A A A

Kilis’te Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi

Eklenme : 2017-04-27 10:09

KİLİS - Peygamber Sevdalıları Platformu Kilis İl Koordinatörlüğü tarafından Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Kilis’te Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Kilis’te "Hak ve Adalet Rehberi Hz Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Bir düğün salonunda düzenlenen etkinliğe HÜDA PAR Kilis İl Başkanı Ahmet Kurt, Peygamber Sevdalıları Platformu Kilis İl Koordinatörlüğü Dönem Sözcüsü Mehmet Ali Akay, Peygamber Sevdalıları Platformu yetkilileri, STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Etkinlik alanına platform yetkilileri tarafından ‘Anam babam sana feda olsun Ya Resulullah’, ‘Seni anlasaydık dertler biterdi, seni anlayanlar huzura erdi’ ‘Biz seni görmeden sevdik’ pankartları asıldı.

Sunuculuğunu Bilal Aslan’ın yaptığı etkinlik Enver Öztürkmen’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını Peygamber Sevdalıları Platformu Kilis Koordinatörlüğü Dönem Sözcüsü Mehmet Ali Akay yaptı. Akay, Hz Muhammed’in insanlık tarihi boyunca bütün milletler ve devirler için bir hidayet kaynağı olduğunu söyledi.

Kutlu Doğum etkinliği Mevlithan Doğan Parmaksız'ın okuduğu Mevlid-i Şerif ile devam etti. Mevlid-i Şerifin ardından ilahi sanatçıları Muhammet Özer ve Ömer Kılınç ilahiler seslendirdi.

Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar İsa Güvendik, "Eğer yeryüzünde birinin yolundan gidecekseniz, izini takip edecekseniz o Allah’ın Resulü Hz Muhammed’dir." dedi.

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından her yıl Türkiye’nin birçok noktasında düzenlenen Kutlu Doğum etkinliklerine değinen Güvendik, şöyle konuştu:

"Biz, Peygamberimizi evimizin salonunda, komşularımıza da anlatabiliriz. Biz mahallemizdeki derneğe, vakıfa gideriz, Peygamberi mahalleye anlatırız. Ama biz istiyoruz ki Ya Resulullah, sen öyle güzelsin ki, öyle yüce ve öyle anlatılmaya ve tanınmaya layıksın ki böyle hep bir araya gelelim, seni hep beraber analım, seni salonlarda, meydanlarda analım. Sana salat ve selam ederken binlerle yapalım. Sadece çoluk çocuğumuzla değil, Peygamber Sevdalıları olarak seni anmak için bir araya geldik. O yüzden Allah’a hamd ediyoruz ki seni sevdik, seni sevmek bize nasip oldu."

Hz Muhammed’in insanlığa hak ve adaleti öğrettiğini belirten Güvendik, "Ya Muhammed sen yokken küçük kızları diri diri toprağa gömerlerdi. Sen yokken zulüm ederlerdi. Sen yokken insanların haklarını yerlerdi. Ama sen bize hem hakkı öğrettin hem de Allah’a kulluğu öğrettin. İnsanlara hakkı vermeyi de öğrettin. Bir peygamber olarak Allah’ın hakkı nasıl verilir sen bize onu öğrettin. Biz hakkı ve adaleti senden öğrendik. Senin sahaben ve öğrencilerin gibisi daha yeryüzüne gelmedi. Senin sahaben adaleti senden öyle bir öğrendi ki yeryüzünde Ömer denildiği zaman akla adalet geldi, adalet denildiği zaman akla Hz. Ömer geldi. Sen bizlere böyle bir hak ve adaleti öğrettin." ifadelerini kullandı.

Güvendik, "Biz Allah Resulünden hakkı ve adaleti öğrendik. Hakkı yerine getirmeyi öğrendik. Hakka teslim olmayı öğrendik. Biz O’ndan hakkı ile Allah’a kul olmayı ve ibadeti hakkı ile yapmayı öğrendik. Eğer biz çocuklarımıza birini tavsiye edeceksek, örnek göstereceksek, çevremizdekilerden birinden bahsedeceksek diyeceğiz ki ‘Ey oğlum, kızım, akrabalarım yeryüzünde birini sevecekseniz o Allah’ın Resulüdür. Eğer yeryüzünde birinin yolundan gidecekseniz, izini takip edecekseniz o Allah’ın Resulü Hz Muhammed’dir.' Bize düşen budur. Biz de Allah Resulünün hakkını vereceğiz. Nasıl O’nun ümmeti olmak gerekiyorsa, ümmet olarak O nasıl sevilmesi gerekiyorsa, O’na nasıl sahip çıkılması gerekiyorsa bizler de inşallah Allah’ın Resulüne öyle sahip çıkacağız." şeklinde konuştu.

Etkinlik, yapılan dua ile son buldu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

"En mutlu günümüzde Şehitlerimizi ziyaret etmek bizim için şereftir"

2017-06-25 11:50:55

PKK’liler tarafından katledilen Aytaç Baran ile Yasin Börü ve arkadaşlarının kabrini gelen ziyaretçiler, bayram günlerinde şehitlerin kabrini ziyaret etmenin büyük bir şeref olduğunu söylediler.

"Bayramlar birlik ve beraberliğin zirve yaptığı günlerdir"

2017-06-25 11:42:56

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bayramların İslam âleminin birlik ve beraberliğinin zirve yaptığı günler olduğunu belirtti.

Üçyol köyünde bayram sevinci

Üçyol köyünde bayram sevinci

2017-06-25 11:28:49

Batman'ın Hasankeyf ilçesine bağlı Üçyol köyünün Kavak mezrası sakinleri, bayramı coşkuyla karşıladılar.

TÜM HABERLER

Bayramda kabirler de unutulmadı

​Kılınan bayram namazının ardından Batmanlılar, ilk olarak vefat eden yakınlarını ziyaret etmek için mezarlıklara gitti.

Siverek’te Bayram namazında camiler doldu taştı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bayram namazında camiler doldu taştı.

Batman’daki saldırılarla ilgili 9 kişi tutuklandı

Batman’ın Kozluk ilçesinde bir öğretmen ve iki askerin hayatını kaybettiği saldırılarla ilgili gözaltına alınan 36 kişiden 9’u tutuklandı.

Başbakan Yıldırım doğduğu köyde bayramı karşıladı

​Başbakan Yıldırım, bayram namazını, doğup büyüdüğü Erzincan'ın Refahiye ilçesine bağlı Kayı köyünde köy sakinleri ve komşularıyla kıldı.

Batı Karadeniz'de bayramlaşma geleneği devam ediyor

Batı Karadeniz'de halk, yıllardır bayramlaşma geleneğini devam ettiriyor.
TÜM HABERLER