A A A

"Siyasetin istikrarı son derece pozitif bir dönem başlayacak"

Eklenme : 2017-04-29 15:12

DENİZLİ - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, kongre kararının ardından AK Parti'nin başına geçmesiyle Türkiye’de siyasetin istikrarı ve öngörülebilirliği açısından son derece pozitif bir dönem başlayacağını söyledi.

Ekonomi Bakan Nihat Zeybecki, MÜSİAD Denizli Şubesinin düzenlediği Mermer ve Maden Sektör Toplantısına katıldı. Başaranlar Mermer Toplantı salonunda yapılan toplantıya Bakan Zeybekci'nin yanı sıra, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz, MÜSİAD yetkilileri ve davetliler katıldı.

Bakan Zeybekci, toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye üyeliği ile ilgili konuşan Bakan Zeybekci, "Cumhurbaşkanı'mızın AK Parti'ye üyeliği, AK Parti genel başkanlığa adaylığı resmen başladı. 21 Mayıs'ta çok aksine bir şey olmazsa veya 21 Mayıs'a yakın bir zamanda, partimizin merkez kurulunun alacağı bir karar, ondan sonraki süreçte gereken yerine getirilecektir. Eğer kongre kararı onaylarsa, Cumhurbaşkanımız partinin yönetiminde aktif olarak üstlenecektir. Bu da Türkiye'de siyasetin istikrarı ve öngörülebilirliği son derece pozitif bir dönem başlayacak." dedi.

Olası Kabine değişikliğini de değinen Bakan Zeybekci, gerek partide gerekse yönetimde ve gerekse hükümette yapılan değişikliklerin normal olduğunu söyledi.

Bakan Zeybekci, "Değişiklikler hep olagelmiştir ve bunlar da hep sağlıklı olmuştur. İhtiyaç duyulursa bu alanların her ikisinde de gerek parti yönetiminde gerekse kabinede bu değişikliklerin olması bunlar öncekiler gibi son derece normal olacaktır. Yani kabinede ne olacak, kabinede değişikliklerin içeriği ne olacak… Onun için Türkiye'de belirsizliğin veya ekonomiyle ilgili veya başka alanlara bunun maliyetini, faturasını çıkarmaya çalışmak, artık bunlar eski moda olan şeyler. Kongre süreci ve diğer süreçler İnşallah bu da hızlı bir şekilde tamamlanır. Türkiye 2019 Mart'ına kadar yerel seçimler, 2019'un son baharı Kasım'ına kadar da genel seçimler ile ilgili seçimsiz bir dönemle artık önüne bakacak." açıklamasını yaptı

Merkez Bankasının aldığı kararların arkasında olduklarını belirten Bakan Zeybekci, "Merkez Bankasının son dönemlerdeki yaptığı uygulamaların arkasındayız. Yaklaşık bir yıldan beri, 61. Hükumet dönemindeki bakanlık dönemimizde, genel itibariyle bu açıklamalarda bulunuldu. Son dönemlerdeki gerek faiz uygulamalarıyla ilgili, genel itibariyle faizin alt ve üst mantığını sabit bırakmasıyla, borç verme faizlerinde belli başlı bir artışa gitmesi uygulamalarının arkasındayız. Bunları hesap ettik. Diğer taraftan enflasyon beklentisi ile ilgili öngörüleri de inşallah ileriye doğru yukarıya revize edilmiş haliyle değil, önceki haliyle gerçekleşir. İnşallah onları yakalarız." dedi.
Tarım fiyatlarındaki oynaklığa işaret eden Zeybekci, Bakanlık olarak fiyatlara müdahalede bulunduklarını belirtti.

Türkiye'nin tarım, hayvancılık, et ve süt gibi tüm ürünlerde kendi kendine yet bilen bir ülke olduğunu söyleyen Bakan Zeybekci, yurt dışından tarım ürünü ithal etmeyi alışkanlık haline getirmemeye çok özel gayret gösterdiklerini, ancak tüketiciyi de korumak zorunda olduklarını söyledi.

"Domates fiyatları mevsim geçişiyle ilgilidir"

Son dönemde domates fiyatlarındaki artışın sezon geçişi sebebiyle yaşandığını belirten Bakan Zeybekci, "Spekülatif amaçlı bazı hareketlenmeler olduğunda ona müdahale ediyoruz. Domateste son dönemdeki fiyat artışı da, sezon geçişi sebebiyle ortaya çıkan bir şeydir. Yani seralardan açık alanlardaki domatesin devreye girmemesi sebebiyle bir gecikme oldu. Belki bir hafta içinde bunlar normale dönecektir, normal fiyata gelecektir. Ama diğer taraftan da, biz sezonun en bol olduğu zamanda da, çiftçimizin de üreticimizin yanında yer almak için tedbir alıyoruz. Şu anda da gıda komitesi olarak, aldığımız kararlar sonucunda da, ekonomi bakanlığı olarak üretimden tüketime olan zincirin, aşamalarını gerek depolama, gerek ambalajlama işlemlerini, gerek onları soğuk zincirle taşınması ile ilgili tüm yatırımları da teşvik kapsamın alıyoruz, destekler hale geliyoruz." şeklinde konuştu. (İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Bitlis’te tespit edilen patlayıcı imha edildi

Bitlis’te tespit edilen patlayıcı imha edildi

2017-08-17 22:08:41

​Bitlis’in Tavan ilçesine bağlı Tokaçlı köyü mevkiinde tespit edilen el yapımı patlayıcı kontrollü bir şekilde imha edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 17 Ağustos mesajı

2017-08-17 21:52:50

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin deprem bölgesinde bulunduğunu bunun bilinciyle hareket edilmesi ve her daim tedbirli olunmasını gerektiğini söyledi.

Kars'ta 5 PKK'li öldürüldü

Kars'ta 5 PKK'li öldürüldü

2017-08-17 21:24:48

​Kars'ın Kağızman ilçesi kırsalında PKK'ye yönelik yapılan operasyonlarda 5 PKK'linin öldürüldüğü bildirildi.

TÜM HABERLER

Kur'an kursundan mezun olan kız çocuklarına taç giydirildi

Mardin Kızıltepe Belediyesi ile ilçe Müftülüğünün ortaklaşa düzenlemiş olduğu yaz Kur'an kursu kapanış programında mezun olan 15 kız çocuğa taç giydirildi.

Tüketici hakem heyeti bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi

Şanlıurfa ve Adıyaman il ve ilçe tüketici hakem heyetlerinin başkan, üye ve raportörlerine yönelik bölgesel eğitim toplantısı Şanlıurfa'da gerçekleştirildi.

"Sağlık sektöründe Türkiye ile İran arasındaki ilişkiler gelişiyor"

İran'da düzenlenen Sağlık Turizmi Hizmet Sektöründe Uzmanlar Sempozyumu'na katılan İranlı ve Türkiyeli yetkililer, sağlık sektöründe iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştiğini belirttiler.

Gaziantep’te işitme engelliler umre ödüllü sınavda ter döktü

Gaziantep’te Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından işitme engellilere yönelik umre ödüllü bilgi yarışması düzenlendi.

"Sorunlarımız belediye tarafından biliniyor ama ilgilenen yok"

Bingöl'ün merkeze bağlı Gözer Mahallesi'nde yaşayanlar, su temini, yol yapımı ve çöplerin toplanması gibi hususlarda sorun yaşadıklarını ancak kimsenin kendileriyle ilgilenmediğini belirtiyor.
TÜM HABERLER