Alparslan Üniversitesi Camisi İmamı Hafız Mehmet Agit’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından salâvat ve tekbirlerin getirildiği programda, Mevlid-i Şerif okundu. Daha sonra Grup Vahdet sanatçıları ile Özcan Atsat ilahi ve ezgiler seslendirdi.

Araştırmacı-Yazar Nihat Tay yaptığı konuşmasında bugünün en büyük davası ve hakikatinin İslam olduğunu aynı şekilde yarınlarında en büyük davası ve hakikatinin İslam olacağını söyledi.

Tay, “İslam bütün insanlığı kuşatan bir rahmet medeniyetidir. Çünkü İslam bütün insanlığı huzura güven kurtuluşa ve saadete davet eden bir şefkat medeniyetidir. İslam bütün insanlığa hak ve adalet çağrısı yapan bir izzet medeniyetidir. Tarih şahittir ki adalet sütunları yıkılmış bir toplumlar ayakta kalmayı başaramamıştır. Bir yerde adalet yıkılırsa huzurda yıkılır, güvende yıkılır, insanlıkta yıkılır. Hak ve adaletle hükmetmeyen düzenler çöplüktür. Hak ve adalet ile karar vermeyen hâkimler, savcılar, liderler, yöneticiler şeytanın birer çöplük memurlarıdırlar. İslam medeniyeti her zaman haktan ve adaletten yana olmuştur. İslam milletine mensup Müslümanlar çok iyi biliyorlar ki bir medeniyetin adalet mekanizması çökerse o milletin her şeyi çöker. O yüzden bir milletin hayatından adalet mekanizmasını çekmek demek o milletin kafasına kurşun sıkmak demektir. Bir milletin hayatından adalet mekanizmasını çekmek demek o milletin hürriyetine ve özgürlüğüne kurşun sıkmak demektir.” İfadelerini kullandı.

Daha sonra okunan şiir ve seslendirilen ilahi ile ezgilerin ardından Araştırmacı Yazar M. Ali Ortaç da bir konuşma yaparak Muhammed ümmetine ait olduğunu söyleyen kimsenin etrafına güven aşılaması gerektiğini belirtti.

Ortaç, “İnsanın etrafındakilere ve toplumuna adil olması gerekir. Anne ve babaların hakkını bilememiz gerekir. Eşimizin, evladımızın, komşumuzun ve akrabalarımızın hakkını bilip bunlara sahip çıkmamız gerekir. İşlerimizde adaletli olmamız gerekir. Bizim işçilerimize de adil olmamız gerekir. Eğer bizler adil insanlar olursak o zaman Allah adaleti hâkim kılar. Peygamberimizin de dediği gibi, ‘Siz nasıl olursanız öyle yönetilirsiniz.’ Hz Muhammed’in adaleti ve şeriatının hâkim olması için bizim adil Müslümanlar olmamız gerekir.” dedi.

Sahabelerin imtihanlarını kazandığını, imtihan sırasının bizlerde olduğunu söyleyen Ortaç, “Adaletin hâkim olmasını istiyorsak etrafımıza güven dağıtmamız gerekir. İnsanlar bize güvenmeli, ‘Muhammed’in ümmetinden biri demişse doğrudur.’ demelidirler. Siz sahabelerin tekrar mezarlarından kalkacağını mı düşünüyorsunuz? Hayır, onlar en güzel şekilde imtihanlarını kazandılar, Muhammed’in dinine sahip çıktılar. Bazıları şehit olarak bazıları da şahit olarak Allah’ın huzuruna çıktılar. Bugün imtihan sırası bizdedir. Bugünün Nesibeleri, Fatımaları, Sümeyyeleri, Alileri, Ömerleri Hamzaları, Musapları sizlersiniz.” şeklinde konuştu.

Etkinlik, okunan ilahi ve ezgilerin ardından yapılan duayla sona erdi. (Ayetullah Tarhan-İLKHA) 

Etkinliğin tamamı: https://youtu.be/3iHargEvcHc YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

İLKHA Kutlu Doğum etkinliklerinin tam videolarını paylaştı

2017-06-25 12:56:58

İLKHA, Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından bu yıl yüzlerce merkezde düzenlenen ve her biri büyük coşkuya sahne olan Kutlu Doğum etkinliklerinin video çekimlerinin tamamını paylaştı.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

TÜM HABERLER

Yalçın: Teklif kalkınmanın da kapısını aralasın

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, hükümetin memurlara yönelik son zam teklifine ilişkin, " Teklif, adaletin kapısını aralıyor, ama kalkınmanın kapısını aralamıyor." dedi.

Minik yürekler namazı öğrenme sevinci ile yürüdü

Kur'an Nesli Platformu tarafından ilan edilen "Ağustos Ayı Namaz Ayı" etkinlikleri kapsamında 2 haftalık namaz eğitimini başarıyla tamamlayan çocuklar için Diyarbakır’ın Çınar ilçesinde program düzenlendi.

AÖF internet başvuru işlemleri başladı

Bugün itibariyle başlayan Açıköğretim Fakültesi internet başvuru işlemleri 29 Ağustos'ta sona erecek.

Fırat Nehri'ne giren çocuk boğuldu

Gaziantep'te serinlemek için arkadaşlarıyla birlikte Fırat Nehri'ne giren çocuk hayatını kaybetti.

NASA 140 bin veriyi kamuoyuyla paylaştı

NASA, fotoğraf ve videolardan oluşan 140 bin veriyi dünya kamuoyuyla paylaştı.
TÜM HABERLER