A A A

Gümüşhane'de Kutlu Doğum coşkusu

Eklenme : 2017-04-27 09:44

GÜMÜŞHANE - Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Gümüşhane'de düzenlenen Kutlu Doğum etkinliğinde Hz. Muhammed'in örnek kişiliği anlatıldı.

Gümüşhane'de Kutlu Doğum coşkusu

Peygamber Sevdalıları Platformu Doğu Karadeniz Koordinatörlüğü tarafından Gümüşhane'de "Hak ve Adalet Rehberi Hz. Muhammed (sav)" temalı Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlik, ses sanatçısı Yakup Kazak'ın seslendirdiği ilahi ve ezgilerle devam etti. Okunan ilahilerin ardından Yazar M. Ali Ortaç katılımcılara hitap etti.

Hz. Muhammed dünyaya gelmeden önce bütün güçlerin zorba ve zalimlerin elinde olduğunu belirten Ortaç,  onun dünyaya gelişiyle mazlumlara adalet dağıttığını söyledi.

Ortaç, "Onun bizim için özel bir sebebi var. Çünkü o yeryüzüne gönderilirken gönüller kararmıştı, hak ve adalet neredeyse yok olmuştu. Tüm haklar zalim, zorba ve güçlünün elindeydi. Hz. Resullullah o cehalet karanlığını dağıtmak, insanları karanlıktan huzur iklimine davet etmek için geldi. İslam'ın kurtarıcı olduğunu, kula kulluktan kurtardığını gönüllere nakşetmeye, hak ve adaleti tesis etmeye geldi. Eğer biz onun hak ve adaletini getirirsek sadece biz değil dünya, tüm insanlık huzur bulacak." dedi.

"Kendimizi ona benzetmemiz gerekmektedir"

Hz. Peygamber'in yolunu takip eden ashabın büyük cefaları göze aldığını dile getiren Ortaç, sözlerine şöyle devam etti: "O insanlar her şeyi göze alarak korkmadan, çekinmeden Hz. Peygamber'in yanında yer aldılar, birçok bedel ödediler. Sadece 'Rabbimiz Allah'tır.' dedikleri için büyük bedeller ödendi. Peygamberimiz miraçtan inince asla kibre kapılmamış, iner inmez insanları İslam'a davet etmiştir. Bugün kaçımız onun yaptıklarını yapıyoruz, kaçımız onun gibi güveniliriz? Kendimizi ona benzetmemiz gerekmektedir. Yoksa Allah Resulü ve ashabı o fedakârlıkları göstermeseydi İslam'ın güzelliğini, hak ve adalet anlayışını hâkim kılamazlardı."

"Ümmetin İslam'ı yaşayan samimi Müslümanlara ihtiyacı var"

Ashabıyla birlikte İslam uğruna cefa çeken Hz. Muhammed'in ümmetinin, onun yolunu sürdürmesi gerektiğine vurgu yapan Ortaç, "Onlar İslam'dan dönmedi ve Allah Resulünü yalnız bırakmadı. Allah Resulü ve ashabı yaşantılarıyla Allah'a olan sevgilerini, imanlarını, samimiyetlerini göstererek ve büyük bedeller ödeyerek bu aziz dini buraya getirdiler. Bugün kimse bize dinimizi inkâr ettirmiyor diye o mücadeleyi vermezsek nankörlük yapmış oluruz. Hak ve adaleti getirmek adına bugün de fedakârlıkta bulunmamız, dini yaşamamız lazım. Bu dini yaşamak için önce etrafımıza güven vermemiz lazım. Muhammed'ül Emîn'in ümmeti olan emin Müslümanlar olmamız lazım. Allah'a iman edenler olarak sadece Allah'tan korkmamız lazım. Allah'a karşı olan korkumuzu haramlardan kaçarak ve İslam'ı yaşayarak göstermemiz lazım. Bugün ümmetin İslam'ı yaşayan ve İslam'a örnek olan samimi Müslümanlara ihtiyacı var. Allah Resulü etrafına güzellikler yaydı, insanlar iman etti ve Müslümanlar Medine'de devlet kurdu." şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından etkinlik, seslendirilen ilahilerden sonra sona erdi. (Yusuf Bingöl-İLKHA)YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

Peygamber Sevdalıları Platformundan İttihadul Ulema'ya plaket

2017-06-02 17:09:30

Peygamber Sevdalıları Platformu Diyarbakır İl Koordinatörlüğü, düzenledikleri Kutlu Doğum etkinliğine yapmış olduğu desteklerinden ötürü İttihadul Ulema'ya teşekkür plaketi verdi.

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

Peygamber Sevdalıları Vakfından Kutlu Doğum değerlendirmesi

2017-05-21 15:52:04

Peygamber Sevdalıları Vakfı, 2017 Kutlu Doğum etkinliklerinin değerlendirme toplantısıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

Şiir ve makale yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi

2017-05-19 20:21:42

Peygamber Sevdalıları Platformunun Türkiye genelinde düzenlediği “Kutlu Doğum Şiir ve Makale Yarışması” kapsamında Gaziantep’ten katılıp dereceye girenlere ödülleri verildi.

TÜM HABERLER

"Ramazan Bayramı akan kanın durmasına vesile olsun"

Ramazan Bayramı'yla ilgili düşüncelerini paylaşan Şanlıurfalılar, bu bayramın bütün İslam âlemine hayırlar getirmesi temennisinde bulundular.

Bitlis’te Dünya Kudüs Günü etkinliği

Bitlis’te Dünya Kudüs Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Açıklamada, Siyonist şebekenin ümmetin başına bela edildiği değinildi.

Van'da engelsiz yaşam akademisi

Van'da bölgenin ilk Engelsiz Yaşam Akademisi faaliyete geçiyor.

HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu'ndan bayram mesajı

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Ramazan Bayramı dolayısıyla bir açıklama yayımladı.

Mardin'de yetim ailelere yardım

Mardin'in Midyat ilçesinde 30 yetim aileye Avrupa Yetim-Der tarafından nakit ve gıda yardımında bulunuldu.
TÜM HABERLER