A A A

Mesleki okullara üç boyutlu proje

Eklenme : 2017-04-27 22:09

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’da mesleki ve teknik okullarında okuyan öğrencilerin daha iyi bir eğitim almasını sağlamak amacıyla hazırlanan üç boyutlu modelleme ile öğrenme projesinin tanıtımı yapıldı.

Mesleki okullara üç boyutlu proje

Mesleki ve teknik okullardaki eğitimde çığır açacak olan proje hakkında düzenlenen basın toplantısında bilgi veren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, üç boyutlu modelleme ile öğrenmenin kolaylaşacağını, öğrencilerin derse ilgilerinin artacağını ve hızlı öğrenmenin sağlanacağını belirtti.

Tuna, “Üç boyutlu modelleme, bilgisayar ortamında bir nesnenin matematiksel olarak vektörel bir formatta oluşturulmasıdır. Ortaya çıkan ürün model alınan nesnenin geometrik bir temsilidir ve 3 boyutlu modeldir. 3D model olarak alınır. Ancak sadece model oluşturulması, amaç görselleştirme olduğu zaman yeterli olmaz. Modelin görselliği, model görselleştirme diye adlandırılan bir süreçten daha geçirilerek arttırılır veya model kullanılarak çeşitli animasyonlar oluşturulabilir. Mesleki ve Teknik eğitimde tablet bilgisayarlar aracılığıyla kullanılan öğrenim materyalleri modülleri, konuşan birer elektronik kitapçığa dönüştürülmesi ve görsel olarak mesleki eğitim verilebilmesi için bir çalışma başlatılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Üç boyut teknolojisi ile öğrencilerde motivasyon sağlanacağını, derslere ilgilerinin artacağını, farklı bakış açıları kazanabileceklerini ifade eden Tuna, “Bu sistemle zor ve karmaşık konuların daha kolay anlaşılır hale gelmesi, hızlı ve kalıcı öğrenmeyi sağlaması soyut kavramların somutlaştırılmasına yardımcı olması, üç boyutlu düşünme becerisini geliştirmesi, derslerin günlük hayatla ilişkilendirilerek bilgilerin daha kolay kavranması gibi olumlu etkileri görülüyor. Öğrencilerimiz, geleceğin eğitim sistemi olarak öngörülen 3D içeriklerle, okuyarak dinleyerek, duyarak, görerek, eğlenerek ve her şeyden önemlisi hissederek öğrenecekler. Üç boyutlu eğitim dersleri ile öğrenciler dersi görsel açıdan farklı bir şekilde gördükleri ve aynı zamanda dinledikleri için öğrenmeleri o düzeyde yüksek olmaktadır. Dersin anlatımı sadece işitme organına değil aynı zamanda görme organına da hitap ettiğinden dersin öğrenci tarafından algılanması kolaylaşmaktadır” şeklinde konuştu.

Eğitimde 3D teknolojisi ile matematik öğrenmenin de kolay hale geleceğini ifade söyleyen Tuna, “Matematik, farkında olmadan bizim bile bilmediğimiz yeteneklerimizi ortaya çıkarır. Sayısal ve mantıksal bir derstir. Matematik öğrenirken sık sık pratik yapmak, dersleri görsel hafızamızda biriktirmek gerekir. Çünkü matematik görerek öğrenilen bir derstir. 3 boyutlu matematik dersi de bu öğrenme sorununu en aza indirmek için hazırlanacaktır. Matematik görsel hafıza ile daha kolay öğrenilen bir ders olduğu için 3 boyutlu matematik dersi matematik öğrenmeyi kolaylaştırmak için çok büyük bir yardımcı olacaktır. Şanlıurfa’da ortaokullarımızda 2017-2018 öğretim yılında pilot uygulamaya geçmeyi planlamaktayız. Örneğin bir ortaokulumuzda mevcut programın dışında matematiği sevdirmek ve matematik başarısının artırılması için okul bahçesinde ve koridorlarda matematik oyunlarına ve görsellerine yer verilecektir. Diğer bir okulumuzda fen bilgisini, bir diğer okulumuzda sosyal bilimler ve diğer bir okulda İngilizceyi ön plana çıkaracağız. Dört pilot okulumuzda uygulamanın başarısı ölçümlenecek ve başarı belgelendirilirse uygulama diğer okullarımızda yaygınlaştırılacaktır. Her bir pilot uygulama okulumuzda ayrıca birer adet üç boyutlu sanal laboratuvarlar oluşturulacak” dedi.

Açıklamanın ardından 3 boyutlu gözlükle izlenebilen ders videoları basın mensuplarına da izlettirildi.

Şanlıurfa Valiliğinde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Milli Eğitim Bakanlığı Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Erdoğan ve Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan katıldı. (İLKHA) YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

Kız imam hatip lisesi öğrencilerinden bilim fuarı

2017-06-01 10:48:22

Diyarbakır’da kız imam hatip lisesi öğrencileri tarafından bilim fuarı gerçekleşti

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

İmam hatipli kızlar bilim fuarı için projelerini tanıttı

2017-05-22 16:15:30

Şanlıurfa'da eğitim gören kız imam hatip lisesi öğrencileri, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında projelerini tanıttılar.

WhatsApp'ta erişim sorunu

WhatsApp'ta erişim sorunu

2017-05-17 20:26:14

Mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp'ta erişim sorunu yaşandı.

TÜM HABERLER

Diyarbakır'da "Dünya Kudüs Günü" etkinliğine davet

Siyonist İsrail'in işgali altında bulunan Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın durumuna dikkat çekmek amacıyla yarın Diyarbakır'da iftar etkinliği düzenlenecek.

"Ümmet coğrafyasında sınır diye bir şey yoktur"

Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde iftar programına katılan HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı M. Hüseyin Yılmaz, ümmet coğrafyasında sınır diye bir şeyin olmadığını belirtti.

Midyat’ta halk Kadir Gecesi’nde camilere akın etti

Bin aydan hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi, Mardin’in Midyat ilçesinde yediden yetmişe halkın yoğun katılımıyla dualarla ihya edildi.

"Suriyeli kardeşlerimiz dinlerini kaybetme ile karşı karşıya"

​HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Sait Şahin, Suriye'deki savaş sonucunda Avrupa'ya göçen mültecilerin Hıristiyanlaştırıldığına dikkat çekerek, "Suriyeli kardeşlerimiz hem insanlık onurlarını hem de dinlerini kaybetme ile karşı karşıya kaldı." dedi.

Hanehalkı işgücü araştırması sonuçları açıklandı

Hanehalkı işgücü araştırması 2016 yılı sonuçlarına göre, AB üyesi 28 ülkede ortalama işgücüne katılma oranı 15-64 yaş nüfusta yüzde 72,9 olarak gerçekleşirken, bu oran Türkiye'de yüzde 56,9 oldu.
TÜM HABERLER